Koska Vanhanen pyytää anteeksi?

Vaalirahakorruptiossa ryvettynyt KEPUn puoluejohtaja Matti Vanhanen kävi superkalliin vaalikampanjan.

Vanhasen presidentinvaalikampanja maksoi 2,4 miljoonaa euroa. Näiden rahojen alkuperää Vanhanen ei ole pystynyt/halunnut selvittää.

Eduskuntavaaleissa KMS pani Vanhasen kampanjaan 10,000 euroa ja Vanhanen kiittikin rahasta ajamalla apinan raivolla Ideaparkia Vihtiin.

Puoluesihteeri Korhonen jo pyysi skandaalia anteeksi. Milloin Vanhasen anteeksi- ja eronpyyntö tulee?

4

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varma tiato

      Ruusunen yritti, mutta nyt on kokeneempi kehissä.

    • tilille myös!

      Ja Lipposen ämmälle vielä 5000 euroa. Puavo ajoi Kakkosta kiitokseksi apinan raivolla vuorineuvokseksi.

      Ahde sai poikansa kummisedältä rahaa, jotka yritti salamyhkäisesti palauttaa, mutta eipä onnistunut salailu.

      Mistä on kotoisin Heinäluoman 68 800 euroa? Eero-poika se patisti omia towereitaan täydentämään vaalirahoitusilmoituksiaan, mutta jätti itse toimimatta omien mantrojensa mukaisesti. Luotettava mies?

    • rehellisyyttä

      Vanhanen ei tunne käsitettä rehellisyys. Hän perii kansalta kaikki verorahat antamatta vastiketta (hyviä päätöksiä yms.) äänestäjilleen.

      Vanhanen kannattaa erottaa heti. On parempi, ettei turhaan odoteta hänen erottamistaan. Lehtikirjoitusten mielipidepalstoillakin näkyy, kuinka tyytymättömiä kansalaiset ovat Vanhaseen ja hänen hallitukseen.

    • Matti Vanhanen

      Anteeks nyt vaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      187
      3686
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      149
      1117
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1024
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe