David Archuleta & David Cook

Kumpi on mielestänne parempi oikeasti ja miksi?

Minun mielipiteeni: Minusta Archuletan olisi pitänyt voittaa, koska on jo pari laulajaa jotka muistuttavat ihan Cookia. Sama ääni. Mutta Archuletan ääni on hyvä ja sileä ja sitä jaksaa kuunnella tunti tolkulla... Ainakin hänen olisi pitänyt voittaa!

Kuulemma David A. hävisi mormoni uskonnon takia, mitä luulette, onko totta vai ei?
5549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

oli varsin epämiellyttävä äänenväri. Mukava poika ja symppis ja nuotissa luonnollisesti pysyi, mutta voitto meni selkeästi oikeaan osoitteeseen.

Äänestä
  • Oli David A.-lla hyvä ääni ja hyvä itsekin, mutta oli Cook hyvä myös. Olisi minulla toisella sijalla mikä on hyvä myös :P
    Pääasia että itse Archuleta on tyytyväinen, että sai edes toisen sijan. Silläkin kuuluisaksi voi päästä, vaikka häntä tunnetaan jo.

    Kiva kuulla muiden mielipiteitä ^^

    Äänestä

Moi! Katsoin ekaa kertaa AI:ta mielenkiinnolla ja kokonaan, oli lahjakas porukka. Molemmat davidit olivat erityisen kiinnostavia enkä usko, että heitä voi edes verrata..
Archie oli se joka kolahti mulla, niin ettei ole vuosiin kukaan kolahtanut (ja olen täysi rokkari ollut aina!) mutta siinä äänessä on jotain hyvin erityistä, ja esiintyjässä myös. Äänensävy -jutut on tietty makuasioita, mutta archien äänen joustavuus, pehmeys ja synnynnäinen taju käyttää ääntä ym. ym. on tosi harvinaista. Siinä mielessä oon sun kanssa samaa mieltä.
En usko että mormonius siihen vaikutti, archiellahan on valtava fanikunta ja oli koko kisan ajan. Vaikee sanoa, ehkä usalaiset sit ihan loppupeleissä kuitenkin halusivat ekan kerran rokkari-idolin. Ja cook teki hienoa työtä myös.. makukysymys siis, luulen että archielle tämä "häviäminen" oli itse asiassa hyvä juttu. sillä on vuosia musiikkiuraa edessä :)

Äänestä
  • Nimenomaan siksi David A jätettiin toiseksi koska hänellä myydään levyjä ja keikkoja olipa sijoitus mikä tahansa, olihan fanikunta jo valmiiksi olemassa. Näin Idols maksimoi voittonsa.

    Äänestä

  • DavidA hävisi kirjoitti:

    Nimenomaan siksi David A jätettiin toiseksi koska hänellä myydään levyjä ja keikkoja olipa sijoitus mikä tahansa, olihan fanikunta jo valmiiksi olemassa. Näin Idols maksimoi voittonsa.

    Niin, David A. on jo kuuluisa ja faneja riittää. Cook oli myös ihan hyvä valinta voittamaan. Parempi kuin muut jos Archuletaa ei lasketa. Kiinnostava oli tämän vuoden America Idol kisa. Katselin innoissani. Toivottavasti Archuletan ja Cookin levy ilmestyy pian kauppoihin : P

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


David-fan xD kirjoitti:

Kumpi on mielestänne parempi oikeasti ja miksi?

Minun mielipiteeni: Minusta Archuletan olisi pitänyt voittaa, koska on jo pari laulajaa jotka muistuttavat ihan Cookia. Sama ääni. Mutta Archuletan ääni on hyvä ja sileä ja sitä jaksaa kuunnella tunti tolkulla... Ainakin hänen olisi pitänyt voittaa!

Kuulemma David A. hävisi mormoni uskonnon takia, mitä luulette, onko totta vai ei?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu