Olen täysin noviisi autojen suhteen ja se taas näkyy...
Tarvisin apua ja tietoa että miten tulisi toimia kun kaadoin vahingossa moottoriöljyä ilmeisesti suoraan moottoriin. ehkä noin 3-4 dl ja kyseessä on 1.3l bensa suunnilleen samalta kohdalta mistä kaadetaan oikeasti nämä öljyt. kun sen olisi pitänyt kai mennä johonkin moottoriöljyosioon niinkuin normaalisti. En ole käynnistänyt autoa. jos se edes käynnistyisikään. Vinkkejä neuvoja... mitä korjaus maksaa?
öljyä suoraan koneeseen apua!
9
2258
Vastaukset
- pitääkin
Suoraan moottoriinhan sitä kuuluukin kaataa. Ellet nyt sitten ruuvannut sytytystulppaa irti ja kaatanut öljyä sen reiästä sylinteriin, niin luultavasti öljy meni ihan oikeaan paikkaan. Mitäpä jos ensimmäisenä etsisit autosi käyttöohjekirjan ja varmistaisit sieltä ovatko ne öljyt nyt oikeassa vai väärässä paikassa?
- vai mikä se oli?
Tavan pikkukinnerissä on konehuoneessa noin kolme koloa johon voi nesteitä kaataa: öljykorkki, pissapoika ja jäähdytinneste. Lisäksi on vielä jarruneste ja mahdollisesti kytkinnesteen purkit mutta ne on niin pieniä että ei puututa nyt niihin.
Jäähdytinnesteen ja pissapojan täyttöreiät ovat erillään itse moottorista joten niihin öljyä laittaakseen täytyy olla ajatukset jo jossain ihan muualla. Öljyn täyttöaukko löytyy itse moottorin päältä ja kuten yllä sanottiin, ei ole olemassa mitään erillistä moottoriöljyosiota (kuivasumppuvoitelu on erikseen mutta ei puhuta nyt siitä) siitä korkista suoraan vaan venttiilikoneistoon ja hyvä tulee.- ......
Mistähän näitä dorkia sikiää jotka vastailee näin tyhmiin provoihin???
- varmasti
...... kirjoitti:
Mistähän näitä dorkia sikiää jotka vastailee näin tyhmiin provoihin???
provo? Tiedän tapauksen, jossa yliopistossa opiskelevalta jätkältä oli jäänyt autoon valot päälle yöksi ja aamulla oli akku tietysti tyhjä. Soitti ihan hädissään isälleen ja kyseli apua, kun ei itse osannut tehdä autolleen mitään. Ja kaikenlisäksi sen isä korjaa autoja töikseen... Oli pokka kovilla kun sitä puhelua vierestä seurasin.
- Anonyymi
...... kirjoitti:
Mistähän näitä dorkia sikiää jotka vastailee näin tyhmiin provoihin???
"Mistähän näitä dorkia sikiää jotka vastailee näin tyhmiin provoihin" ???
Oletko katsonut peiliin.. ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Mistähän näitä dorkia sikiää jotka vastailee näin tyhmiin provoihin" ???
Oletko katsonut peiliin.. ?Mistähän näitä dorkia sikiää jotka kaivavat vuoden 2008 ketjuja ja vastailevat niihin noin viisaasti?
- sinne vain
Niin, jos siinä moottorin kyljessä on jokin korkilla varustettu reikä, niin jotainhan siitä varmaan on tarkoitus moottoriin kaataa. Minulle ei tule muuta mieleen kuin että moottoriöljyä. Öly valuu sieltä kyllä sitten öljypohjaan, mutta moottorin kautta. Toisin kuin esim. jäähdytinneste, joka yleensä lisätään säiliöön - joskus jäähdyttimeen - ja kulkeutuu sieltä sitten moottoriin palatakseen takaisin jäähdyttimeen / paisuntasäiliöön.
Sinulla oli varmaankin jokin syy lisätä öljyä? Öljyä oli ilmeisesti liian vähän? Jostain sait sen käsityksen, että sitä on liian vähän? Öljyn mittatikusta?
Katsopa nyt uudelleen sitä tikkua. Jos öljytaso on noussut, on öljy mennyt oikeaan paikkaan - suoraan moottoriin. - Anonyymi
Kyllä se olisi parempi kuljettaa öljyä pari kierrosta saunan ympäri eikä suoraan koneeseen
- Anonyymi
No nyt oli ihan paras neuvo 2008 vuoden kyselyyn. Olet nero ja sivistynyt ihminen ja edessäsi on selvästi loistava tulevaisuus, ehkä Persujen riveissä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893288
- 623047
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4332530- 802323
- 802313
- 962056
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j361923- 121656
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201653Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil311499