Petri Paavolan kotisivuilta löytyy mielenkiintoista tietoa. Tässä esimerkki: "Vain Jumala tietää miten vesi- ja maalintujen ominaisuudet tulee rakentaa. Lyhyt tarkastelu lintujen ominaisuuksista kertoo meille sen että sattuma ei voi synnyttää noin nerokkaita ominaisuuksia mitä linnuilla on. "
Lisää voi lukea täältä, jos vatsa kestää http://koti.phnet.fi/petripaavola/tiede.html
kaikkea ne uskikset keksii. Eivät ole tainneet huomata, että elämme nyt 2000-luvulla.
Lisää voi lukea täältä, jos vatsa kestää http://koti.phnet.fi/petripaavola/tiede.html
kaikkea ne uskikset keksii. Eivät ole tainneet huomata, että elämme nyt 2000-luvulla.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Et ole koittanut lentää itse rakentamillasi siivillä koskaan? No kokeile, kyllä on hemmetin hankalaa. xD
what?
Jopas oli melkoista tuubaa tuolla sivustolla! Ei se muuten mitään, mutta pelottavaa on että jotkut ehkä todella uskovat mitä siellä sanotaan...! Käsittämätöntä, mutta sainpahan nauraakin:D
ja se on suomeksi mulkku. Näin minulle on kerrottu.
kun jotkut uskovat tieteen mittauksiin...
http://koti.phnet.fi/petripaavola/C-14radiohiilimittaus.html
... että tekstissä mainittiin esihistoriallinen irakilaiskylä nimeltä Jarmo!
Tämän täytyy olla johdatusta! Suomessa on sen nimisiä mieshenkilöitä hyvin paljon, vieläpä runsaasti!
olla johdatusta että Perun, República del Perú,
pääkaupunki on suomalaisten nielussa esiintyvä erite!
Raapustus ei kestä minkäänlaista tarkastusta,hyvä jos päivän valoa.
Viimeinen niitti oli tuo alla mainittu Lähteet!
Huh huijaa...
Oletko edes lukenut kaksiosaisen Taustaa-kirjan?
Tuntumas nyt niin heppoiselta kritiikkisi ettet taida tietää ihan kaikesta mitä tieteen nimissä on tehty.
http://www.kp-art.fi/taustaa/taustaa2/01.htm
Myönnän, olen tietämätön lurjus. En ole lukenut kyseistä nidettä. Mutta syy on siinä, ettei sitä löytynyt opinahjoni kirjastoista eikä tietokannoista kyseistä aihetta tutkiessani. Wonder why..? Vaikka kyseessähän ilmeisestikin on mestariteos, jonka tietosisältö on kuin peruskallio.
En voi yleistää kaikkiin ateisteihin täällä, mutta uskoisin monesta ja ainakin omalla kohdallani pätee se, ettei sinun yleensä kannata vetää tuota "kun et ole asiaan kuitenkaan perehtynyt" -korttia pakasta. Sillä saavutat ainoastaan hymyn meidän (minun) huulilla.
Teilasit tietämättömänä linkin päivänvaloa kestämättömäksi, mikä röyhkeänpuoleinen ylikävely antaa vahvan perusteen epäillä kritiikkisi köykäisyyttä.
"Kun et ole asiaan kuitenkaan perehtynyt" -kortin esiinvetosi jatkaa samaa vinoa linjaa.
Hyvä tutkija ymmärtää ja osaa asettaa virallisen koulutustarjonnan riippuvuuden kulloisestakin 'yhden totuuden' vallitsevasta hengestä oikeaan kontekstiin.
Nythän opus olisi tarjolla iltapuhdelukemistoksi.
Hymyä pukkaa kyllä tälläkin puolen 'ei-mikään-puristui- kokoon-ja räjähti-limakeitoksesta siivilöiden-bakteerista bushmanniin-ateistin älyyn asti-suomi24palstoille vänkyämään' -aamentotuus! ;)
noilla sivuilla (tätä vertausta käytti joku
Sherwoodin sivustosta muinoin...)
Mutta ihan järkyttävä sivusto. Kyllä
repeilytti kun tota luki. Ei helvetti sentään,
mistä näitä sikiää? Pyhästä hengestä?
ennen juhannusta, niin paljon saa nauraa. Tämä oli hyvä:
"Kaikki ruumiintoimintosi ovat suoranaisia ihmeitä. Ihmisen rakenteelliset ja toiminnalliset ruumiintoiminnot ovat absoluuttisia ihmeitä"
- On se ihmeellistä, että kun kiskoo kitaansa kaljaa ja makkaraa, niin aamulla kusettaa ja pökälettä pukkaa! Ihmeellistä!!!
todella ihmeellistä. Etsiiköhän toi
kaveri viisastenkiveä autotallissaan,
sen verran 1300-lukulaista toi
meininki...
Nuo sivut ovat yhtä komiikkaa, joka
nurkassa suurin piirtein lukee "Ylistäkää
Yeshuaa, Jeesus kristusta!"
Hyvä ettei tullut oksennusta tosta
jeesus-yliannoksesta, hyi sentään.
Tuli kamalan likainen olokin...
Kuinkakohan kauan pystyy olemaan
yhtäjaksoisesti tolla sivustolla ennen
kuin alkaa tulemaan terveydellisiä
haittavaikutuksia? Esim. säteilyvammoja,
aivojen surkastumista?
"Etsiiköhän toi
kaveri viisastenkiveä autotallissaan" :DDD
Kreationistien lempivertausta käyttääkseni, jos kaikki linnun jäsenet ja osaset joutuisivat erillisinä pyörremyrskyyn, niin ei varmasti siitä muodostuisi elävää lintua! Evoluutio siis ei voi olla totta. MOT. ;)
kun mukaan otetaan Temodynamiikan Toinen Päälaki, joka sanoo, että entropiassa linnun siivet saavat sulkasadon. Ainoa asia, jolla tämä voidaan estää on Jumalallinen Väliintulo. Kaikki on siis todella hienosti suunniteltua, koska muuta selitystä ei ole:)
variksen tehosekottimeen, eikä se enää sen jälkeen lentoon lähtenyt?
Mä oon myös miettiny, et kauan kestää, että mun poklupyrästä tulee mopedi, sillä nehän ovat vierekkäin tuolla autotallissa ja jos siis niinku evoluutio on totta nii jossain vaiheessahan siitä poklypurasta pitäs tulla mopo! Joten kyllä se evoluutio on ihan täyttä puppua.Mun mielest me kaikki ollaan niinku Jumalan luomia, vaik oon mä kyllä välillä miettiny sitäkin, et sil taitaa olla aivan mielettömän iso kroppa, jos me kaikki mahutaan siihen niiks luomiks niinku!?!
ja muut kambrikauden mopot ovat polkupyörän ja
mopon risteytyksiä; niissä on polkimet.
Ne ovat ilmeisesti kreationistisesti rappeutuneet
eri lajeiksi...
Mutta anna sen mopedin ja polkupyörän
olla yhdessä muutama vuosi, ne ehkä
yhtyy Soliferiksi tai Helkama Hopeasiiveksi...
Ne on niitä puuttuvia linkkejä!
noiden kantamuoto, kutsuttiinko sitä
nyt baraminiksi. Kantamuotona pulteri,
joka rappeutui sitten pappa-Tunturiksi?
Pappa-Tunturi ei ainakaan vaikuta kovin
älykkään suunnittelijan tuotokselta...
ettei kaverilla ole kaikki kotona :O. Minun puolestani saa uskoa satuolentoihinsa, kunhan ei ala tyrkyttämään propagandaansa minulle.
Ainakin C-14-ajoitusmenetelmän kritiikki oli aivan mieletöntä roskaa. Harmi ettei koko lukijakunta ole tietoinen, ettei C-14-ajoitusta voida käyttää jokaikisen näytteen iänmääritykseen. Tämä johtuu tosiasiasta, että tämä mitattava hiili on tullut eri lähteistä. Tiedeyhteisössä ollaan täysin tietoisia tästä asiasta eikä se tuhoa C14-ajoitusta menetelmänä, vaan rajoittaa mahdollisia näytteitä.
että tuo kaveri edes tietää mitä on C-14:ta
tai mihin sen mittaus perustuu? Taitaa tolle
olla kuutionkin hahmottaminen turhan
hankala tehtävä.
Varmaan kopioi joltain kreationistian
"tiede"-sivuilta tota paskaa, ymmärtämättä
edes koko asiaa.
Mutta hyvät naurut saadaan Petrin
tahattomasta komiikasta. Kai
tästä pitäisi kiittää...
Koomisuus...ok, minä pidän mustasta huumorista.
Ketkä tietävät tieteestä vähiten, puhuvat siitä eniten.
Kreationismi ei ole millään tavalla tieteellinen kokonaisuus, vaan puhtaasti poliittinen. Eräät uskonnolliset tahot näkevät tieteen uhkaavan heidän entistä monopolia todellisuuteen ja sen takia yrittävät tuhota tiedettä edistävän koulutuksen.
Kreationistien kanssa ei edes kannata keskustella. Varsinkaan keskustelupalstalla, koska mikään ei takaa heidän lukevan mitä heille kirjoittaa.
viimeinen kristittyjen ahdasmielisyydenlinnake,
mikä on murenemassa kretujen käsiin kuin
hiekkakakku. Sen jälkeen ei (no, ei kyllä nytkään)
enää tarvita mitään jumalaa selittämään maailmankaikkeutta. Jumalan tarpeellisuus katoaa,
ja sitä myöten tuntemamme kristinusko.
Luulen ettei kaikki kreationistit edes itsekään
usko noihin typeriin satuihinsa. Yrittävät vain
pitää kristinuskon mainstraemissa ja estää
alati leviävää maallistumista.