Vanhasen

Vanhanen haluaa pitää ainakin yksinasuvien eläkeläisten avulla asumistuki- ja sosiaalitoimiviidakkoa pystyssä.

Eläkeläisissä on paljon henkilöitä, jotka eivät jaksa tai pysty hoitamaan hakemusasioitaan vanhuuden tai sairauden vuoksi. Eikö olisi aika päästää eläkeläiset pois toimeentulohakemusluukuilta, muutenkin kuin tappamalla heidät nälkään tai lääkkeettömyyteen?
3284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

http://web.eduskunta.fi/Resource.phx/eduskunta/tervetuloa/palkkiot.htx

Matti Vanhanen 1991 > kansanedustaja pääsi eduskuntaan 3828 äänellään.
Kulukorvaus
”Kansanedustajan palkkion ohella edustajalle maksetaan joka kuukauden 15. päivä kulukorvaus, joka on tarkoitettu kansanedustajan tehtävästä aiheutuvien kustannusten maksamiseen. Kulukorvaus on verotonta.
Se lasketaan prosenttilukuna valtion virkamiesten palkkaustaulukon A 27 alkupalkasta. Kotipaikastaan riippuen edustaja saa kulukorvausta 30, 40 tai 55 %:n mukaan.
Valiokuntakokouksista ei makseta erillisiä kokouspalkkioita. Myöskään yö- ja viikonloppuistunnoista ei edustajalle makseta lisäpalkkiota.”


http://yle.fi/verot/2006/artikkeli05.html
”Suurituloisin oli odotetusti viime vuonna Keskustan Matti Vanhanen, joka nautti koko viime vuoden pääministerin palkkaa.
Vanhasen kokonaisansiot olivat yli 152 000 euroa.”

152 000 euroa / 12 kuukaudella = 12 666 € / kuukaudessa.
Eikä tuossa ole: verottomat kulukorvaukset, teatteri edut ja autokuljetus omalla kuljettajalla.

Tuo 650 € / kk = 7800 euroa VUODESSA.

Vanhanen sanoi, että se pitää toteuttaa vuoteen 2013 mennessä. Silloin ollaan jo seuraavan hallituskauden puolivälissä.

Kansaneläke on nyt 558 € / kk siihen siis tulee lisää 92 euroa viidessä vuodessa.

Voisitkos Matti kertoa paljonko nostatte omia palkkojenne ennen tuota.
Näillä näkymin veikkaisin; ” Kansanedustajan palkkio on 1.5.2008 lukien 5860 euroa kuukaudessa” tuon olevan armon vuonna 2013; n. 40-60 % korotuneena.
Vaalit ovat tulossa, eläkeläisiä kositaan ei ne seniilit mitään ymmärrä.

Äänestä
  • Kansaneläke on nyt, jotain 580€? Viidessä vuodessa indeksit nostavat, eläkkeen tuohon summaan? Tarviiko tuota sen kummemmin erikseen kuuluttaa?

    Äänestä

  • ajatelkaa? kirjoitti:

    Kansaneläke on nyt, jotain 580€? Viidessä vuodessa indeksit nostavat, eläkkeen tuohon summaan? Tarviiko tuota sen kummemmin erikseen kuuluttaa?

    Herrojen höpinät on yhtä tyhjän kanssa.
    Aivan sama vaikka lupaisivat 5 senttiä viiden vuoden kuluttua.
    Tosiasia on että eläkkeemme pienenevät suuren inflaatio vuoksi ja päättäjät eivät puutu asiaan.
    Köyhyys ja kurjuus odottaa meitä ja kohta koko suomen maata.
    Herrat senkun porstuttaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


takuueläke kirjoitti:

Vanhanen haluaa pitää ainakin yksinasuvien eläkeläisten avulla asumistuki- ja sosiaalitoimiviidakkoa pystyssä.

Eläkeläisissä on paljon henkilöitä, jotka eivät jaksa tai pysty hoitamaan hakemusasioitaan vanhuuden tai sairauden vuoksi. Eikö olisi aika päästää eläkeläiset pois toimeentulohakemusluukuilta, muutenkin kuin tappamalla heidät nälkään tai lääkkeettömyyteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu