Helpotusta kuljettajapulaan?

Raskaan liikenteen puolella tehdään naftan hinnan vuoksi konkkia päivittäin.

Eiköhän niilläkin kuskeilla ole joillain taksiliite plakkarissa??

Tervetuloa vaan taksin rattiin!
3639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Määrättyyn aikaan alalta lähti monta kuljettajaa rekka, bussi ym muille kuljetusaloille. Moni on kyllä nähty palaavan jo takaisin, ennen tätä "naftasotaa". Moni heistä on kertonut paluunsa syyksi mm. taksiammatin olevan sittenkin mukavampaa, kun terminaaleissa ym. lastin käkkiminen ja saappaat savessa työmailla rämpimisen. Syitä on kyllä muitakin. Ihan hyvä, että kokeillaan välillä miltä se työ siellä raskaammalla puolellakin näyttää, se ei nimittäin ole missään tapauksessa helpompaa, kun taksipuolella.

Tervetuloa vaan takaisin kaikki ammattilaiset, jos työt raskaammalta puolelta loppuu. Työnkuva ja laitteet ovat täällä taksipuolellakin saattaneet vaihtua, joten haastetta ja uutta täältäkin löytyy.

Äänestä
  • Tosi on!

    Taksikuskin pestejä ei ole enää niin paljon avoimena, etteikö huonompikin isäntä saisi itselleen apurin.

    Kaverini poika, siis taksiautoilijan poika, lähti ovet paukkuen rekkahommiin. Kuulemma saa prossatunnitkin....

    No, saapahan poika.---

    Äänestä

  • .............................. kirjoitti:

    Tosi on!

    Taksikuskin pestejä ei ole enää niin paljon avoimena, etteikö huonompikin isäntä saisi itselleen apurin.

    Kaverini poika, siis taksiautoilijan poika, lähti ovet paukkuen rekkahommiin. Kuulemma saa prossatunnitkin....

    No, saapahan poika.---

    On siinä 500 hevosvoimaisessa moottorissa sellaiset äänet ettei tarvitse muuta hyviin yö uniin.

    Työporukka rekkapuolella on reilumpaa autetaan kaveria aina vaikka kaikki omat antaen.

    Eikä asiakas valita matkan aikana kun vetää sen kunnolla hihnoilla kiinni lähtiessä.

    Työssä on oma vapaus telkkarit, internetit, mukavia liftareita, mukavia huoltoaseman tyttöjä jotka käyvät pesemässä selän kun käy suihkussa.

    Etsikää taksiin muualta kuljettajat ja oikea lääkitys voisi auttaa siihen ettei tule tälläisiö typeriä "suoli" ajatuksia mieleen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.............................. kirjoitti:

Raskaan liikenteen puolella tehdään naftan hinnan vuoksi konkkia päivittäin.

Eiköhän niilläkin kuskeilla ole joillain taksiliite plakkarissa??

Tervetuloa vaan taksin rattiin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu