Timo Soini puhui Järvenpäässä. Kaikki muut vaikenivat. -Näin kertoi ainakin media. Voiko tämä synkkä alennustila olla totta? Järkyttävää! Ei yhteistä julkilausumaa, ei räväkkää kannanottoa, vaikka tilanne olisi ollut poliittisesti otollisempi kuin koskaan.
Perussuomalaiset rp. vaipui diktatuuriin tasan vuosi sitten. Nyt se ainakin lopullisesti varmistui. Eipähän tarvitse enää epäillä. Puolue on täysin yhden kortin varassa. Jos se pettää, kaikki on menetetty. Dorkaa.
Perussuomalaiset rp. vaipui diktatuuriin tasan vuosi sitten. Nyt se ainakin lopullisesti varmistui. Eipähän tarvitse enää epäillä. Puolue on täysin yhden kortin varassa. Jos se pettää, kaikki on menetetty. Dorkaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olisiko nyt ollut oikea aika antaa räväkkä julkilausuma, haastaa ja lisätä julkisesti muiden puolueiden häpeää? Pitäsikö perussuomalaisten lyödä lyötyä, potkia maassa makaavaa raukkamaisesti?
Median jo maahan hakkaamaa ei perussuomalaisten taholta potkittu, puukkoa ei kierretty haavassa.
Toisen ahdingon raaka ja raukkamainen hyväksikäyttö ei kuulu perussuomalaisuuteen.
Elämä jatkuu kunnallivaalien jälkeen. Silloin on oletava yhteistyökykyinen. Sen menettämiseen ei tarvita kuin yksi räväkkä julkilausuma. Asioita ei hoideta riitelemällä ja tulehduttamalla arassa tilanteessa välit.
Parempi on nyt olla hiljaa ja antaa äänestäjien vetää johtopäätökset. Kolmen suurimman puoleen kannaajakunnasta yli 30 % miettii äänestyskäyttäytymisensä muuttamita. Nyt ei pidä toimia räväkästi, vaan harkitsevasti. Valtaisa vaalivoitto on näiden näkymien valossa mahdollinen. Vaaditaan kylmää harkintaa, ei
populistista mellastamista julkisuudessa.
Timo Soini on politiikan konkari tiedoiltaan ja taidoiltaan. Tuskinpa tällä palstalla mellastavat, itse itsensä asiantuntijoiksi nostamat toopet, omaavat samaa kokemusta, tietotaitoa ja näkemystä kuin vuosikymmenet politiikan peliä pelannut Timo Soini.
Silloin kannattaakin olla hiljaa. Tarvitaanko myös valtuustoihin lisää vaikenevaa nyökkyvoimaa? Ei varmasti. "Vaalien lähtölaukaus" tapahtui sammutetuin lyhdyin. Taistelevasta oppositiopuolueesta on tullut hampaaton ruotiukko. Sellaisen varaanko pitäisi rakentaa tulevaisuus? Järjetöntä.
omaa mielipidettä ei saanut olla lainkaan.
ei pidä paikkaansa miltään osin. Nimenomaan Perus-puolueessa jäsenet saavat sanoa mielipiteensä julki.
Viikonvaihteen puolueneuvoston kokous käytti runsaasti aikaa työstäessään 20 sivuisen kunnallisvaaliohjelman, johon kokous hyväksyi lukuisia jäsenten tekemiä parannusesityksiä.
Lukuisissa puheenvuoroissa kehuttiin kunnallisvaaliohjelmaamme hyväksi ja todettiin se, että sillä myös kehtaa lähteä tekemään vaalityötä ja hakemaan hyvää vaalitulosta syksyn vaaleissa.
Tämmöstä avointa leppoisaa keskustelua käydään puolueessa, jossa jäset saavat sanoa sanansa avoimesti rakentavassa hengessä.
PerusSeppo
itsekään. Älä vaivu sinäkään ihan noin säälittäväksi.
kyllä sanoo, että nimettömien puheita ei tulisi ottaa kovinkaan vakavasti. En malta aina kuitenkaan olla kommentoimatta väitteitä, joissa ei ole mielestäni mitään perää. Puolueessa toimitaan enemmistöpäätöksiä noudattaen.
Joten se siitä vaalivoitosta...voi v...!