Pikku-Tanjasta

Tanja Karpela kiristää Suomalaisten vapauksia tarhatädin otteella. Tanjan unelma holhousvaltiosta, jossa valtio estää kansalaisia tekemästä omia virheitään, tekisi lähes jokaisesta rikollisen. Pikku-Tanja tarvitsee jonkun päättämään puolestaan mitä saa tehdä. Siksi Tanja luulee muidenkin tarvitsevan vastaavanlaista holhousta. Näkeehän sen jo tästä: ex-missi haluaa kieltää missikilpailut.

Minusta on selvää, että Tanja on eduskunnassa vain todistamassa omaa pätevyyttään.    

(Laitoin ensin tämän väärään paikkaan, joten ei pidä ihmetellä jos löytää viestin samalla otsikolla muualta.)
4289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sitten vain kaunis. Muistelen, että hän opiskeli sosionomiksi tai -logiksi, en ole varma.
Ero Ollista on nyt tehty ja uusi mies veneineen on kuvioissa, ehkä tämä uusi mies sitten saa puhtia Tanjaan. Sauli saneli silloin, miten Tanjan pitää puhua, Ollista ei olisi ollut neuvonantajaksi.
Mä en voi kun ihmetellä, että ketä te hesalaiset oikeen olette sinne arkadianmäelle äänestäneet. Eikö teillä ittellänne ole yhtään järkee päässä?

Äänestä
  • Älä syytä hesalaisia, me ollaan sentään sivistyneitä. Tanjan on äänestäny eduskuntaan uusmaalaiset Kepun kannattajat.

    Äänestä

  • Kaksi täysin erilaista tutkintoa. Sosionomi on sosiaalialan tutkinto, joka on AMK- pohjainen. Sosiologi on valtiotieteiden/ yhteiskuntatieteiden maisteri, jonka pääaineena on sosiologia. Tanja on käynyt ammattikorkeakoulun sosionomikoulutuksen, joten hänen työkenttäänsä koulutuksen puolesta olisi sosiaalialan tehtävät. Mutta nyt hän istuu eduskunnassa ja loistaa poissaoloillaan täysistunnoista. Saisi tehdä aloitteita useammin, jos on oikeasti siellä edustamassa kansaa. Tosin inhimillisemmältä hän vaikuttaa kuin monet muut poliitikot. Mutta puheet ovat eri asia kuin teot.

    Äänestä

  • sosiologi. kirjoitti:

    Kaksi täysin erilaista tutkintoa. Sosionomi on sosiaalialan tutkinto, joka on AMK- pohjainen. Sosiologi on valtiotieteiden/ yhteiskuntatieteiden maisteri, jonka pääaineena on sosiologia. Tanja on käynyt ammattikorkeakoulun sosionomikoulutuksen, joten hänen työkenttäänsä koulutuksen puolesta olisi sosiaalialan tehtävät. Mutta nyt hän istuu eduskunnassa ja loistaa poissaoloillaan täysistunnoista. Saisi tehdä aloitteita useammin, jos on oikeasti siellä edustamassa kansaa. Tosin inhimillisemmältä hän vaikuttaa kuin monet muut poliitikot. Mutta puheet ovat eri asia kuin teot.

    Typeryyttä äänestää alusvaatemannekiiniä eduskuntaan.Hyvä KE-PUlaiset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ärsyyntynyt nainen kirjoitti:

Tanja Karpela kiristää Suomalaisten vapauksia tarhatädin otteella. Tanjan unelma holhousvaltiosta, jossa valtio estää kansalaisia tekemästä omia virheitään, tekisi lähes jokaisesta rikollisen. Pikku-Tanja tarvitsee jonkun päättämään puolestaan mitä saa tehdä. Siksi Tanja luulee muidenkin tarvitsevan vastaavanlaista holhousta. Näkeehän sen jo tästä: ex-missi haluaa kieltää missikilpailut.

Minusta on selvää, että Tanja on eduskunnassa vain todistamassa omaa pätevyyttään.    

(Laitoin ensin tämän väärään paikkaan, joten ei pidä ihmetellä jos löytää viestin samalla otsikolla muualta.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu