Samppanja kypsyy meren pohjassa

Lontoon_trendit

Samppanja kypsyy meren pohjassa

03.06. - 13:14 (Luotu: 13:12)

Yksi Ranskan vanhimmista samppanjan valmistajista kokeilee uutta menetelmää. Juomaa yritetään kypsyttää upottamalla se meren pohjaan.

Louis Roederer haluaa selvittää, muuttuuko kuohujuoman maku paremmaksi, kun pulloja säilytetään viileässä merivedessä. Koepullot laskettiin 15 metrin syvyyteen Mont Saint-Michelin lahteen Normandiassa.

Idea syntyi havainnosta, että lahden veden lämpötila pysyy vakaasti kymmenessä celsiusasteessa. Tämä on juuri ihanteellinen lämpö viinin säilytykseen.

STT, Reuters



Jippii!!! Nyt kaikki sukeltamaan!

2

561

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Das Boot

      Mitä muuten kuuluu sille laivanhylylle, josta löytyi konjakkia ja kuohuviiniä/shamppanjaa? Oli jossakin Selkämerellä muistaakseni. En sukeltaa aio, mutta utelias a-juomien säilymisen suhteen.

    • voi juoda!

      Sukeltaessa on muutenkin voimassa Martinin laki. Eli jokainen 10 metriä vastaa yhtä Dry Martinia typpinarkoosin takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      52
      2397
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      703
      1576
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      117
      1288
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      132
      1095
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      89
      983
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      71
      943
    7. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      17
      794
    8. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      118
      753
    9. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      704
    10. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      23
      668
    Aihe