KEPU heittää uskollisen soturin susille

KEPUn kehittämispäällikkö ja vaalisuunnittelija Lasse Kontiola on ollut mukana avustamassa Kehittyvien maakuntien Suomi -yhdistystä yhdistyksen perustamisessa ja tilien avaamisessa. Pääministeri Matti Vanhanen (KEPU) pitää asiaa luonnollisena.

Kehittyvien maakuntien Suomi perustettiin KEPUn puoluesihteeri Jarmo Korhosen aloitteellisuudesta ja puoluesihteerin huoneessa. Vaalisuunnittelika Kontiolalla oli jopa tilien käyttöoikeus yhdistyksessä.

Nyt Matti Vanhanen ja Jarmo Korhonen ovat muka ihan tietämättömiä Kontiolan toiminnasta. Tämähän on maailman suurin vale ja mm. euroedustaja Hannu Takkula sanoo ettei Kontiola sooloile tällaisissa asioissa. Kontiola toimii aina esimiestensä luvalla. Tässä tapauksessa esimiehiä ovat Vanhanen ja Kontiola.

Nyt sitten Vanhanen ja Korhonen palkitsevat puolueen uskollisen soturin Kontiolan heittämällä hänet susille. Tällä nuo nilkit kuvittelevat itse selviävänsä kuin koira veräjästä.

Äänestäjät kuitenkin näkevät Vanhasen ja Korhosen likaisen pelin läpi.

5

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yllättynyt Matti

      Tämä tieto tuli Vanhaselle epämielyttävänä "yllätyksenä". Vanhanen ei ole rahaa KMS:ltä pyytänyt vaan ne rahat ovat tulleet hänelle yllätysten yllätyksenä.

    • qwerty!

      Keskustan puoluekokouksen piti ilmeisesti olla Korhosellekin läpihuutojuttu, mutta nyt taitavat junttamiehet joutua oikeasti töihin.

      Aika ihmeellistähän tuo olisi, ettei vähintäänkin Korhonen olisi tiennyt mitä lähimmät alaiset puuhailevat. Kyse oli vielä toiminnasta, jossa siirreltiin satoja tuhansia euroja.

      Vieläkin tässä joutuu näin ulkopuolisena kysymään, että kuinka tähän on jouduttu? Hirveästi rimpuillaan, mutta aina vaan uutta tulee esiin. Onko kyseessä ketjureaktio, jossa ensin sanotaan pieni valkoinen valhe ja sitten kun sitä joutuu peittelemään uusilla, niin kierre onkin valmis? Vai salataanko tässä vielä muutakin, kenties vakavampia asioita? Tämä on niin kummallista, että ei tässä oikein osaa olla edes vahingoniloinenkaan.

      • tukiryhmittymien :?

        yrityskulttuuri tähän, siellähän on tunnettuja petosmiehiä taustalla


    • veronmaksajien :
    • jeesustelua :)

      työajan väärinkäytöstä, niin kuin eivät muka olisi koko ajan tienneet tasan tarkkaan mitä on meneillään kepun omissa tiloissa

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      181
      16790
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3775
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      27
      1834
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1514
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      55
      1471
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      160
      1417
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1314
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1284
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      209
      1043
    Aihe