israelin ylivoima

sodissa arabeja vastaan on johtunut laadullisesta etevymmyydestä. Esimerkiksi merisodassa israel upotti kolmella aluksella kaikki arabien alukset joita oli 12 ilman omia tappioita. Syy oli ohjuksein häirintäjärjestelmä. Täydellinen voitto job kibburin sodassa.

En tiedä miten nykyisin kävisi. Israel nojaa ydinaseeseensa, joka on rauhoittanut lähi-idän. Taistelu maasta kiivastuu. Israelin olisi pitänyt silloin tyhjentää alueet muslimeista. Nyt on myöhäistä. Sopu on mahdoton.
3341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ilman USA:n tukea Israel olisi pian entinen Israel.

Äänestä
  • Kyllähän USA on paljon aseita toimittanut Israeliin, toisaalta israelilaiset ovat ne jotka niillä ovat menestystä taisteluissa itselleen hankkineet. Hyvilläkään aseilla ei pärjätä jos niitä käyttää huonosti motivoitunut tai huonosti koulutettu armeija.

    Toiselta kantilta taas, kyllähän entinen Neuvostoliitto aseisti kaikki Israelin rajanaapurit.

    Äänestä

Israel on sotilaallisesti mitattuna maailman viidenneksi vahvin valtio, arabimaat ei kykene sitä edes yhdessä voittamaan, eikä kunnolla edes uhkaamaan.
Israelin maa ja ilmavoimat ovat lähi-idän vahvimmat, niitä ei kyetä kukistamaan edes Venäjän tuella.

Ongelma on se, ettei kiistaa voi ratkaista sotilaallisesti, koska uhka ei ole sotilaallinen, joten Israel ei kykene tuhomaan vihollistaan.

Israelin pitäisi pystyä tuhoamaan arabikansat alueelta ja sitä se ei voi tehdä, niitä on liian paljon.

Vain USA:lta löytyy tarvittava sotilaallinen voima, jolla Israel voitaisiin lyödä, mutta USA on Israelin varmin liittolainen ja puolustaa sitä vaikka ydinasein, mikäli Israel sitä pyytäisi.

Tosin Israelilla on kyllä omatkin ydinaseet, joilla se kykenee tarvittaessa tuhoamaan kaikki arabimaat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

sodissa arabeja vastaan on johtunut laadullisesta etevymmyydestä. Esimerkiksi merisodassa israel upotti kolmella aluksella kaikki arabien alukset joita oli 12 ilman omia tappioita. Syy oli ohjuksein häirintäjärjestelmä. Täydellinen voitto job kibburin sodassa.

En tiedä miten nykyisin kävisi. Israel nojaa ydinaseeseensa, joka on rauhoittanut lähi-idän. Taistelu maasta kiivastuu. Israelin olisi pitänyt silloin tyhjentää alueet muslimeista. Nyt on myöhäistä. Sopu on mahdoton.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu