Hirvittävin ihmisen koskaan itselleen kuvittelemista rangaistuksista on iankaikkinen elämä.
Se olisi loputonta ja puuduttavaa samojen asioiden ja tapahtumien toistoa.
Tai, jos “jokainen päivä” olisi erilainen, se olisi tylsää siksi, että se ei juurikaan enää koskettaisi ihmisyyttä.
Jos iankaikkisesta elämästä voisi kuolla, niin jokainen sellaiseen joutunut tekisi itsemurhan.
Jos iankaikkisesta elämästä ei voisi kuolla, niin sellaisessa keksittäisiin uskontoja.
Noista uusista uskonnoista jokainen lupaisi tietyin kiemuroin eläville lopullisen kuoleman, sitten “joskus”.
Eläessämme meistä monet hurahtavat pelkäämään kuolemaa.
Mutta iankaikkisessa elämässä jokainen sävähtäisi pelkäämään elämää!
Se olisi loputonta ja puuduttavaa samojen asioiden ja tapahtumien toistoa.
Tai, jos “jokainen päivä” olisi erilainen, se olisi tylsää siksi, että se ei juurikaan enää koskettaisi ihmisyyttä.
Jos iankaikkisesta elämästä voisi kuolla, niin jokainen sellaiseen joutunut tekisi itsemurhan.
Jos iankaikkisesta elämästä ei voisi kuolla, niin sellaisessa keksittäisiin uskontoja.
Noista uusista uskonnoista jokainen lupaisi tietyin kiemuroin eläville lopullisen kuoleman, sitten “joskus”.
Eläessämme meistä monet hurahtavat pelkäämään kuolemaa.
Mutta iankaikkisessa elämässä jokainen sävähtäisi pelkäämään elämää!
Vastaukset 32
Vanhimmat
asioita, joita ei ihminen käsitä. Yksi lienee iankaikkinen elämä.
Olettaa sopii, että tämä olotila on niin totaalisen poikkeavaa, että emme todellakaan pysty edes aavistelemaan sitä.
Minun käsitykseni mukaan tällainen olotila saavutetaan monien satojen 'vuorottelujen' astraali-maa syntymien ja kuolemien saatossa.
Kun ihmisen aivojen sähkökemiallinen toiminta loppuu on ihminen lopullisesti ja peruuttamattomasti kuollut.
Voithan sinä luulla ja kuvitella aivan mitä lystäät kun sinun aivojesi sähkökemiallinen toiminta loppuu siihen hetkeen päättyy sinun kaikkinainen elämäsi, etkä tiedä itse edes kuolleesi.
Jos esim. aivojesi sähkökemiallinen toiminta estyy tai estetään esim. kolarin tms. syyn vuoksi joka tuhoaa osan aivoistasi olet sen jälkeen pelkkä "vihannes" etkä osaa edes puhua joka et ymmärrä tai tajua yhtään mitään et edes pystyisi millään tavoin itsestäsi huolehtimaan.
Iänkkaikkinen elämä on uskontojen luoma kuvitelma.
Et pysty tietämään etkä tiedostamaan edes sitä jotta olet kuollut.
"Kun ihmisen aivojen sähkökemiallinen toiminta loppuu on ihminen lopullisesti ja peruuttamattomasti kuollut."
Ihmisen ruumis kemioineen ja fysiikkoineen on kuollut, kyllä. Kuitenkin on sellaisia energiatasoja, joita emme yleisesti tunne. Korkeamman värähtelyn tasoja, jossa tavallisesta ruumista poistunut henkiruumiimme on olemassa.
"Voithan sinä luulla ja kuvitella aivan mitä lystäät kun sinun aivojesi sähkökemiallinen toiminta loppuu siihen hetkeen päättyy sinun kaikkinainen elämäsi, etkä tiedä itse edes kuolleesi"
On lukemattomia tapauksia, jossa henkiruumis on poistunut jonkin trauman seurauksena tilapäisesti ruumista ja sen mukana seurannut tietoisuus ja mieli ovat pystyneet seuraamaan, mitä ruumiin ympärillä tapahtuu.
Miksi sinun on niin vastemielistä edes kuvitella, että elämä jatkuisi fyysisen kuoleman jälkeen?
paljon asioita, joita ei voi olla huomioimatta. Esim. kirjallisuus, jossa suhteellisen suuri prosentti käsittelee kuolemanraja-tapauksia, jälleensyntymää ym.
Näistä saa paljon kuvitteellista tietoa. Mielestäni olisi viisasta lukea jokin mahdollisimman uskottava teos ja siten laajentaa ymmärrystä, esim Shanti Devi.
käännettynä paljon?
teoksia, jotka käsittelevät rajatilatapauksia, jälleensyntymisiä ym ym.
Omasta halusta ainostaan on kiinni, haluaako laajentaa näkokulmaansa.
ja minkä kategorian alta?
>....Kuitenkin on sellaisia energiatasoja, joita emme yleisesti tunne. Korkeamman värähtelyn tasoja, jossa tavallisesta ruumista poistunut henkiruumiimme on olemassa.<
-Ihmisen kaikkinainen tietoisuus tuhoutuu sillä hetkellä kun aivojen sähkökemiallinen toiminta loppuu, siihen hetkeen päättyy lopullisesti ja pysyvästi ihmisen kaikkinainen tietoisuus eikä ihminen pysty tiedostamaan edes omaa kuolemaansa.
>On lukemattomia tapauksia, jossa henkiruumis on poistunut jonkin trauman seurauksena tilapäisesti ruumista ja sen mukana seurannut tietoisuus ja mieli ovat pystyneet seuraamaan, mitä ruumiin ympärillä tapahtuu.<
-Ikävä kyllä todellisuudessa ei ole ainuttakaan tapausta! Tuollaiset tarinat ovat todellisuudessa pelkkiä urbaanilegendoja jotka elävät ihmeen sitkeästä vuodesta toiseen ja juuri noilla legendoilla jotkut tekevät suuria omaisuuksia narratessaam narrattavia höperöitä.
Elämä ja sen kaikki ilmiöt pitää nähdä ja ymmärtää sellaisena kuin ne todellisuudessa ovat, eikä sellaisena kuin niiden haluaisi olevan.
P.S.
Ei se ole narri joka narraa vaan narri on se joka antaa itseään narrata.
Oletko kenties jo kertaalleen kuollut, kun kerran pystyt sanomaan asiat tuolla varmuudella?
Minä nimittäin olen, ja voin kokemuksesta sanoa, että puhut potaskaa.
Ei ole urbaanilegendaa. Voin itse todistaa sen omakohtaisesta kokemusesta.
"Oh shit - olen kuollut."
"OH SHIT - jos kerran olen kuollut ja silti pystyn yhä ajattelemaan ja miettimään tällaisia asioita, niin se merkitsee sitä, että ne jutut Jumalasta ja kuolemanjälkeisestä elämästä ovatkin totta!!!"
Sitten minua vietiin.
Noin parituhatta urbaanilegendaa löytyy osoitteesta http://www.nderf.org
Kaikkein paras urbaanilegenda on tietysti Pam Reynoldsin tapaus. Sitä voisi pitää urbaanilegendana, ellei se olisi niin pahuksen hyvin dokumentoitu, ja tapahtunut kliinisissä olosuhteissa.
http://www.near-death.com/experiences/evidence01.html
varmaankin kategoriasta, rajatieto.
Itselläni on noin parikymmentä 'alan' teosta, esim. Sir Arthur Conan Doyle:n 'Haudantakainen elämä', Elsa Barker:in 'Kirjeitä Valon Maailmasta', Betty J. Eadie:n 'Valon Syleilyssä' ym.
Hyvin kiinnostavia ja toisiinsa nähden johdonmukaisia, kannattaa tutustua.
Ovat urbaanilegendoja ja muuksi ne eivät muutu vaikka kuinka yrität hurahtaneiden "kokemuksiin ja tutkimuksiin" viitata.
Mitään tieteellistä tutkimusta ne urbaanilegendat eivät ole kestäneet, niitä asioita on tutkittu vaikka kuinka paljon eikä koskaan eikä missään ole todettu asioissa olevan totuuden häivääkään.
On ihan sama asia kuin kaivon paikan etsintä varvun avulla eli täyttää huuhata ja postaskaa koko varpu homma.
Ihmisen kaikkinainen tietoisuus tuhoutuu ja katoaa lopullisesti silloin kun aivojen sähkökemiallinen toiminta lakkaa tai aivot muutoin vahingoittuvat.
ajattelusta, joka on suunnileen samaa'tasoa kuin uskovaisille helvetin julistaminen 'totuutena'.
>>Ovat urbaanilegendoja ja muuksi ne eivät muutu vaikka kuinka yrität hurahtaneiden "kokemuksiin ja tutkimuksiin" viitata.>Mitään tieteellistä tutkimusta ne urbaanilegendat eivät ole kestäneet, niitä asioita on tutkittu vaikka kuinka paljon> eikä koskaan eikä missään ole todettu asioissa olevan totuuden häivääkään.>On ihan sama asia kuin kaivon paikan etsintä varvun avulla eli täyttää huuhata ja postaskaa koko varpu homma.>Ihmisen kaikkinainen tietoisuus tuhoutuu ja katoaa lopullisesti silloin kun aivojen sähkökemiallinen toiminta lakkaa tai aivot muutoin vahingoittuvat.
Olet varsinainen herkkäuskoinen höperö joka uskoo hurahtaneiden tutkijoiden tekemät tutkimukset ja väittämät tosiasioiksi.
Minkäänlaista näyttöä, ei edes pienintäkään, ns. yliluonnollisista ilmiöstä ei ole olemassa, kaikille väitetyille ilmiöille on tiede AINA löytänyt selityksen ja todennut asian yksiselitteisesti uskon ja luulonvaraiseksi asiaksi.
Hyvää kesä sinulle huhaa uskomuksiesi kanssa.
Piste.
aivan, ainoastaan muutos on olemassa.
Milloin sinä opettelet keskustelemaan tyhmän jankkaamisen sijaan??
Sinä et vain huomaa sitä.
Vai ei ole kuolemaa, meneppä jonain päivänä krematorioon tai hautausmaalle katsomaan polttaako ja hautaavatko ne eläviä.
Kerro missä voin käydä tapaamassa sellaista ihmistä joka ei kuole?
Aritta elää jälleensyntyvien astraaliharha maailmassa. Totuus on toisenlainen hänellekin.
ihmisiä haudata.
Siellä haudataan ihmisten ruumiita.
ole kuin ihmisten kuoret. Ihminen itse on muualla.
Ihminen kokemuksineen kuoli lopullisesti ja peruuttamattomasti samalla kaikkinainen tietoisuus lakkasi olemasta kun ihmisen aivotoiminta loppui.
Siinä olet tsäysin oikessa jotta vain kuoret haudataaan tai poltetaan.
Paljonko maksat taivasosuudestani saat ostaa minun osuuteni kohtuuhinnalla?
Rahat haluan heti tililleni tai käteisenä, sieluni saat heti kun aivotoimintani on loppunut.
"Ihminen kokemuksineen kuoli lopullisesti ja peruuttamattomasti samalla kaikkinainen tietoisuus lakkasi olemasta kun ihmisen aivotoiminta loppui."
-Ei, koska sielu ei kuole. Sinä et nähtävästi voi vain sitä ymmärtää. Ehkä joskus ymmärrystä tulee hiukka sinullekkin. Eikä kuoleminen ole peruuttamatonta, se on alitajuinen valinta, liian hauraaksi tuleminen tai vahinko, näitä voi estää jos sitä todellakin haluaa. Voi omaan ruumiiseenkin palata, vaikka se olisi kuollut( tärkeimmät elimet on vielä löydyttävä jne. enkä viittaa todellakaan jeesukseen)
"Siinä olet tsäysin oikessa jotta vain kuoret haudataaan tai poltetaan."
-Ymmärätkö sittenkin sielun olemssaolon? Puhuit sitten itsesi täysin pusiin?
"Paljonko maksat taivasosuudestani saat ostaa minun osuuteni kohtuuhinnalla?
Rahat haluan heti tililleni tai käteisenä, sieluni saat heti kun aivotoimintani on loppunut."
-Taivastahan ei ole, se on ihmisen luomaa harhaa.
Olemme ikuisia henkiä ja raha on vain maallista.
"Siinä olet tsäysin oikessa jotta vain kuoret haudataaan tai poltetaan."
-Ymmärätkö sittenkin sielun olemssaolon? Puhuit sitten itsesi täysin pusiin? <
Väännän oikein rautalangasta sinulle selvennyksen:
Sielu on pelkästään uskontojen käyttämä sana kuten taivas, jumala, synti etc.
Kun ihmisen aivojen sähkökemiallinen toiminta loppuu tai pahoin vaurioituu ihminen kuolee ja samalla hetkellä tuhoutuu lopullisesti myös kaikkinainen tieto ja tietoisuus mitä ihmisellä oli hänen eläessään, eikähän ihmisellä ole minkäälaista sielua koskaan ollutkaan.
Kuolin hetkestä alkaen ihmisruumis on pelkästään ongelma jätettä, jonka kanssa menetellään eri tavoin eri kulttuureissa.
Väännän oikein rautalangasta sinulle selvennyksen:
Sielu on pelkästään uskontojen käyttämä sana kuten taivas, jumala, synti etc.
Kun ihmisen aivojen sähkökemiallinen toiminta loppuu tai pahoin vaurioituu ihminen kuolee ja samalla hetkellä tuhoutuu lopullisesti myös kaikkinainen tieto ja tietoisuus mitä ihmisellä oli hänen eläessään, eikähän ihmisellä ole minkäälaista sielua koskaan ollutkaan.
Kuolin hetkestä alkaen ihmisruumis on pelkästään ongelma jätettä, jonka kanssa menetellään eri tavoin eri kulttuureissa.
tässäpä sinulle jotain luettavaa: http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200805237697767_ul.shtml
Voit uskoa mihin hluat, eihän se ole minun ongelmani?
ruumis on sielun vaate, liian pljon käytettynä se heitetää pois. yksinkertaista.
eli siis mielestäsi ihminen on vain pelkkä ruho, ei muuta?
Juuri tuollaiset tarinat ovat aina täyttä huuhaata, eihän tuossakaan jutussa ilmene minkäälaisia lähdetietoja, ei sairaaloiden eikä lääketieteen "asiantuntijoiden" nimiä eli jutun tietojen todenperäisyyttä ei pysty kukaan tarkistamaan.
Tuollaisiin keksittyihin juttuihin uskoo vain ja ainoastaan herkkäuskoiset höperöt.
Uskoa voit mitä haluat?
Väitätkö minua höperöksi?