huuhaan tietäjänerot,tämä on teille:
Katselin tässä jokin päivä sitten Discovery Finland-kanavalta suosikkisarjaani Myytinmurtajat.Testattavana oli tällä kertaa linnut. Esim.pakettiautossa kuljetettavana.Lintujen istumapaikkoina ovat pelkät orret,ei häkkiä.Osut autolla kuoppaan,ja sen seurauksena linnut lehahtavat siivilleen.
Ja kymysys kuuluu:Keveneekö auton paino tilapäisesti lintujen lennellessä,lisääntyykö,vai pysyykö samana?Vastaus illalla,kun tulen töistä:)
padme a ja muutkin
10
544
Vastaukset
- padme_amidala
..vastaan, vaikken tietäjäneroihin kuulukkaan.
Pysyy samana : )- PetrusB
Kysymyksen asettelu on monitulkintainen.
Tarkkaan ottaen auton paino ei mihinkään muutu. Kuorman paino ja kokonaispaino saattavat muuttua.
Voisiko siiveniskujen aiheuttama ilmanpaine jopa lisätä kokonaispainoa? - Alien-8
PetrusB kirjoitti:
Kysymyksen asettelu on monitulkintainen.
Tarkkaan ottaen auton paino ei mihinkään muutu. Kuorman paino ja kokonaispaino saattavat muuttua.
Voisiko siiveniskujen aiheuttama ilmanpaine jopa lisätä kokonaispainoa?Siis siipien aiheuttama ilmanpaine pitää kokonaispainon täysin samana.Sori,kysymykseni asettelu oli hieman p-stä,kun aamulla kiireissäni sen näpyttelin:)
Sitten vielä yksi kymysys,johon tulee vastauskin saman tien:
Olet liikkeellä autolla kaukana kaikista huoltoasemista,ja autosi jäähdytin eli syylari alkaa vuotaa.Mikä neuvoksi?
No,pysäytät auton,avaat konepellin ja jäähdyttäjän korkin,otat yhden raa an kananmunan ja rikot sen suoraan syylarin reiästä sisään,ja vuoto lakkaa.Toisaalta harvemmin autoissa on raakoja munia mukana,paitsi jos on tulossa kauppareissulta nimenomaan munia hakemasta.Ideana tässä onkin se,että hulluimmatkin oivallukset toimivat joskus:)
- kbasa
toissa paivana oli hyva jakso
osoittivat jotta raaalla kananmunalla voi korjata rikkoutuneen syylarin!
mutta tuo kysymys: massa kevenee kun lintu poistuu orreltaan. olettaen etta orsi on kiinni autossa. bene :-) Jos linnut ovatkin niin kevyitä
että ne eivät lisääkään alunperinkään auton painoa oleellisesti niin tuskin auton painokaan paljoa kevenee...
Tai sitten jos on mitattavissa,
sit sen pitäs keventyä
ellei lintujen paino ole laskettu sitten tuon ilman painoon osaksi mikä on auton sisällä.
Toki kait happikin jotain painaa, jos vety on kevyempää...
Eli ei ole kait iha yksiselitteinen vaikka myytinmurtajat väittäs mitä.vastaan että...
auton paino lisääntyy, ja miksikö?
Nooh... säikähtäessään linturessukat täyttävät tuon tilan missä ovat linnunpaskalla.- Alien-8
Mythbusters eli Myytinmurtajat on nerokas ja hauska ohjelma.Katsokaa itse,jos se näkyy telkustanne:)
etkä vastannu. Luulisin, että auton paino ei muutu. Auton painohan on aina sama lintuineen, onko se ilmassa vai maassa.
Tämä sulle Alien-8:
Istut bussin takapenkillä ja tähtäät ja heität paperilennokin kohti kuskin päänuppia. Kuljettaja huomaa sen ja kääntää bussin kulkusuunnan nopeasti vasempaan. Jatkaako paperilennokki matkaansa kohti kuskin kaalia vai törmääkö se bussin oikeaan sisäseinään?
Vastaus ensi kesänä kello viisi. :•)varpunen kirjoitti:
missä olet ollut kerropas pikku kelmikkä
http://www.imdb.com/media/rm1130600704/tt0090605enkä mikään alien. Kysy vaikka Alien-8:lta. :•)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o774543Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.921951"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää1581777Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol391411Talousasiantuntija sanoo säästämisestä
" parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine2621198Lieksa tukee kuntoutumista reilusti
Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito691023Siinäpä jäät
Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole78912Nato on käytännössä kuollut!
Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh272851Oot mun sielunpuolikas
Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩❤️👩❤️42783Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos
Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.27759