syreeni

näköeste

Hei,
Ajattelin hankkia näköesteeksi korkeahkoja pensaita. Ajattelin syreenejä. Mitä eroa on erilaisilla syreeneilla eli miten kannattaisi valita? Maaperä on vanhaa saviperäistä pellon pohjaa ja paikka äärimmäisen aurinkoinen. Pystyykö syreenejä kasvattamaan pistokkaista?

Kiitos jo etukäteen :)

4

10736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syreenin ystävä

      Syreenejä voi kasvattaa pistokkaista, jos siis tarkoitat että ladot keppejä vesiastiaan ja kasvatat niihin juuret. Niissä tosin ei kasvuvarmuus ole paras mahdollinen eli koeta saada pikkutaimia, joita yleensä tuppaa vanhojen syreenien juurilla kasvamaan runsaasti.Tai vielä parempi, jos joku karsii syreenejään ja saat esim. metrin korkuisia taimia.

      Syreeni kasvaa korkeaksi (hyvässä paikassa kunnon puun kokoinen), mutta se kaljuntuu tyvestä ja lehtivihreä on tupsumaisesti latvoissa. Joten joudut hoitamaan aitaasi vuosien aikana.

      Syreenin uudistamisen paras aika on aina ennen kasvukauden alkua ja kannattaa katkoa vanhimmat kaljuuntuneet varret tyvestä ja jätät osan kasvamaan. Syreeniä ei kannata siis leikata kokonaan alas, vaan joka vuosi vähän katsastella missä ois klajuuntuneita varsia.

      Syreenejä on montaa lajia ja suosituin on perinteinen tuoksuva syreeni. Mutta on myös Unkarin syreeni, joka on tiheämpi ja pyöreämpi kasvutavaltaan samoin kuin jotkut puistosyreenit. Kannattaa vähän googlettaa.

      Savimaa on syreenille oikein hyvä kasvualusta.

    • mapee

      Syreeniaita kannattaa istuttaa ihan aitataimista. Vaikka ne on alkuun onnettomia niin ne juurtuu nopeasti ja sitten kasvua ei pysäytä mikään.

      Tutustu vaikka jonkun puutarjaliikkeen nettisivuilla eri lajeihin. Unkarin syreeni on kai nykyisin yleisin koska se ei tee juuriversoja, mutta sen väri on niin hailakka, että ei passaa mulle. Pihasyreenit taa stekevät niitä juuriversoja joita voi sitten siirtää tai antaa pensaan vallata aluetta lisää. Väreinä on monia komeita vahvoja värejä sekä valkoinen.

      Muitakin lajeja on. Laita hakusanaksi pihasyreeni, puistosyreeni niin saat kummastakin kasvutavasta tietoja.

      Ja istuttaessa kannattaa kaivaa oja johon taimet pistää ja lisätä siihen uutta kunnon multaa sekaan tai kokonaan monttuun. Peruslannoituskaan ei liene pahasta.

      • Syringisti.

        Siis unkarinsyreeni tekee meillä ainakin juuriversoja.
        Niistä sitä on siirretty eri paikkoihin ja hyvin menee.
        Ja on savikkoa todella.

        Ja sitten kesällä niissä pärrää niitä syreenikiitäjiä, ovat komeita kuin kolibrit.


    • varjomorelli

      kukkivat eri aikoina. Sinuna katsoisin esim. googlesta sanalla syreenit. Sieltä saat niin hyviä neuvoja, että ei paremmasta väliksi.
      Henk.koht. pidän ihan tavallisesta aikaisin kukkivasta syreenilaadusta, joita ovat lilan- ja valkoisen väriset tavalliset syreenit. Mm. Unkarin syreeni kasvaa aika leveäksi (hyvä näköeste), mutta mielestäni myös hieman risumaiseksi. Siitä pitää katkoa kaikki kukinnot, muuten sen viehätys loppuu.
      Kysyt pistokkaista. Ainakin minä' sain pelkällä maahan tökkäämisellä kasvamaan nuokkusyreenin. Yllätyin, kun aivan erinäköinen, vaaleanpunainen nuokkuva syreenin kuka tervehti isojen tavallisten syreenien keskeltä. Olin unohtanut täysin pistokkaani ja hupsista, tuollahan se nyt näkyi olevan, riiputtaen kukkaansa kuin paraskin ballerina. Riippusyreeni kasvaa hitaammin kuin muut lajit, jääden Unkarin syreeniä huomattavasti pienemmäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3547
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      125
      1425
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1331
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1058
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1041
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1036
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      977
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      941
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      920
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      885
    Aihe