että joka viides henkilöautokuski nukahtaa rattiin tai on ollut juuri nukahtamassa.
Käskettiin juoda kofeiinipitoisia juomia ja nukkua " 15 min. " Sen jälkeen on taas turvallinen liikenteessä!!!!!!!!!!!!
Mutta jos ajat raskas auto nämä lääkkeet ei tepsi vaan silloin on 9h jälkeen nukuttava koko yön.
Kysyn vaan onko tämä oikein?
Käskettiin juoda kofeiinipitoisia juomia ja nukkua " 15 min. " Sen jälkeen on taas turvallinen liikenteessä!!!!!!!!!!!!
Mutta jos ajat raskas auto nämä lääkkeet ei tepsi vaan silloin on 9h jälkeen nukuttava koko yön.
Kysyn vaan onko tämä oikein?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aika mahdoton välttyä väsyneenä ajamisesta jos kohtuullisesti ajelee kuten esimerkiksi työkseen tai työhön liittyen.
Se mihin ole kiinnittänyt huomiota omista kokemuksista niin todella vaarallisena pitäisin tuoreiden ja nuorien kuljettajien erityisesti väsyneenä ajamista! Reaktioajat on huikean pitkiä, pitäisin paljon vaarallisempana kuin jopa kunnon kännissä ajamista.
Kokeneempana ajaminen menee jo melkein nukkuenkin koska tiedät mitä seurata ajaessa ja itse ajaminen ei ole enää mikään uusi asia.
On kuitenkin parempi, ettei nukuta siellä ratissa AINAKAAN jos ajetaan isolla autolla. Jos ajat raskas auto on mahdolliset tuhot pikkusen erilaisia. Ammattikuskilta kun vaaditaan ammattiin sopiva vireys. Lain mukaan muuten tuo väsyneenä ajo on tuomittava teko mutta tuskin siitä on yhtään tuomioita tullut varsinkaan sasimaisten esimerkkien jälkeen. Eiköhän tuo "ennakkotapaus" kertonut jokaiselle autoilijalle esimerkkiä.
Useimmat henkilöautoissa nukahdelleet ovat menossa töihin, eikä yhtämittaiset ajojaksot useinkaan ylitä 5h. Tietysti poikkeuksia mutta ne ovat poikkeuksia, eikä siksi ajopiirtureita kannata ruveta asentamaan sasien takia jokaiseen henkilöautoon.
Mielestäsi siis jo työmatkallansa torkahteleva kuljettaja on sopiva aloittamaan työpäivän rekan puikoissa? Mulle on aivan sama, jos pukupekka nukahtaa työpaikalleen saavuttua työaikana sihteerinsä jalkovälissä mutta se ei ole sama, jos rekkakuskit vetää kofeiinipillereissä 45h "työpäiviä".
Onko teilläpäin 45h työpäiviä?????????????
Ota kupilinen lämmintä maitoa ja käy nukkumaan.
Niin, raskaalla ajoneuvolla voi aiheuttaa ison vahingon, sen tiesimme. Olemme myös saaneet tietää, että henkilöautolla voi niinikään aiheuttaa suuret vahingot, joko te nyt olette unohtaneet Espanjassa sattuneen bussiturman?????????????????????????????!