Miten varautua sairauden tms. varalle

Asuntolainaa on 70.000 euroa, vakituinen hyvä työpaikka kyllä löytyy mutta silti tulevaisuus askarruttaa. Entä jos sairastun tai kolhin itseni tapaturmaisesti?

Onko kokemuksia, mikä olisi järkevä vaihtoehto?
Sairaskuluvakuutus, vaiko esim. joku lainantakaisinturva?

Kertokaa kokemuksistanne, saisinpahan ideoita ja uusia näkökulmia tähän asiaan, kiitos!
3517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sairaskulu-ja tapaturma vakuutukset tulee ehdottomasti olla kunnossa.

Vertaile eri vakuutusyhtiöiden vastaavia vakkutuksia ja VAKUUTUSEHTOJA. Niissä on eroja jonkin verran, eli halvinta ei pidä ottaa automaattisesti.

Lainantakaisin maksuturvasta: En ole itse paljoa tutkinut niiden ehtoja, mutta ne kannattaa tarkkaan tutkia missä tilanteessa vakuutus korvaa.
Vaikka ne korvaavat esim. työttömyyden tai sairauden niin kannattaa katsoa ehdot TODELLA tarkkaan.
Korvaus ei todellakaan ole niin yksiselitteinen, että jos sairastut tai joudut työttömäksi vakuutus korvaa automaattisesti.
Kun miettii niiden vakuutusmaksuja ja sitä kuinka paljon ihmisiä sairastuu ja on esim. asuntovelka ei vakuutus ihan tosta vaan korvaa 100.000e lainoja.

Mutta etsimällä löytää varmasti sopivan vakuutuksen. Mutta kuten sanoin, lue ehdot tarkkaan. Yllättävän moni ei lue lainkaan niitä pitkiä monta sivua olevia ehtoja ja kun vakuutustapahtuma tapahtuu niin sitten ollaan, että voi helvetti eihän tätä korvata..

Äänestä

Terveet elämäntavat ovat se paras keino.

Äänestä
  • lainaturva on kallis vakuutusmuoto.pankin marginaalit tällä htekellä niin alhaalla, ettei niistä jää katetta pankille ja tulos tehdään lainaturva-,säästö- ja eläkevakuutuksilla, joissa on katteet todellakin kohdallaan.ja lainaturvassa edunsaajana on aina pankki,joten jos on perhettä,niinerillinen riskivakuutus on vielä kuitenkin tarpeellinen.

    Ota omasta vakuutusyhtiöstäsi riskivakuutuksena henkivakuutus ja pysyvän työkyvyyytömyyden vakuutus, mahdollisesti sairaskuluvakuutus, jos et halua päätyä vakavan sairauden seurauksena leikkausjonoihin vaan hoidattaa itsesi nopeasti yksityisellä lääkärillä. Mitoita henkivakuutuksen ja pysyvän työkyvyttömyyden turva riittäväksi eli väihntään velat ja 20000 euroa/lapsi, jos niitä on, niin voit nukkua yösi rauhassa. Näin olen asian ainakin itse hoitanut ja olen tyytyväinen ratkaisuuni

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


järkeväästi kirjoitti:

Asuntolainaa on 70.000 euroa, vakituinen hyvä työpaikka kyllä löytyy mutta silti tulevaisuus askarruttaa. Entä jos sairastun tai kolhin itseni tapaturmaisesti?

Onko kokemuksia, mikä olisi järkevä vaihtoehto?
Sairaskuluvakuutus, vaiko esim. joku lainantakaisinturva?

Kertokaa kokemuksistanne, saisinpahan ideoita ja uusia näkökulmia tähän asiaan, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu