Miksi Jeesus huusi ristillä riippuessaan: "Jumalani, jumalani, miksi minut hylkäsit?"
Eikö kristinuskon dogmien mukaan hän ollut täysin tietoinen siitä, mistä oli kyse hänen ristiinnaulitsemisessaan?
Sitä paitsi hänenhän pitäisi olla kolmiyhteisen jumalan yksi ilmenemismuoto?
Eikö hän itsekin eläessään ollut sanonut opetuslapsille, että hän lunastaa kaikkien synnit omalla verellään? (Aika verenhimoinen tuo jumala muuten - jos ei saa syntisen verta, täytyy jonkun muun sitä luovuttaa).
Voisiko joku viisas kommentoida?
Eikö kristinuskon dogmien mukaan hän ollut täysin tietoinen siitä, mistä oli kyse hänen ristiinnaulitsemisessaan?
Sitä paitsi hänenhän pitäisi olla kolmiyhteisen jumalan yksi ilmenemismuoto?
Eikö hän itsekin eläessään ollut sanonut opetuslapsille, että hän lunastaa kaikkien synnit omalla verellään? (Aika verenhimoinen tuo jumala muuten - jos ei saa syntisen verta, täytyy jonkun muun sitä luovuttaa).
Voisiko joku viisas kommentoida?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vanha käänn,
2. Kor. 5:19
Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen
sanan.
Olen teille kertonut totuuden, mutta se ei mee perille sillä aika ei ole vilä totuuden tulla esille.
Matt. 27:46
Ja yhdeksännen hetken vaiheilla Jeesus huusi suurella äänellä sanoen: "Eeli, Eeli, lama sabaktani?" Se on: Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit?
Miksi hän huusi noin? Oliko hänellä sittenkin joku salainen diili Jumalan kanssa, jota Jumala ei toteuttanut? Ei ole tullut vastausta kirjanoppineilta vieläkkän.
Tässä mielestäni JEESUKSEN inhimillinen puoli tuli näkyviin, ja kun RAAMATTU on 100 % rehellinen kirja, niin tämäkin kirjoitettiin muistiin.
Kristus joutui ristillä kokemaan suurimman mahdollisen ahdistuksen, eron Jumalasta, siksi, että Hän joutui kantamaan kaikki meidän syntimme, vaivamme, heikkoutemme jne. Selvennykseksi laitan Raamatun jakeita, mutta kannattaa lukea koko luvut.
Hepr.2: 9-18
"Mutta Jeesuksen, joka vähäksi aikaa oli tehty alempiarvoiseksi kuin enkelit, me näemme hänen kuolemansa kärsimyksen tähden kirkkaudella ja kunnialla seppelöitynä. Jumalan armosta hän on kaikkien puolesta maistanut kuolemaa.
Hänen, jonka tähden kaikki on ja jonka kautta kaikki on, sopi, saattaessaan paljon lapsia kirkkauteen, tehdä kärsimysten kautta heidän pelastuksensa päämies täydelliseksi.
Sekä hän, joka pyhittää, että ne, jotka pyhitetään, ovat kaikki alkuisin yhdestä.
Siksi hän ei häpeä kutsua heitä veljiksi.
Hän sanoo:
`Minä julistan sinun nimeäsi veljilleni, laulan ylistystäsi seurakunnan keskellä`,
ja vielä:
`Minä panen luottamukseni häneen`,
ja edelleen:
`Katso, minä ja lapset, jotka Jumala on antanut minulle.`
Koska siis lapsilla on liha ja veri, tuli hänkin niistä samalla tavoin osalliseksi, jotta hän kuoleman kautta kukistaisi sen, jolla oli kuolema vallassaan, nimittäin paholaisen,
ja vapauttaisi kaikki, jotka kuoleman pelosta olivat koko elämänsä ajan olleet orjuudessa.
Ei hän ota suojelukseensa enkeleitä vaan Aabrahamin siemenen.
Sen vuoksi hänen piti tulla kaikessa veljiensä kaltaiseksi, jotta hänestä tulisi laupias ja uskollinen ylimmäinen pappi tehtävissään Jumalan edessä, sovittaakseen kansan synnit.
KOSKA HÄN ON ITSE KÄRSINYT JA OLLUT KIUSATTU, HÄN KYKENEE KIUSATTUJA AUTTAMAAN."
2. Kor.1:3-5.
" Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, laupeuden Isä ja kaiken lohdutuksen Jumala.
Hän lohduttaa meitä kaikissa ahdistuksissamme, että me voisimme lohduttaa kaikessa ahdistuksessa olevia sillä lohdutuksella, jolla Jumala lohduttaa meitä itseämme.
Niinkuin Kristuksen kärsimykset tulevat runsaina osaksemme, samoin tulee Kristuksen kautta runsaana osaksemme myös lohdutus."
Kiitos kysymyksestäsi, tämä todella sai taas tutkimaan Raamattua toden teolla!
Nyt päivän askareet odottavat. Siunausta päivääsi!
Lainaus psalmista 22: 1 -
Kirjoitit lopussa: "Onko siellä Jeesuksen tarinassa mikään totta, vai kirjoittivatko hänet jotkut muut, jotka halusivat tehdä uuden uskonnon, sitä en osaa vielä sanoa."
Tutki tarkoin Uutta Testamenttia ja kerro sitten mullekkin mihin tulokseen lopulta päädyit(?)