piha ,..,

kaupunki järjestää pihakilpailun. onko sen omat kiinteistöt kilpailu kunnossa.
8690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

että on tarkoitus kiinnittää ihmisten hhuomio muualle.

Kaupungin "piha" on koko kaupunkiympäristö, jota vaalimaan toivoisi muitakin kuin muutaman teknikon ja elinkeinotoimikunnan tähtipoliitikon.

Äänestä
  • Aili Tamminen, joka on vastavirtaan uiden saanut sillä saralla jotain aikaankin. Hatunnosto hälle!

    Äänestä

  • meillä se kirjoitti:

    Aili Tamminen, joka on vastavirtaan uiden saanut sillä saralla jotain aikaankin. Hatunnosto hälle!

    omat kiinteistöt myös kuntoon piha alueelta.ei vain keskustan alueet, vähällä sais hienoa aikaan

    Äänestä

  • kaupunkin pitäisi.- kirjoitti:

    omat kiinteistöt myös kuntoon piha alueelta.ei vain keskustan alueet, vähällä sais hienoa aikaan

    Jos esimerkiksi tekninen virasto olisi tehtäviensä tasalla ympäristösuunnittelussa, niin Lapua näyttäisi paljon asuttavammalta paikkakunnalta. Puhumattakaan nyt koko kaupungin hallinnosta.

    Äänestä

Kyllä on taas negatiivisia mielipiteitä liikenteessä..
Kaikkia ei näköjään voi miellyttää, täällä olevia vakiokirjoittajia ei koskaan..

Kaupungilla on paremmassa ja huonommassa kunnossa olevia pihoja, aivan kuten yksityisilläkin. Pääsääntöisesti kaupungin pihat ovat hyvässä kunnossa. Kiitos siitä kaupungin puutarhurille.
Jos pihakilpailu ei kiinnosta, ei siihen tarvitse osallistua. On kuitenkin niitäkin, joiden mielestä tämän kaltainen idea on hyvä. Kisa osaltaan kannustaa pihasta kiinnostuneita oman pihansa huolehtimiseen entistä paremmin.

Äänestä

puutarhakilpailu? Eivät välttämättä ole sama asia, minulle ainakaan. Tai ehkä pihakilpailu on oikea sana, koska lehdestä luin, että arvijoijat lähtevät juhannuksen jälkeen ilmoittautuneitten tontteja katselemaan. Jos puutarha on rakennettu nykymuodin mukaan betonikaukaloista, erivärisistä kivistä, patsaista ja havuryhmistä, niin samanahan se pysyy koko kesän. Silloin tietenkin riittää yksi käyntikerta kilpailutuomareilta.

Jos kysymyksessä olisi puutarhakilpailu, tonttia pitäisi käydä katsastamassa useamman kerran kasvukauden aikana, siis sipulikukkien puhkeamisesta aina syksyyn saakka. Erilaisita kasveista koottu puutarhahan muuttuu kesän edetessä. - Ehkä pitäisi olla eri sarjoja erilaisille puutarhayritelmille.

Äänestä
  • koskaan. Se on ainut mitä tältä palstalta oppii.

    Äänestä

  • kohorin kirjoitti:

    koskaan. Se on ainut mitä tältä palstalta oppii.

    että ymmärtämättömilläkin on tarve pukinsorkkansa esillepanoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kilpailu kirjoitti:

kaupunki järjestää pihakilpailun. onko sen omat kiinteistöt kilpailu kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu