Pyhän Hengen jakamia armolahjoja (1Kor.12-14 luku), jotka on annettu Jumalan kunnian ilmenemiseksi seurakunnassa ja seurakunnan rakentumiseksi Jumalan Hengessä?
Pelkäätkö käyttää seurakunnassa
stefanus
4142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voiko Pyhä Henki toimia Raamatullisella tavalla jos se on järkeisopillisessa selittelyteologiassa korvattu YHTEIShenkeä kohottavalla sielulisuudella ja VÄÄRÄN profeetan profetianhengellä?
Mikä on Raamatun mukaan väärän profeetan tehtävä, vaikka jotkut uskovat että sellainen profetan henki vie Jeesuksen luokse?
Rukoile Jeesukselta Pyhän Hengen antamaa viisautta : ) sillä sinäkin tahdot olla viisaiden neitsyiden joukossa :)
vaan esität kysymyksiä..
Vastatessasi kysymyksillä aloitukseeni, todistaa, että sinä pelkäät käyttää Jumalan Pyhän Hengen jakamia armolahjoja seurakunnassasi, vaikka nimität itseäsi evankelistaksi..
Kuka siis on korvannut järkeisopillisessa selittelyteologiassa yhteishenkeä kohottavalla sielullisuudella ja väärän profeetan profetianhengellä Raamatun Totuuden, ellet sinä ole sitä korvannut..
Valitettavasti näkee monessa seurakunnassa että Pyhä Henki voi olla:
- teorisoitu
- sielullistettu
- järkeisopilla korvattu
- korvattu profeetan hengellä
- Pyhä Henki ja saatanan vastavoiman henki sekoitettuna (henkien taistelu)
Onko Sinun uskonnon harjoituksesi "uskonnollista harrastustoimintaa"?
PYHÄSSÄ HENGESSÄ ON JUMALAN ANTAMA VOIMAVAIKUTUS JA VÄÄRÄSSÄ HENGESSÄ (saatanan aikaansaapa) ON VASTAVOIMAVAIKUTUS ====> HENKIEN TAISTELUA!
Pyhän Hengen Armolahjat ovat Jumalan antamia lahjoja ja käyttöä varten.
ELOSSA OLEVILLE PROFEETOILLE PAIKKOJA TARJOLLA
Stefanus, tiedätkös, minä ainakin pelkään käyttää
profeetallista armoitusta. Mutta toivoisin
olevani rohkea, niin ettei "ihmispelko pane
paulaa". Oikea profeetta ei ole suosittu omiensa
keskuudessa. Meidän "kaikkien" täytyisi silti
anoa profetoimisen lahjaa.
1.Kor 14:24-25
24
Mutta jos kaikki profetoisivat ja joku uskosta tai opetuksesta osaton tulisi sisään, niin kaikki paljastaisivat hänet ja KAIKKI langettaisivat hänestä tuomion,
25
hänen sydämensä salaisuudet tulisivat ilmi, ja niin hän kasvoilleen langeten rukoilisi Jumalaa ja julistaisi, että Jumala totisesti on teissä.
1. Kor. 14:31
Sillä te saatatte kaikki profetoida, toinen toisenne jälkeen, että kaikki saisivat opetusta ja kaikki kehoitusta.