aivan todellisuudessa tällaista, niinkuin saamme palstan aloituksista lukea?
Onko adventismi siis
6
236
Vastaukset
- Elina2
palstalta sinä et tule koskaan tietämääm mitä adventismi on, sen tulet kylläkin tietämään täältä mitä adventismi ei ole.
kyllä jo huomannut palstalla vieraillessani, ettei kuva ainakaan mairittele adventismia. Ja juuri sen seurauksenahan minä aloitukseni kysymyksen laadinkin, koska tiedän adventistikirkon olevan aivan muilla aaltopituuksilla elävä uskonyhteisö, kuin mitä palstan aiheet antavat ymmärtää..
Mutta ehkäpä palstalla kirjoittavat adventistit alkavat nyt oikoa virheellisiä käsityksiä, jotka ovat syntyneet lukemattomista kiistoista adventismin ulkopuolisten tahojen kanssa, ettei adventismin todellinen kuva aivan kokonaan hämärtyisi kaikenlaisen 'irvistelyn' seurauksena..- bluebird2
stefanus kirjoitti:
kyllä jo huomannut palstalla vieraillessani, ettei kuva ainakaan mairittele adventismia. Ja juuri sen seurauksenahan minä aloitukseni kysymyksen laadinkin, koska tiedän adventistikirkon olevan aivan muilla aaltopituuksilla elävä uskonyhteisö, kuin mitä palstan aiheet antavat ymmärtää..
Mutta ehkäpä palstalla kirjoittavat adventistit alkavat nyt oikoa virheellisiä käsityksiä, jotka ovat syntyneet lukemattomista kiistoista adventismin ulkopuolisten tahojen kanssa, ettei adventismin todellinen kuva aivan kokonaan hämärtyisi kaikenlaisen 'irvistelyn' seurauksena..nuo kaikki kirjoittajat edes ole adventisteja senkun härnäämis tarkoituksessa kirjoittelevat adventistien nimissä,mutta mitäpä tuosta itsehän jokainen tietää mitä tekee, kyllä Jumala tietää ja maksaa kullekin tekojensa mukaisen palkan.
Minun mielipiteeni kumminkin on ettei pitäisi leikkiä pyhillä asioilla pimeesti, sillä ne tulevat joskun päivän valoon. - täällä.
bluebird2 kirjoitti:
nuo kaikki kirjoittajat edes ole adventisteja senkun härnäämis tarkoituksessa kirjoittelevat adventistien nimissä,mutta mitäpä tuosta itsehän jokainen tietää mitä tekee, kyllä Jumala tietää ja maksaa kullekin tekojensa mukaisen palkan.
Minun mielipiteeni kumminkin on ettei pitäisi leikkiä pyhillä asioilla pimeesti, sillä ne tulevat joskun päivän valoon.Luulen ja uskon niin, että adventismi opin tunteva ja uskon ratkaisun ulkopuolelle jäänyt puhaltaa propakadapilliin ja tekstaa härnäämällä kumpaakin osapuolta. Riitat vielä kirjoittelee toiselta osapuolikentältä, mutta perusadventistit ovat jääneet hiljaisuuteen jo aikaa sitten.
- mikäll
Jos keskustelu koskee adventismin opinkohtia, on keskustelu jokseenkin tätä kuin täällä.
Adventistit puhuvat kuin papukaijat ulkoa oppimansa opinkohdat eikä mikään perustelu poikkea täälläesitetyistä.
Ei täältä mitään järkevää kokonaiskuvaa saa, mutta ei sitä saa adventistien tilaisuuksissakaan käymällä. Jokainen adventisti ja jokainen paikallisseurakuntakin on aina yksilöllinen. Ei ole olemassa sellaista kuin tyypillinen adventisti.
Yhteiset opinasiat yhdistää toki, mutta kyllä ne välillä erottaakin. Mutta eikö näin ole jokaisessa kristillisessä yhteisössä. Aina jotkut tietyt asiat hiertää. Samat aiheet pyörii vuodesta toiseen ja vuosikymmenestä toiseen. Onneksi on niitä ihmisiä jotka haluavat pysyä turhan väittelyn ulkopuolella, koska elämä on sieltä katsoen lopulta paljon mielenkiintoisempaa.
On tietysti tiettyjä tapoja, joista usein tunnistaa jonkun adventistiksi, mutta minua ei varmaan tunnistaisi muusta kuin siitä, että minulle tulee Nykyaika ja käyn kirkossa sapattina. Ei adventismi minulla juurikaan tule esiin arjessa, uskovaisuus kylläkin. Uskostani halua kertoa ja keskustella siitä ihmisten kanssa. Siitä miten pelastutaan ja kuka Jeesus on. Ja myäs siitä, että Jeesus on tulossa takaisin sitten kun sen aika on.
Valitettavasti tämä opinasioista kiistely on joillekin arkipäivää adventtikirkossa. Sitä on ikävä seurata, kun tietää että olisi parempikin vaihtoehto. Elää vapaana Jeesuksessa Kristuksessa.
Mutta niinhän se on, että nisu ja luste kasvavat yhdessä, kunnes tulee elonkorjuun aika.
Älkää jumittuko liian ahtaiden seinien sisäpuolelle.
Teille, jotka kuvittelette olevanne hyviäkin adventisteja, kun tunnette Ellenin kirjoitukset, annan vielä yhden vinkin. ..Adventismin ulkopuolellakin on elämää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1575970
- 1145555
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465247Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa323255- 552789
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252601- 432290
- 232090
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta131900On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na151821