Me olemme tämän maan alkuperäiskansa. Siis me Saamelaiset, jotka muuttimme pikkuhiljaa pohjoisemmaksi kun "maahanmuuttaja" suomalaiset tulivat Viron ja Kannaksen kautta Suomea asuttamaan. Meidän oikeuksia on poljettu, maat viety ja meitä on syrjitty vuosisatojen saatossa Suomessa. Miksi kukaan ei halua keskustella meidän asemastamme Suomessa ja kulttuuristamme.
Saamelaiset
27
2581
Vastaukset
- miksi?
Ihmettelen mikseivät saamelaiset saa pukurahaa niin kuin romaanit? Toisaalta me saamelaiset olemme nivoutuneet osaksi suomalaista yhteiskuntaa ja elätämme itse itsemme täällä karussa Lapissa. Rakennamme Suomea ja kunnioitamme lakeja emmekä vaadi erikoisoikeuksia niin kuin muutaman vuoden Suomessa asuneet... Kolmanneksi vaalimme omaa kulttuuriamme (oma kieli ja perinteet), osaamme suomea, kunnioitamme Suomen lakeja jne... Miksi eräille pitää antaa heti kaikki nyt ja heti?!
- nämä eräät
ovat paljon tummempia, ja se antaa heille uhristatuksen, jota muut joutuvat korvaamaan.
Heille pitää antaa tosiaan heti kaikki, nyt ja heti, itseasiassa iankaikkisesti - periytyvällä rälssioikeudella. - Jusarius
Romanit ovat asuneet täällä 1500-luvulta lähtien.
- Anonyymi
Jusarius kirjoitti:
Romanit ovat asuneet täällä 1500-luvulta lähtien.
Höpö höpö
Saamelaisessa ensyklopediassa kerrotaan
"Saamelaiset ovat tuman DNA:n valossa geneettisesti vähemmän kaukana suomalaisista kuin muista eurooppalaisista. Tämä osoittaa saamelaisten ja suomalaisten polveutuvan suhteellisen lyhyt aika sitten eläneistä yhteisistä kantavanhemmista"
Sitten kannattaa käydä katsomassa YouTube stä Ylen dokkari (KULTTUURIN SYNTY/ SUOMEN HISTORIA), siinä kerrotaan suomalaisista Euroopan alkuperäisväestönä.
- Saamalaisilla
on jo enemmän oikeuksia kuin muilla suomalaisilla! Kertoisitko yhden ainoan oikeuden, joka saamelaiseksi syntyneeltä Suomen kansalaiselta mielestäsi puuttuu?
- maahan
lähtekää pois suomalaiset ja menkää sinne mistä tulitte. Tämä on mnun ja isieni maa, jonka olette voihkineet.
- minäkin olen
maahan kirjoitti:
lähtekää pois suomalaiset ja menkää sinne mistä tulitte. Tämä on mnun ja isieni maa, jonka olette voihkineet.
maanomistajasuvusta, mutten kuitenkaan omista maata. Pitäisikö minunkin alkaa itkeä, että esi-isieni maat on viety?
- Suomalais ukko123
Mistäs saamelaiset on tullut suomeen? ihan samasta paikasta kuin suomalaiset. Afrikasta joskus vuosia sitten. Valtiot rupesivat muodostumaan 1000 vuotta sitten ja silloin suomalaisheimot yhdistyivät ja sata vuotta sitten itsenäistyivät vapaaksi suomeksi. Kyllä tämä maa on suomalaisten ei saamelaisten.
Suomalaisheimot asuttivat norjasta pitkälle itään alueita. Sitten tulivat germaanit lännestä ja slaavit idästä. Me suomalaiset ei itketä että ruotsi oli meidän maata. joten saamelaiset voi pitää myös suunsa supussa.- kuin Etelä-Suomen
muinaiset saamelaiset eli lappalaiset. Muinaiset saamelaisethan juuri tulivat Volgan mutkasta Karjalan Kannaksen, Aunuksen ym. kautta Karjalaan ja Suomeen ja kait Viroonkin. Lapissa asui siihen aikaan aivan muuta sakkia. Etelässä sitten muinaisajan lappalaiset/saamelaiset joutuivat sulautumaan hämäläisiin ja karjalaisiin ym. ja osa väistyi pohjoisemmaksi - ja tuhosi sikäläisten alkuperäiskansojen kielet ja kulttuurit ja anasti samalla näiden maat eli valloitti nykyisen Lapin - noin 2000 vuotta sitten.
Koskahan samelaiset tunnustavat rikoksensa Lapin alkuperäisasukkaita kohtaan?
Vai pitäisikö meidän pitää pienempää ääntä molemmin puolin? - mä vaan
Vaatia itsellenne eikä mitään germaanista aluetta.
- syy taisi ikävällä
tavalla, taas kerran, näyttäytyäkin...
Olen ihmetellyt samaa. Miksei saamelaisten sortamisesta puhuta mitään. Tietysti tämä foorumi on väärä paikka sikäli, että täällä enemmistö näyttää olevan rasistisia ajatusmaailmaltaan.
Mielestäni asiaa kannattaa nostaa esille entistä enemmän. Tälläkin palstalla jauhetaan niin paljon maahanmuutosta, rasistisin syin vastustetaan, että ehkä jollakin voisi silmät avautua huomaamaan jotakin siitä omastakin vastuusta.- että miten
niitä saamelaisia sorretaan?
- Folio Mulder
Ja lapissa käytyään voi todeta, että saamelaiset ovat iloisia eivätkä kipeitä ja köyhiä.
Saamelaiset ovat osa suomea ja paremmin ovat pärjänneet kuin esim. kainuun väki, joka kärsii rajusta työttömyydestä jo pitkään. Tuo aloitus on jonkun suomalaisvihaajan PROVO!
Suomalaiset kuuluvat suomeen ja SUOMALAISET OVAT PITÄNEET TÄMÄN MAAN ITSENÄISENÄ VENÄLÄISTEN HÖÖKITTYÄ ! - Anonyymi
Pojoissuomalainen naispuolinen pankki virkailija jäi kiinni luvatta kalastuksesta,hyvin pärjäsi oikeudessa vedoten saamelaisten kalastus oikeuteen.
- Anonyymi
Ei mitään saamelaista oikeuksineen erikseen tarvita.Maassa asuu väkeä joilla oli syynsä tulla paikkaan johon keskuslämmityksen, lämmitettyjen liikennevälineiden,tuohon aikaan käsin tehtävien vaatteiden sähkövalon puutteen ym johdosta ei olisi pitänyt tullakkaan,kuka nyt sitten mihin aikaan tulikin.Intissä on vitsi jos alokas tuli palvelukseen astumis päivänä aikaisin,luuletko se pääsevänsä aikaisemmin siviliin.
- Anonyymi
Ei saamelaisia ole mihinkään koskaan ajettu. Sisä-Suomen alkuperäisasukkaat olivat nykyisten savolaisten ja karjalaisten esi-vanhempia. Heidän äidinkielensä oli kantasaame. Vaihtoivat sen myöhemmin itämerensuomeen.
Kuinka saamenkieli saapui Pohjois-Fennoskandiaan? Saapui valloittajien kielenä. Nykysaamelaisten esi-vanhemmat puhuivat joitakin kadonneita paleokieliä.
- Anonyymi
Mulle saamelaisuus tai "saamelainen kulttuuri" ei sano yhtikäs mitään, enkä ymmärrä että tarkalleen minkä katoamisesta ollaan niin huolissaan, niin kertokaa te! Mitä saamelainen kulttuuri on?
- Anonyymi
nunhuka lai lai loi 🤣
- Anonyymi
tämän takia https://www.youtube.com/watch?v=s86_4eXkyfU
- Anonyymi
kuka sen poron yli ajoi auramönkijällä ? ja jätti ojaan kitumaan 😠 tämän tekijän puolustajilla pitää antaa sama kohtalo kuin tekijöille ? ja kohtalo olisi sama kun sen poron 🤔
- Anonyymi
Saamelaiset ovat alkuperältään hiekka-aavikoilta, beduiini markkereita joten ei todellakaan ole mitään tekemistä alku-Suomen kanssa(100 vuotta sitten saamikset näyttivät aivan erilaisilta, katsokaapa kuvia, paljon lähi-itä lookkia). Nämä valtaajat valuivat tänne kun maata jo asuttivat suomalaisten esi-isät, tästä on tieteellistä faktaa. Saamelaiskusetus ei mene enää läpi, kiitos dna:n ja totuutta janoavien tutkijoiden. Vieläkin ikävä kyllä on suomiviha norjalaisia ja ruotsalaisia "tutkijoita" jotka inttävät että meidän maamme kuuluu näille telttailijoille. Juuri eilen katsoin norjalaisen tekemän videon SUOMALAISISTA ja mikäs siellä näkyi taas, saamen lippu..huoh..
Niillä on niin tylsät rytkytkin, suomalaisten eri kunnista löytyy todella kauniita kansallispukuja mutta missään ei kerrota meidän omasta historiasta. Olemme finno-ugrilaista kansaa, euroopan alkuperäisväestöä. - Anonyymi
saamelaiskäräjät ? https://pt-media.org/2022/11/04/saamelaiset-vaativat-suomelta-ihmisoikeusloukkauksien-lopettamista/
- Anonyymi
voi olla vaarallista vaatia jotain , voi menettää oikeuden elämään 🤔 🤣🤣🤣
no en minä valtaan pääse joten turha luulo
- Anonyymi
No saamelaiset keräävät rusinat pullasta. Omat oikeudet tiedetään mutta velvollisuuksilla ei niin väliä. Luontoarvoja korostetaan kun valtio haluaa maita käyttöön. Mutta roskat, autonrenkaat, akut kelkanraadot viedään metsiin, perinteisesti. Ylikalastetaan, metsästetään kaikki pois ja puomitetaan tiet ettei kukaan vie marjoja, mielummin antaa mädäntyä soille ja metsiin. Keskenään tapellaan kuka on saamelainen, kuka ei , ihan kateudesta ei haluta lisää ihmisiä joilla olisi oikeuksia poroihin luontoon ja kalastukseen.Suurin huvi ja harrastus on turistin kusetus ja rahastus. Ilman turisteja saamelaiset olisivat valtion elättejä. Kulttuuriin vaalimisen sijaan nykykulttuurin tuottaminen on suomi-vihaa ja surkuttelua kohtelusta. Ei ihme että muu suomi oudoksuu tuota toimintaa.
- Anonyymi
nopea säästökohde josta rahas soteen ja puolustukseen
kulttuuri ja muut tuet tältä roskasakilta pois
heidän käsityönsa ja vaatteensa pois myynnistä
ainakun näät heidän käsitöitään kysy missäpäin kiinaa se on tehty
myös museoita pois tämä saasta
älä osta poronlihaa käristystä
kerro lapsille että nämä puoltoitametriset äijänkäppyrät on alkoholisteja ja rikollisia
revi kirjoista saamelaisten kuvat sivut irti ja polta ne paskaa neljäntuulenlakit jos niitä alihmisten matkamuistoja teillä ja heitä jätteisiin
levitä heistä halventavia vitsejä - Anonyymi
VETOOMUS YLE POISTAKAA LOPETTAKAA
SAAMENKIELISET UUTISLÄHETYKSET
SAAMELAISET PUHUVAT NIISSÄ VIHAPUHEITA SUOMALAISTA VALTAVÄESTÖÄ
VASTAAN - Anonyymi
Keitä oli ne jotka olivat täällä ennen saamelaisia.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä372071Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi1821510- 941401
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1421209- 1151108
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1351050Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://251000- 74960
- 70894
- 250886