Tämän illan kuutamosonaatti olkoon David Bowien ihku-ihana "The Man Who Sold The World".
http://www.youtube.com/watch?v=LSnXjE66tvQ
Bowieen eivät ikävuodet vaikuta kuin myönteisellä tavalla. Mies on komea kuin mikä vaikka kuusikymppiä on jo ohitettu. Vanha kunnon Ziggy.
http://www.youtube.com/watch?v=LSnXjE66tvQ
Bowieen eivät ikävuodet vaikuta kuin myönteisellä tavalla. Mies on komea kuin mikä vaikka kuusikymppiä on jo ohitettu. Vanha kunnon Ziggy.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Deivid on uskovainen. Toinen pupilli ei laajene.
Musiikki on ateistille vaikea ymmärrettävä, koska
on kysymys samasta Luovuudesta, mikä on alkujaan
Luonut kaiken. Vain pienemmässä, ihmisen mittakaavassa. Suuret starat ovat poikkeuksetta
Jumalaan uskovia.
Musiikki vaikeaa ateisteille. Jopas taas tulit puhuneeksi säkillisen sontaa. Minä soitan kitaraa, juuri tänään oli noin viidentunnin soittosessio kaverin kanssa, kun ensi viikolla on pieni keikka. Hyvin soi kitara, vaikka olen ateisti. Olen myös säveltänyt muutamia biisejä itse, että kyllä sitä luovuuttakin löytyy. Mitäpä jos lakkaisit puhumasta asioista joita et ymmärrä? Kuten ateismi ja musiikki.
Olet kuin karhu joka koittaa kertoa kuinka ydinreaktori toimii. Tilanteessa on vähintään kaksi ongelmaa: karhu ei osaa puhua, eikä se tiedä mikä ydinreaktori on, ja ne ovat vasta ensimmäiset ongelmat.
Puhutko muuten Lontoota? David Bowie kirjoittaa eräässä kirjassaan:
>> Questioning my spiritual life has always been germane to what I was writing. Always. It's because I'm not quite an atheist and it worries me. There's that little bit that holds on: "Well, I'm almost an atheist. Give me a couple of months." >> http://blog.veggiedude.com/2005/06/reluctant-atheist.html
Voin kääntää tekstin suomeksi, jos et ymmärrä.
Nirvanan coveri.
Olet ihan oikeassa, jos tarkoitat sitä että Nirvana on esittänyt cover-version tästä biisistä. Löytyy Nirvanan MTV Unplugged -albumilta. Bowie levytti biisin joskus 70-luvun alussa kolmannella albumillaan joka on nimetty myös tuon biisin mukaan.
kahteen kertaan, kun entisenä muusikkona minulla on tapana juuttua kuuntelemaan yksittäisen soittajan suoritusta. Tällä kertaa juutuin tähän kaljuun naisbasistiin, jonka toki tiesin bändissä soittavan. Bowie on esiintynyt myös Suomessa, mutta viimeksi en päässyt konserttiin. Kuuluu ehdottomasti suosikkeihini; tällä jätkällä on sanottavaa.:-)
http://www.youtube.com/watch?v=kVL7r-I_fWY