Hurmaava elämä

Uttekisus

Herätä kahdeltatoista siihen, että äiti lähtee töihin. Muistaa, että on elämäkin elettävänä eikä voi nukkua kokonaista vuorokautta, vaikka kuinka väsyttäisi. Ja onhan minua väsyttänyt jo kauan. Miksi siis yrittää tehdä asialle mitään kun ei ole aikaa? Ehkä joskus on vielä mahdollisuus.
Kidutusta yrittää käyttää aivoja. Ne palaavat aina haaveisiin. Ja haaveista todellisuuteen rysähtäminen on verrattavissa kyynärpään lyömiseen johonkin kovaan. Se sattuu paljon ja pitkään. Ja siitä ei koskaan ota opikseen vaan satuttaa itsensä aina uudelleen.
Päästää irti menneisyydestä. Katsoa eteenpäin, tulevaan, olla optimistinen ja uskoa, että vielä elämällä on jotain annettavaa. Kymmeniä vuosia.Se on vaikeaa. Vaikeaa vastoinkäymisten jälkeen. Uskooko kukaan, että vastoinkäymiseni ovat suuria? Eivät. Eivät ne heidän mielestään ole. Minulle ne ovat. Yrittää tukahduttaa koko ajan jotain sellaista, mitä kukaan ihminen ei voi hallita? Antaa asioiden olla ja jatkaa eteenpäin? Ei se mene niin.
Näkymättömät kynnet raapivat ihoni rikki, uppoutuvat sisuksiini ja hitaasti vuodan kuiviin. Se tapahtuu pääni sisällä. Kaikki näyttää olevan kunnossa. Valehtelen itselleni ja muille, jotta en satuta itseäni. Piiloudun kuoreen, jotta minun ei tarvitse selittää mitään. Jotta he antaisivat minun olla.
Se mikä kerran sai minut onnelliseksi satuttaa nyt. Hassua miten elämä muuttuu. Huvittavaa. Ja tyhmää samanaikaisesti. Ja mikä ennen satutti.. hassua kyllä, on hauskaa. Oppia tuntemaan uusia ihmisiä ja he näyttävät sinulle, miten eletään. Hetken aikaa voi olla onnellinen ja sitten romahtaa. Kertaheitolla. Junaradan alla sanat viiltävät ja tuleva veturi murskaa onnen sirpaleiksi. Ja silti on valmis antamaan anteeksi kaiken, hyväksymään ja kiittämään menneestä. Kuitenkin samaan aikaan sattuu, eikä tahdo päästää irti. Haluaa painaa kyntensä toisen selkään ja pitää siinä ikuisesti. Omistaa, tulla omistetuksi. Rakastaa sitä jalokiveä, josta joutui jollain tasolla luopumaan.
Sanokoot ihmiset mitä sanovat. Väittäkööt että tulee uusia mahdollisuuksia, uusia ihmisiä joita rakastaa. Tieysti tulee. Muttei koskaan samanlaista. Ei koskaan yhtä kaunista. Lukittu sydän, avain heitettiin viemäriin pienten kolikkojen kanssa.

1

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämään

      Hieno kirjoitus, ei siinä mittään.
      Nuori olet, ehkä opit ymmärtämään
      miten monta tuskaa, joku kurttuposki on
      elämässään kokenut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe