Voiko autoliike myydä..

Ostin parisen kuukautta sitten auton merkkiliikkeestä käytettynä. Nyt se ei mene katsastuksesta läpi koska jotkut taka-akselin puslat ovat liian väljät. Myös etujarrut liian kuluneet. Ostin auton kuitenkin "normi" hintaan
ja mitään puhetta ei myyjältä ollut että moista on odotettavissa. Toisinsanoen, ostin auton jolla ei katsastajan mielestä voisi ajaa jollei heti tee remppaa.

Oma moka, myyjän moka, kenen moka?

Ei moista voinut huomata oston yhteydessä.
Päteeköhän tähän 6 kk virhevastuu, onko
vastaavia tapauksia jollain?
On kyse kuitenkin 360 euron korjauksesta.
101632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ei turhia maksuja kun kunto katsastat viat korjaa auto liike sitten vasta tee kaupat masaa alle 100e

Äänestä
  • ..tullut juurikaan vastausta ongelmaani.
    En kysynyt mitä ens kerralla vaan mitä nyt.

    Äänestä

Kannattaa mennä keskustelemaan myyjän kanssa. Joissakin liikkeissä on reilumpi suhde asiakkaaseen kuin toisissa. Jos ei lopputulos miellytä, niin kysy asiaa kuluttajansuoja asiamieheltä.

Äänestä
  • ainoastaan kuluttaja suoja lain alainen.

    Äänestä

päde juurikin tälläsessä asiassa. Itse sain talvella tingattua kauppojen jälkeen liikkeeltä / tmi:ltä puolet renkaiden hinnasta, vaikka renkaiden kunto on ihan perusasia autokaupassa minkä ostaja pystyy itse totee (vikojen suhteen olennainen asia!). Ite mokasin ja suutuin ja rähjäsin sen verran että kaveri suostu tuleen vastaan vaikka ei olisi ollut pakko.
Nämä sun viat on käsittääkseni sellaiset mitä et pysty toteamaan ilman että ajaisit nosturille tms, eli normaalin koeajon yhteydessä. Eli ota ensin asiassa yhteyttä liikkeeseen "rakentavassa" hengessä ja jos siinä tulee jotain ni sitten joudut soittamaan kunnan kuluttajaneuvojalle.
Ylipäätään kyllä ainakin arvokkaampaa autoa ostaessa tuo aikasempi neuvo kuntotarkastuksesta on oikein hyvä, tosin olen kerran ollut sellasessa mukana ja siinä ei oikein tullu rahalle vastinetta kun yli 10v vanhasta tuontivolkkarista ei kumminka löytynyt oikein mitään. Eikä se auto nyt sentään ihan niin hyvä kuntoinen ollut... Samaten jos katsastus on noin lähellä kun sulla niin se kannattas jättää automaattisesti liikkeen harteille, toisaalta itse pidän luotettavampana vaihtoehtona sopia tai kertoa suullisesti kaupanteon yhteydessä että käytän itse leimalla (autokauppiaalla voi olla tullut konttorillekin aikojen saatossa tuttuja jotka ei välttämättä kumminkaan ole ihan niin tiukkoja...) ja että katsastuksessa ilmenneet viat korjataan täysimääräisenä liikkeen piikkiin. Yleensä ne sanoo että "ei siinä mitään kyllä pitäs olla", niin sittenhän se on helppo todeta että jos sattuu kumminkin oleen ni teidän piikkiin laitetaan sitten!

Äänestä

Mikä ihmisiä riivaa kun mennään laput silmillä ostoksille. Joe itse ei osaa tutkia tuotetta niin on pyydettävä kaverilta apua.
Yksi vaihtoehto on pyytää auto päiväksi ajoon ja sanoa myyjälle, että menet tarkistuttamaan tuotteen.
Muutamalla kympillä autokorjaamo tekee 20 minuutin tarkastuksen kuten jarrut, alustan, öljyvuodot ym. jonka jälkeen on turvallisempi olo.
Onko ensin tehtävä huono kauppa ja sen jälkeen pyydettävä apua kuluttaja-asiamieheltä ym muilta instansseilta.

Äänestä
  • käyttölupalappuun saa ehkä n. puoli tuntia aikaa hätäiseen koeajoon ja siinä ei paljoa kerkeä saada selville.
    Vaikeaa on käytetyn auton osto kun pitäisi ostajan olla suunnilleen katsastusinsinööri että viat löytyisivät ennen kaupantekoa ja sittenkin auto pitäisi saada käytettyä nosturilla, melkein tärkeimpiä tarkastuksia saada nähdä auton alusta.

    Itsekin pitäisi tässä auto saada ostettua mutta ei ole paljon huvittanut edes kierrellä autoliikkeitä kun ne myyjät vaan vastustavat ja haittaavat auton tutkimista mahdollisimman paljon, vähättelevät vikoja jne., vituttaa.

    Äänestä

  • Ennemmin kannattaa viedä auto auton tarkastamisen ammattilaiselle tarkastettavaksi.

    Äänestä

  • Kato sen on kuule silleen ettei taviksenn tarvi autoa tuntea. Autokauppias on tilanteessa ainoa autoalanammattilainen. Ja liikkeillä on se 6kk vastuu. Muutamia vuosia sitten auton sai vaikka yön yli, mutta ei sitten ilmeisesti onnistu enää. Ite vietiin liikkeestä yks kuntotarkastukseen ja ku se vähä kesti niin soiteltiin puol tuntia lisäaikaa ni kaveri siel tärisi että "älkää nyt sitä kokonaan palastelko!"... Ihme touhua, mä ainaki pyydän ens kerralla yön yli ja jossei käy ni sanon että homma toppas. Ja sanon että käyn autotohtorilla ja kaikki laitetaan liikkeen piikkiin. Nykyään näkys olevan vähä nihkeetä toi autokauppa ni luulis antavan vähä myöten asiakkaalle. Saa nähä!

    Äänestä

Kyllä tuossa voisi olla saumaa vedota virhevastuuseen, mutta riippuu paljon miten osaat asian esittää myyjälle ja onko myyjä viime aikoina saanut. ;)

Käytetty on käytetty, et saa uuden veroista autoa, siitä pitää lähteä. Minusta tuo remontti on kuitenkin aika pieni. Itse käytettyä ostaessa varaan 1000€ ensimmäisen vuoden remontteihin, joita yleensä tulee joka tapauksessa. Mutta ostankin autot aina yksityiseltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-t- kirjoitti:

Ostin parisen kuukautta sitten auton merkkiliikkeestä käytettynä. Nyt se ei mene katsastuksesta läpi koska jotkut taka-akselin puslat ovat liian väljät. Myös etujarrut liian kuluneet. Ostin auton kuitenkin "normi" hintaan
ja mitään puhetta ei myyjältä ollut että moista on odotettavissa. Toisinsanoen, ostin auton jolla ei katsastajan mielestä voisi ajaa jollei heti tee remppaa.

Oma moka, myyjän moka, kenen moka?

Ei moista voinut huomata oston yhteydessä.
Päteeköhän tähän 6 kk virhevastuu, onko
vastaavia tapauksia jollain?
On kyse kuitenkin 360 euron korjauksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu