Suurimmat vesivoimalat

12 600 MW >

Maailman suurimpia voimalaitospatoja ovat:

* Itaipun pato Paraguayn ja Brasilian rajalla: 14 000 MW
* Hooverin pato Yhdysvalloissa: 2 074 MW
* Assuanin pato ja Nasserinjärvi (6 000 neliökilometriä) Egyptissä: 2 100 MW
* Alquevan pato Guadianajoessa Portugalissa ja Euroopan suurin 250 neliökilometrin tekojärvi. Valmiina voimalaitoksen teho on 390 MW. Kaikkiaan Guadinajokeen on tarkoitus rakentaa kolme patoa ja voimalaitosta.

Toistaiseksi suurin vesivoimala on Brasilian ja Paraguain yhteinen Paranájoessa sijaitseva Itaipún voimala. Sen padon korkeus on 196 metriä ja pituus 7,76 kilometriä ja se loi taakseen 170 kilometriä pitkän, keskimäärin seitsemän kilometriä leveän järven, pinta-alaltaan yhteensä 1 350 neliökilometriä. Voimalaa rakennettiin vuodesta 1975 lähtien ja 1983 ensimmäinen yksikkö aloitti toimintansa. Laitoksen teho on 12 600 MW.

Suurin rakenteilla oleva laitos on Jangtse-jokeen rakennettava Kolmen solan pato Kiinassa.

5

1565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fghshsghfg

      semmoista se on joopa joo ilmoja pitelee.

      • vaikuta ilmastoon vaan

        soomipoja autoilu?


    • ja padot kaatuvat pian

      > * Alquevan pato Guadianajoessa Portugalissa ja > Euroopan suurin 250 neliökilometrin tekojärvi.

      Suomessa sijaitsi aikanaan maailman suurin säännöstelyallas eli Oulujärvi. Oulujärven pinta-ala on 928 neliökilometriä.

      Tiedä sitten onko tuo edelleen maailman suurin säännöstelyllas vai ovatko jossain Kiinassa tai Neuvostoliitossa onnistuneet tekemään vieläkin suuremman ympäristörikoksen.

      Oulujoen ja Oulujärven ennallistaminenkin on alkanut. Ensivaiheessa lohi palautetaan Oulujokeen kalapartaitten avulla ja toisessa vaiheessa ensi vuosikymmenellä voimaloita aletaan räjäyttelemään. Työvoimasta vain voi tulla pula kun voimaloiden ja vesistön ennallistaminen vaatii Oulujoen vesistössäkin kymmenien tuhanssien miestyövuosien työn ja lohen paluun myötä kasvuun räjähtävä turismikin tarvisi matkailualalle runsaasti uusia työntekijöitä.

      • Mökkiläinen.

        Vai lähtisi Oulujärvi kuivaksi.

        Huomaa, että olet vihreä. Sivussa asioista, ja asumisesta.

        Oletko nähnyt Liito-oravia ?
        Niitähän vihreillä vilisee silmissä.


      • höpöpölö.
        Mökkiläinen. kirjoitti:

        Vai lähtisi Oulujärvi kuivaksi.

        Huomaa, että olet vihreä. Sivussa asioista, ja asumisesta.

        Oletko nähnyt Liito-oravia ?
        Niitähän vihreillä vilisee silmissä.

        > Mitä horiset ?
        > Mökkiläinen. 11.6.2008 klo 18.07
        > Vai lähtisi Oulujärvi kuivaksi.

        Taasko se jollakin pätkii tai muuten vaan ajatus ei toimi?

        Eihän se Oulujärvi siitä kuivuisi kun sen käyttö säännöstelyaltaan lopettettaisiin Oulujoen ennallistamisen osana. Oulujärvi on ollut olemassa vuosituhanssia ja on vielä senkin jälkeen kun Oulujoen voimalat on purettu. Oulujärvi vain palautuu entiseen luonnontilaan ja veden pinnan vaihtelut normalisoituisivat kun sen säännöstely lopetaan.

        Vuosikymmeniähän siinä menee aikaa, että entinen säännöstelyallas palautuu edes osittain entiseen loistoonsa, mutta parissa vuodessa muun muassa järven lajisto alkaa vähitellen palautua ennalleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5805
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      47
      5318
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3698
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3653
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      91
      3248
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2874
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2730
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2380
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1834
    Aihe