syreeni

näköeste

Hei,
Ajattelin hankkia näköesteeksi korkeahkoja pensaita. Ajattelin syreenejä. Mitä eroa on erilaisilla syreeneilla eli miten kannattaisi valita? Maaperä on vanhaa saviperäistä pellon pohjaa ja paikka äärimmäisen aurinkoinen. Pystyykö syreenejä kasvattamaan pistokkaista?

Kiitos jo etukäteen :)

4

9955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syreenin ystävä

      Syreenejä voi kasvattaa pistokkaista, jos siis tarkoitat että ladot keppejä vesiastiaan ja kasvatat niihin juuret. Niissä tosin ei kasvuvarmuus ole paras mahdollinen eli koeta saada pikkutaimia, joita yleensä tuppaa vanhojen syreenien juurilla kasvamaan runsaasti.Tai vielä parempi, jos joku karsii syreenejään ja saat esim. metrin korkuisia taimia.

      Syreeni kasvaa korkeaksi (hyvässä paikassa kunnon puun kokoinen), mutta se kaljuntuu tyvestä ja lehtivihreä on tupsumaisesti latvoissa. Joten joudut hoitamaan aitaasi vuosien aikana.

      Syreenin uudistamisen paras aika on aina ennen kasvukauden alkua ja kannattaa katkoa vanhimmat kaljuuntuneet varret tyvestä ja jätät osan kasvamaan. Syreeniä ei kannata siis leikata kokonaan alas, vaan joka vuosi vähän katsastella missä ois klajuuntuneita varsia.

      Syreenejä on montaa lajia ja suosituin on perinteinen tuoksuva syreeni. Mutta on myös Unkarin syreeni, joka on tiheämpi ja pyöreämpi kasvutavaltaan samoin kuin jotkut puistosyreenit. Kannattaa vähän googlettaa.

      Savimaa on syreenille oikein hyvä kasvualusta.

    • mapee

      Syreeniaita kannattaa istuttaa ihan aitataimista. Vaikka ne on alkuun onnettomia niin ne juurtuu nopeasti ja sitten kasvua ei pysäytä mikään.

      Tutustu vaikka jonkun puutarjaliikkeen nettisivuilla eri lajeihin. Unkarin syreeni on kai nykyisin yleisin koska se ei tee juuriversoja, mutta sen väri on niin hailakka, että ei passaa mulle. Pihasyreenit taa stekevät niitä juuriversoja joita voi sitten siirtää tai antaa pensaan vallata aluetta lisää. Väreinä on monia komeita vahvoja värejä sekä valkoinen.

      Muitakin lajeja on. Laita hakusanaksi pihasyreeni, puistosyreeni niin saat kummastakin kasvutavasta tietoja.

      Ja istuttaessa kannattaa kaivaa oja johon taimet pistää ja lisätä siihen uutta kunnon multaa sekaan tai kokonaan monttuun. Peruslannoituskaan ei liene pahasta.

      • Syringisti.

        Siis unkarinsyreeni tekee meillä ainakin juuriversoja.
        Niistä sitä on siirretty eri paikkoihin ja hyvin menee.
        Ja on savikkoa todella.

        Ja sitten kesällä niissä pärrää niitä syreenikiitäjiä, ovat komeita kuin kolibrit.


    • varjomorelli

      kukkivat eri aikoina. Sinuna katsoisin esim. googlesta sanalla syreenit. Sieltä saat niin hyviä neuvoja, että ei paremmasta väliksi.
      Henk.koht. pidän ihan tavallisesta aikaisin kukkivasta syreenilaadusta, joita ovat lilan- ja valkoisen väriset tavalliset syreenit. Mm. Unkarin syreeni kasvaa aika leveäksi (hyvä näköeste), mutta mielestäni myös hieman risumaiseksi. Siitä pitää katkoa kaikki kukinnot, muuten sen viehätys loppuu.
      Kysyt pistokkaista. Ainakin minä' sain pelkällä maahan tökkäämisellä kasvamaan nuokkusyreenin. Yllätyin, kun aivan erinäköinen, vaaleanpunainen nuokkuva syreenin kuka tervehti isojen tavallisten syreenien keskeltä. Olin unohtanut täysin pistokkaani ja hupsista, tuollahan se nyt näkyi olevan, riiputtaen kukkaansa kuin paraskin ballerina. Riippusyreeni kasvaa hitaammin kuin muut lajit, jääden Unkarin syreeniä huomattavasti pienemmäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      132
      3144
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2981
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1936
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1579
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      984
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      890
    Aihe