miksi ei arpajaisia, lottoa?

Miksi valtio ei voisi järjestää ns. loton, jolla rahoitettaisiin musiikitalon rakennus? Silloin saisi nopeasti rahat kasaan ja joku onnekas voisi vielä voittaa miljoonan.
277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Laajentaa myös Arkadianmäelle. Joka 4 vuosi järjestetään arpajaiset, johon osallistuu jokainen täysikäinen suomen kansalainen, palkintona kansanedustajan paikka 4 vuodeksi. Ei voisi ainakaan enemmän perseelleen kun näiden läpensä maksettujen sekoilut.

Äänestä
  • Meillä on paljon tohtorin tutkinnon suorittaneita, yliopiston maineikkaita professoreita sekä niitä jotka ovat paljon tieteellistä kirjoittaneet.

    Nyt nuo ehdokkaat ovat alkaneet itsestään antaa väärää parempaa kuvaa. He väittävät itsensä porvareiksi, mutta porvarit ovat hyvin koulutettuja ja koulutusta vastaavassa ammattissaan kaupunkilaisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


musiikintalon rahoitukseen? kirjoitti:

Miksi valtio ei voisi järjestää ns. loton, jolla rahoitettaisiin musiikitalon rakennus? Silloin saisi nopeasti rahat kasaan ja joku onnekas voisi vielä voittaa miljoonan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu