Sanotaan että kultasade kukkii joka toinen vuosi. Minulta on mennyt 3 kesää tosi heikolla kukinnalla. Aivan niinkuin olisi pistännyt kukat säästöön tähän kesään.
Miten teillä on kukkinut?
http://i238.photobucket.com/albums/ff195/Reimars_album/Laburnumalpinum001.jpg
http://i238.photobucket.com/albums/ff195/Reimars_album/Laburnumalpinum002.jpg
Kultasade kukkii
9
6590
Vastaukset
- Voi!
Valtavan kaunis!
Kateellisena nelosvyöhykkeen asukkina ihailen!
Täällä ei menestyisi.- Virkkalasta.
Meidän pensas kukki eka kertaa kuusivuotiaana v.2001. Sen jälkeen muutama kukka siellä täällä. Tällä hetkellä se on täydessä kukassa, ei sinun pensaan kokoinen, mutta katseita vangitseva.
Pitäisiköhän varautua ettei ensi kesänä kuki? - jos leikkaa !
Virkkalasta. kirjoitti:
Meidän pensas kukki eka kertaa kuusivuotiaana v.2001. Sen jälkeen muutama kukka siellä täällä. Tällä hetkellä se on täydessä kukassa, ei sinun pensaan kokoinen, mutta katseita vangitseva.
Pitäisiköhän varautua ettei ensi kesänä kuki?Sivuhaarat, pikkuoksat pitää typistää kukinnan jälkeen vaikka heinäkuulla, muuten ei kuki tai kukkii vain vähän seuraavana kesänä. Uuden leikkauksen voi tehdä vielä talvellakin, lisää kukintaa.
- edellinen
jos leikkaa ! kirjoitti:
Sivuhaarat, pikkuoksat pitää typistää kukinnan jälkeen vaikka heinäkuulla, muuten ei kuki tai kukkii vain vähän seuraavana kesänä. Uuden leikkauksen voi tehdä vielä talvellakin, lisää kukintaa.
sinisadetta.
- Täysin tietämätön
En ole kuullutkaan, enkä nähnyt ikinä, että Suomessa pärjää kultasade !?
Harmi, olisin aikaa päiviä istuttanut !
Onko köynnös ja puu samaa "sukua", siis pärjäävätkö yhtä hyvin ?- ja eri sukua
Kultasade, Laburnum alpinum.
Sinisade, Wisteria sinensis.
Kultasade pärjää I-III-vyöhykkeillä, sinisade huonommin - Harrastelija..
ja eri sukua kirjoitti:
Kultasade, Laburnum alpinum.
Sinisade, Wisteria sinensis.
Kultasade pärjää I-III-vyöhykkeillä, sinisade huonomminNiin Wisteria sinensis, sinisade, on lähes mahdoton kasvattaa Suomessa puutarhassa. Wisteria floribunda, Japanilainen, voi jossain otollisessa paikassa menestyä mutta vaatii talvisuojausta. Jos jollain on kasvava sinisade Suomessa haluaisin mielenkiinnosta nähdä kuvia ja tarinaa että missäpäin.
- huclebery
Kasvaa ajan kanssa. Allekirjoittaneella kolme kultasadetta mökillä. Yhden jouduin leikkaamaan aika tavalla keväällä, kun jänikset olivat asialla. Mutta sekin kukkii nyt. kaksi isompa n.. 5mtr ja n.7 mtr. korkeat kukkivat viime kesänä ja taas tänä kesänä. Aiemmat kukinnot ennen viime kesää n. neljän vuoden takaisia. Alkoi kukkia ripeämmin kaadettuani varjostavia kuusia oikein urakalla. Kukinnot todella komeita, nyt tosin vähän niinkuin loppuillaan.
- Sini Sade
Harrastelija.. kirjoitti:
Niin Wisteria sinensis, sinisade, on lähes mahdoton kasvattaa Suomessa puutarhassa. Wisteria floribunda, Japanilainen, voi jossain otollisessa paikassa menestyä mutta vaatii talvisuojausta. Jos jollain on kasvava sinisade Suomessa haluaisin mielenkiinnosta nähdä kuvia ja tarinaa että missäpäin.
Ainakin Helsingin yliopiston kasvitieteellisessä puutarhassa on jo kauan kasvanut ilman talvisuojausta yli viisi metriä korkeita sinisateita. Kukkivat joka vuosi alkukesällä. Kasvavat kasvihuoneiden seinustoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.525778Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652723Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️181844- 1461785
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1341662Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä181620- 1021447
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?281430Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411186Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141163