Automaattiset liikennekamerat

Suomalaisetkin tottuvat pikkuhiljaa siihen että kameroita on teiden varsilla joka paikassa. Pian niitä alkaa löytymään myös kaupunkien kaduilta eikä kukaan reagoi enää mitenkään koska kynnys sietää kameravalvontaa on madaltunut.
3364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

omassa kodissasi, niin ettei tuo valvonta ole sinusta lähtöisin, vaan esimerkiksi sairaanhoitajat, mielisaaraanhoitajat, sosiaalitantat tai vanginvartiat asentaisivat kotiisi valvontakamerat. Tämä taitaa olla jo jossain kohdin toteutunutkin. Tähän maailma menee. Menee vielä pahempaankin suuntaan, kun mieltäsi aletaan tosissaan manipuloimaan. Tiedetään sinusta kaikki. Olet pelkkä pelinappula ja kone. Tarvitaan säännöt raskaaseen urkintaan, jotta voidaan jatkaa peliä. Palmen murha perustuu eräänlaiseen urkintaan, joka tulee ajanmittaan paljastumaan. Sen tietää jo moni, mutta vaikenee. Vaikenee pelastaakseen itsensä.

Äänestä
  • betonipossuja, hidastustyöyssyjä tarvitaan vain siksi, että ihmiset ovat niin kusipäitä, etteivät noudata yksinkertaisia määräyksiä.

    Joo joo, siellä takana huudellaan, että hanki elämä, määräysfriikki. Mutta paljonko voitit, kun ajoit 80:n alueella satasta? Saako ne minuutit kuitata jossain virastossa esim. laatuajaksi lasten kanssa?

    Äänestä

  • jsp kirjoitti:

    betonipossuja, hidastustyöyssyjä tarvitaan vain siksi, että ihmiset ovat niin kusipäitä, etteivät noudata yksinkertaisia määräyksiä.

    Joo joo, siellä takana huudellaan, että hanki elämä, määräysfriikki. Mutta paljonko voitit, kun ajoit 80:n alueella satasta? Saako ne minuutit kuitata jossain virastossa esim. laatuajaksi lasten kanssa?

    Samahan kai se jos valvotaan, mutta jos siitä tulee vallankäytön väline, niin kusessa ollaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zoostation kirjoitti:

Suomalaisetkin tottuvat pikkuhiljaa siihen että kameroita on teiden varsilla joka paikassa. Pian niitä alkaa löytymään myös kaupunkien kaduilta eikä kukaan reagoi enää mitenkään koska kynnys sietää kameravalvontaa on madaltunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu