Mormonit

Tässä videossa kaksi mormonia on ovityössä:

http://www.youtube.com/watch?v=5NAtt1bhzN4


Onko sinulle sattunut joskus kommelluksia ovityössä? Nyt haetaan hauskimpia kommelluksia. Saa kertoa muitakin tarinoita ovilla tapahtuneista asioista.
9523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ovien asentajat ehkä tekevät ovityötä...

Äänestä
  • vielä vihoviimeisiä ov:ia ennen kuin siirrytään lopullisesti pisteisiin.
    Työstä kuulkaa käy sekin!

    Äänestä

Huh joo ja jee... ovien koputtelu ei ole kenenkään mielestä ah ihanaa... t: ainakin pari tuhatta koputusta tehneenä...

Mikä tän idea on???

Äänestä

Vasta tullut amerikkalainen lähetyssaarnaaja osasi suomeksi ulkoa sakramentin siunauksen, ovella esittäytymisen ja ruokarukouksen.

Kun ovi aukesi, pukkasi kaveri kylkeen, että sun vuoros. Lähetyssaarnaajatoveri katsoi potentiaalista uutta tutkijaa silmiin ja piti ruokarukouksen.

Aamen lähestyessä hänelle selvisi, että nyt meni väärin.

Äänestä
  • Ovi aukesi ja kaverisi sanoi: "Siunaa Jeesus ruokamme, aamen!" ??? Ja hölmistynyt isäntä katseli ihmeissään?

    Tuo oli kyllä hauska!!! ;-)

    Äänestä

Kuulin tapauksesta, jossa sovittiin, että toinen puhuu ja toinen rukoilee. Kun ovi aukesi ja toinen alkoi puhumaan, oven takaa alkoi kuulumaan kovaäänistä rukoilua.... Olisi pitänyt vielä erikseen sopia, että rukous on äänetöntä...

Äänestä

pyysi eräs ulkomaankielinen että kaikki saisivat syövän... kraft=voimaa, kreft =syöpä..... oli vaikeata pitää kasvot peruslukemilla

Äänestä

nämä jo aiemmin täällä...

Olimme joutuneet pahemman kerran mormnonien piiritykseen ja eräänä iltana, kun lähetyssaarnaajapari porhalsi pihaamme, päätimme hätäpäissämme piiloutua vaatehuoneeseen. Kyläilemässä ollut veljemme sai tehtäväkseen ottaa vieraat vastaan ja selittää heille "eivat ne nud ole kodona..".
Huonoksi valehtelijaksi jo aiemmin huomattu veli ei saanut sanotuksi sovittua hätävalhetta ja kuulimme kauhuissamme päällystakkien vetoketjujen availua.
Tilanne mutkistui entisestään, kun koiramme alkoi raapia vaatehuoneen ovea. Se oli innoissaan piiloleikistä ja häntä innosta heiluen koetti päästä sisälle, koska "oli löytänyt meidät!" Veli tuntui selittävän jotain hiiristä vieraiden marssiessa tutuille paikoilleen olohuoneessamme. Vasta kotvasen kuluttua veli sai kakaistuksi ulos sanomisensa ja pääsimme vankeudesta koiran suureksi iloksi.

Koira aiheutti erään kerran (meitä ilahdutettiin ko. mormonien vierailuilla vähintäin kerran viikossa) huvittavan kohtauksen:
Rakki tiesi hyvinkin, että sen yksi kivoimmista harrastuksista, WC-paperirullan silppuaminen oli paha juttu. Kun olimme päässeet mormonien kanssa hartaimpaan rukoukseen, koira ilmaantui kuin voittosaatossa keskellemme ja alkoi häntä viuhtoen silputa täyttä rullaa. Se kehnolainen tiesi, että juuri nyt ne eivät ala rullaa riistämään, ja ennätti silputa isot kasat paperia, ennenkuin mormonit saivat rukoushetkensä päätökseen. Siinä meitä käännytettiin vessapaperisilpun seassa niinkuin mitään ei olisi tapahtunut. Naamaa oli tosi vaikea pitää peruslukemilla, kun koira näytti ilkikurisimmat ilmeensä meitä vilkuillessaan.

Äänestä
  • nuoruuteni päivinä muuan neropatti usutti saksanpaimenkoiransa lähetyssaarnaajien kimppuun. Toinen lähetyssaarnaajista oli perehtynyt taistelulajeihin ja iski kämmensyrjällä hurttaa kuonon päälle sillä seurauksella, että se kuoli siihen paikkaan.
    Myös kirveellä on meillä päin lähetyssaarnaajia häädetty oven takaa.
    Meidän koiramme ei aikoinaan purrut lähetyssaarnaajia, haukkui vain, ja he pääsivät kertomaan asiansa. Siitä se alkoi, eikä loppua näy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ovilla kirjoitti:

Tässä videossa kaksi mormonia on ovityössä:

http://www.youtube.com/watch?v=5NAtt1bhzN4


Onko sinulle sattunut joskus kommelluksia ovityössä? Nyt haetaan hauskimpia kommelluksia. Saa kertoa muitakin tarinoita ovilla tapahtuneista asioista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu