Onks hyviä biisejä

Mitkä on parhaita?
9419
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ja kuunneltu se. tekis mieli sanoo wähän muutaki mut olkoon ny.

Äänestä
  • olen niin odotuksen vallasssa etten vitsi edes vällyillä.

    Äänestä

kuuntele ja muodosta oma mielipide, aika virkistävää, kandee kokeilla.Mitä muiden mielipiteillä on välii.

Äänestä

muut UTBS ja RM, jotka kuulin Ylexiltä eilen iski ainakin kun metrinen halko. Ne oli ainakin oikeen TEOKSIA, paljon osia ja efektejä, mut pysy tyylikkäästi kasassa. Molemmissä synkän maalaileva tunnelma, paljon kuvia liikku mielessä, vaikken edes kuunnellu sanoja. Mut parasta oli räyhäkät ja raskaat kitara- ja bassosoundit ja Arin laulu, joka kuulosti välillä melkein painottoman kevyeltä, välillä agressiiviselta ja RM:n säkeistön vai oliks se kertsin lopussa suorastaan vittumaiselta:)

Äänestä

kuin ekakin levy. Parasta ovat ne hiljaiset kohdat biisien välissä.

Äänestä

kaikki 12, ostappa levy!

Äänestä
  • Ari harrastaa myös (kai) pokeria. Ari markkinoi uutta levyään Pokeri.com sivustolla, josta sen voi myös voittaa ihan nimikirjoituksella varustettuna. Iiiih......miten ihanaa ;)

    Äänestä

saattaa kuulostaa aluksi hyvältä, mutta kyllästyy nopeasti.

Äänestä
  • ostit ihan levynkin jakaaksesi tämän syvän analyysin??! Uskotaan.

    Minäpä olen kuunnellut ladattua levyä kolme yötä putkeen: loistava!!!!!!! Vaatii ehkä enemmän keskittymistä mutta se kannattaa, jokaisessa biisissä on omat koukkunsa. Levy on tosiaankin raskaampi ja rouheampi kuin Fuel, mutta jännästi sen biiseistä nousee pinnalle myös todella kauniit melodiat.Ja Arin laulu!! Varsinkin Father on niin kova juttu, että nostaisin sen yhdeksi kaikkien aikojen parhaimmaksi balladiksi, tulkintansa, rakenteensa ja sisältönsä ansiosta.

    Yksinkertainen biisi, jossa samalla kertaa kuullaan säröllä olevan nuoren pojan herkän kaunista ääntä, joka muuttuu kovemmaksi ilmentäen hyljätyksi tulemisen ja pettymyksen mukanaan tuomaa vihaa - ja sitten jännästi "rankalaishenkisen" kepeän instrumentaalisen väliosan jälkeen tapahtuu metamorfoosi, muutos ( Becoming ), viha paisuu suorastaan arkkityyppiseksi raivoksi, pojan viha isää kohtaan, poika kieltää isänsä, pojan täytyy "tappaa" isänsä .... huh! ( ja tätä ei nyt pidä ruveta tulkitsemaan , että se kirjaimellisesti kuvittaisi Koivusen elämäntarinaa. Tunteita ja tuntemuksia on varmaan sieltäkin tullut, mutta tarina kasvaa universaalille tasolle.

    Että olen Iltalehden Heta Hyttisen kanssa TÄYSIN ERI MIELTÄ, mutta sen arvasin jo etukäteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arin levyllä? kirjoitti:

Mitkä on parhaita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu