Earthlings

3683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
Aloittaja

Traileri kyseiseen, toivottavasti ajatuksia herättävään dokumenttiin.

http://www.youtube.com/watch?v=evwPX_Mu5BM

Yksipuolisen julmaa ja häikäilemätöntä suhdettamme muihin eläimiin hätkähdyttävällä ja aidolla tavalla käsittelevän amerikkalaisfilmin soisi näkevän jokaisen joka vielä kuvittelee elävänsä sulassa sovussa muiden "maanasukkien" kanssa.

Erittäin julmaa kuvamateriaalia sisältävä luotaus nykypäivän spesismiin onnistuu olemaan samalla kertaa sekä runollinen ja kaunis visio inhimillisemmän maailman puolesta, että karu ja koruton hätähuuto niiden puolesta jotka eivät itse osaa itseään puolustaa.

Elokuvan anti on suunnattu ensisijaisesti jenkkiyleisölle, mutta sisältämänsä yleismaailmallisen "eläinhumaanin" sanomansa puolesta se sopii jokaiselle jota kiinnostaa nähdä totuus eläinten hyväksikäytöstä kaikessa alastomassa karmeudessaan.

Kritiikin siementä voisi heittää valitun, osittain lähes paatoksellisen ja naivinkin oloisen lähestymistavan takia, jonka vuoksi se itsekin sortuu osittaiseen spesismiin käsitellessään eläimiä yksiulotteisen viattomina luontokappaleina, mutta dokumentti ei yritäkään olla muuta kuin oikeutettu, ja ansaittu puolustuspuhe eläinten puolesta, vihdoin.

Filmiä voidaan syyttää myös mustavalkoisesta asetelmasta, jossa ihmiset kuvataan tunteettomina ja julmina tappajina, mutta eikö se asetelma ole enemmän kuin tosiasia eläintiloilla, labroissa, teurastamoissa, ja ruokapöydissä?

Dokumentti käy hyvin myös tee-se-itse psykopaattitestinä jos yrittää syödä pihviä sitä katsoessaan.

Häpeämättömän antropomorfistinen ja häikäilemättömän misantropinen hyökkäys puolustuskyvyttömien puolesta herättää varmasti enemmän vihastusta kuin ihastusta lihansyöjäihmisissä - ja se on vitun oikein!

Äänestä
  • Vaikka kaikki siityisimme kasviravintoon, se ei elonkehää pelasta. Vain vähentämällä ihmisten määrää radikaalilla tavalla saamme lisäaikaa luonnolle. Mikään keino ei ole liian brutaali. Vain eloonjäämisestä on kysymys, ja se edellyttää monien, jopa kokonaisten ihmisväestöjen äkkikuolemaa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Linkolan linjoilla kirjoitti:

    Vaikka kaikki siityisimme kasviravintoon, se ei elonkehää pelasta. Vain vähentämällä ihmisten määrää radikaalilla tavalla saamme lisäaikaa luonnolle. Mikään keino ei ole liian brutaali. Vain eloonjäämisestä on kysymys, ja se edellyttää monien, jopa kokonaisten ihmisväestöjen äkkikuolemaa.

    _The Earthling_

    "Between the cracks
    Of time and space infinite black
    A species, a disease
    The planet earth has fleas
    A tapeworm
    A parasite
    Microscopic organisms that crawl on your face at night
    Resident flora - human host to mites burrowing in the sores of
    Oil ducts, glands; epidermal crabs take a stab at the dermis
    And underlying flab
    And the staunch of bouch writhing in the raunch
    Of panties stretched taut hot on the crotch

    Upon a look inside
    One can observe its functions
    Quite beautiful, actually
    Unfortunately, it's human - the earthling

    Prey that mankind comes to a stop
    Bottom feeder worked it's way to the top
    The primaordial waste which we're from
    Look at it and what we have done

    Bag of organs - sputtering mucous generator -
    saliva on skin - sniff your own aroma

    ...disturbing...
    ...disgusting...
    ...revolting...
    structure of cells
    best to have not metastasized
    into this barbaric creature
    that you know as yourself

    ...and these things,
    these goddamn ugly earthlings
    they tried to put a face on creation
    they invented a morality crutch
    to hide us from our own nature
    one of virulence and futility
    through abstinence and humility
    how dare they hide the truth

    Our job is to destroy
    Let no man go unemployed
    Do what you do best - kill everything.

    Why stop at innocent beings?
    Kill everything.
    Self destruct - an instinct for extinction
    Kill everything.
    Armageddon wasn't only a dream
    Kill everything.
    The most disgusting thing this world's ever seen
    The earthling.

    You're all ingrates
    Waste of time and space
    Begin with the self
    And destroy all."

    -Cattle Decapitation-

    PS.Itse olen vähän maltillisemalla kannalla mitä tulee ihsrodun karsimiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


villelem kirjoitti:

http://veg-tv.info/Earthlings

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu