Pekkarisen erityisavustajakin KMS-otteessa

Myös kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarisen (KEPU) erityisavustaja Riina Nevamäki sai rahaa Kehittyvien maakuntien Suomelta viime vaalien alla. Nevamäki oli Pekkarisen erityisavustaja ministeriössä, kun Pekkarinen teki päätöksen antaa investontitukea Suomi-Soffalle.

KMS:lta 3 000 euroa saanut Riina Nevamäki työskentelee nykyään valehtelusta monesti kiinni jääneen pääministeri Matti Vanhasen (KEPU) erityisavustajana.

Pekkarinen antoi viime vaalikaudella investointitukea Suomi-Soffalle 842 490 euroa.Päätös tuesta tehtiin 7. marraskuuta 2006 eli vain kuukausia ennen maaliskuussa 2007 pidettyjä eduskuntavaaleja.

Kehittyvien maakuntien Suomi antoi Pekkariselle 10 000 euroa ja Nevamäelle 3 000 euroa vaalitukea. Suomi-Soffa tuki Pekkarista ostamalla häneltä grafiikkaa 5 000 eurolla.Suomi-Soffa oli lisäksi yksi KMS:n rahoittajista.

Homma haisee ja pahasti!

4

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agrokomm

      Vanhanen ei ole jäänyt kertaakaan valehtelusta kiinni vaan on koko ajan itsensä mukaan suorittanut "kategorista yleiskeskustelua". :D

      Kepu-Suomi-Kepu -sanakirjasta tuon termin käännös on kuitenkin poistettu.

    • myönnetään sinulle

      Känä Känisijälle SUURPASKURIN arvonimi, kahden paskapaperirullan kera.
      Paikka SAK/DEMARIEN yhteisvessa.
      Luovuttajana Paavo Lipponen lakeijoineen.
      Paikalla voi myöskin olla toimittajia punaylestä sekä helsinginsanomista, että iltapäivälehdistön punaisin siipi.

      Kuljetus on järjestetty akt:n toimesta avolavallisella autolla, jotta kansa tietäisi hajunkin perusteella mistä on kyse.
      lisäksi ulko-ovelta asti on levitetty ruskea matto juhlatilaan asti.

      Pukeutuminen vapaa, kuitenkin vaipat pakolliset.


      ARVOVALTAINEN SAITTITARKKAILUJÄRJESTÖ.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe