Missä asiassa jehovantodistajat ovat onnistuneet?
Jumalan järjestöksi itsensä tituleerannut järjestön täytyy osoittaa ylivertaisuutensa meihin tavallisiin kuolevaisiin. Näkyykö/kuuluuko se? Virheetön järjestö, joka tekeekin virheensä vain valikoitujen löytymiseksi, ja virheet eivät olekkaan siis virheitä, vaan johdatusta?
Jumalan järjestöksi itsensä tituleerannut järjestön täytyy osoittaa ylivertaisuutensa meihin tavallisiin kuolevaisiin. Näkyykö/kuuluuko se? Virheetön järjestö, joka tekeekin virheensä vain valikoitujen löytymiseksi, ja virheet eivät olekkaan siis virheitä, vaan johdatusta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei oikein auennut tuo sun juttus.
Våisitkos hiukan selventää?
Haluatko keskustella, vai julistaa?
Jo kauan ennen kuin kierrätyksestä tuli päivän sana, niin Vartiotorniseura ryhtyi kierrättämään totuusnäkemyksiään. Tästä vanhojen totuusnäkemysten uudelleenlämmittelystä voisi olla hyvänä esimerkkinä, vaikka jo kertaalleen loppuunkuluneen lopun ajan uudelleenkäyttö. Jeesuksen palauttaminen ja kruunaaminen kahdesti, orjan oleminen ensin henkilöryhmä, sitteen yksi henkilö ja jälleen henkilöryhmä. Henkilöorjan tapauksessa säästöä syntyi myös niiden 11 vuoden aikana kun mies hoiti hommia kuolleena.
Sukupolvi on oikein kouluesimerkki totuudesta, siitä on ollut kaksi eri perusversiota ja molemmat totuusversiot ovat olleet kahdesti käytössä. Nebun unikuvapatsas on kahdesti edustanut maailmanvaltoja ja siinä välissä 14 vuotta Saatanan järjestöä.
Vuoden 1914 merkityksen totuutta on myös kierrätetty tehokkaasti. Alkuun vuoden 1914 tuli merkitä lopun ajan sekä harman ja sotien loppua ja siis ikuisen rauhan aikaa. Sitten sama vuosi kelpaa totuudeksi sodan ja lopun ajan alkamisesta.
Yksi ja sama maailmanloppu on uudelleenkäytetty lukemattomia kertoja, muiden uskontojen tuho on samalla tavalla otettu useamman kerran uusiokäyttöön. Pienen joukon yhteislento on järjestetty useamman kerran ja nyt Jehovan vuonna 1927 antama ilmoitus vuoden 1918 yhteislennosta on peruttu ja porukka ilmeisesti palautettu kalmoihinsa odottelemaan uutta ilmoitusta.
Room. 13 luvun esivallat olivat alkuun maallisia, sitten vuonna 1929 taivaallisia ja vuonna 1963 kierrätettiin alkuperäinen opetus totuuskäyttöön. Tuohon liittyen on kierrätetty asevelvollisuuteen liittyvää näkemystä, korvaavan palveluksen kautta käytiin vuodesta 1951 totaalikieltäytymisessä ja 1996 korvaava palvelu otettiin oppinaftaliinista.