http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=625&posting=22000000035621511
Tiedän kyseisen ihmisen ja olutta hänellä menee päivässä noin puoli koria. Eikö tuossa tilanteessa olisi syytä huoleen jo senkin puolesta, että sattuu vaellusta vetämässä jotain ja vetäjällä on alkoholia veressä? Ei tuollainen määrä kerkeä poistua elimistöstä kovin nopeasti eli hän on käytännössä katsoen täyspäiväisesti humalassa.
onks muilla talleilla tällaista?
5
1354
Vastaukset
- mie vaan
Ensimmäinen kysymys että vetääkö kyseinen ihminen todella vaelluksia?:O
Tosi outoo ja siinä mielessä vaarallista että jos vaelluksella sattuu jotain nii ei sitä oo ihan toiminta kuntoinen alkoholin vaikutuksen alaisena mutta en kyllä ihmettele vaikka omistajan pitäisikin alkoholisoitunutta ihmistä töissä.
Koska myös moni tällaisista ihmisistä on ihan oikeasti kovia tekemään töitä ja jos hän ei tallilla mitenkään häiritse kanssa ihmoisiä ja paikan liike toimintaa niin miksi ihmeessä häntä ei voisi töissä pitää.
Vaelluksella en kyllä kyseistä ihmistä päästäisi ainakaan vetäjäksi.
Alkoholismi on sairaus...jossain määrin ja siitä voi ihan oikeasti parantua mutta alkoholisoituneet ihmiset ovat myös ihmisiä ja oikeststi tällaisesta sairaudesta on todella vaikeaa parantua vaikka kuinka haluaisi.
Vähän kunnioitusta häntäkin kohtaan jokaisellameistä on omat ongelmamme joten huolehditaan omista asioistamme:D - tallin vaihto paikallaan
Meillä asiakkailla on ihmettelemistä, kun autot ja piha on täynnä tyhjiä kalja laatikoita ja pulloja. Vaelluksilla on sattunut läheltä piti tilanteita. Alkoholismi pahenee hoitamatta. Tämä tallilla asuja on aikaisemmin käyttänyt alkoholia ja lääkkeitä sekaisin. Lapsensakin harhailee pihalla orpona.
- tallin vaihto paikallaan
Tallinpitäjältä kuoli perheenjäsen alkoholin johdosta. ihme ettei hänellä hälyytyskellot sano mitään.
- sindarve
Mun mielestä päissään oleva ihminen ei sais pitää vaelluksia! Jos n. 10 ratsukon porukka lähtee kännisen vetäjän kanssa mettää ja sattuu jotai, ni se vetäjähän on siitä vastuussa! Ei sellasesta kännisestä vetäjästä oo mitää apuu! Kannattaa vaihtaa tallia.
- tölttääjä
Olen käynyt monta kertaa ko. tallilla enkä ole koskaan humalaisiin törmännyt. Enkä kaljakoreihin tai orpolapsiin. Muutenkin on aika lapsellista kirjoitella tällaisia syytöksiä täällä netissä ja mustamaalata hyvää tallia ja henkilökuntaa. Ettei vain ole kirjoittajalla jotain henkilökohtaisia kaunoja. Jos todella huomaa työntekijän olevan humalassa, eihän kukaan järkevä lähde mukaan maastoon. Ja varmasti tallin omistaja puuttuisi asiaan välittömästi jos henkilökunta tekisi töitä humalassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?857156Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277099Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1186250Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik935361Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635245Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274625Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193585Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t33484