AHNEUS

Tässä pohdittiin porukalla ja todettiin,että mitä uskovaisempi ihminen sen ahneenpi se on.Mikä sen tekee.
16565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

käyä töissä?

Äänestä
  • Niin eli sinun ei tarvi auttaa itseäsi köyhempiä kun eihän se nyt suoranaisesti syntiä kerran ole? Joo minä kyllä autan.

    Äänestä

  • ateisti duunari kirjoitti:

    Niin eli sinun ei tarvi auttaa itseäsi köyhempiä kun eihän se nyt suoranaisesti syntiä kerran ole? Joo minä kyllä autan.

    10% bruttotuloistani kristillis-humanitaariseen työhön. Uhraamiseen olen kyllä vähän liian pihi, täytyy myöntää.

    Äänestä

  • verot ja kirjoitti:

    10% bruttotuloistani kristillis-humanitaariseen työhön. Uhraamiseen olen kyllä vähän liian pihi, täytyy myöntää.

    Eräissä lahkoissa hömpöttävät ihmisiltä tuon 10% ja se menee pääkonttoriin ulkomaille.Johtajat elävät siellä pröystäillen.

    Äänestä

palvontaa vähentävän.Lisääntymisestä en ole varma,mutta hirveän paljon on varsinkin vapaissa suunnissa mammonan palvojia.

Äänestä

Väite on nyt teidän porukan pään sisällä eikä pidä paikkaansa. Kannattaa siis tEhdä jotakin asiantilan oikeisemiseksi!

Äänestä
  • Uskonkiihkoiset syyttävät heti toisia vaikka veisivät viimeisen ruokapalan toisen edestä.

    Äänestä

  • imaameja eli uskonnollisia johtajia. Palkkataso korkea - sanoisinko , jotta ahneita ovat - köyhän selkänahasta kaikki irti.

    Äänestä

suunnissa ovat todella innokkaita auttamaan.

Äänestä

>>>Mikä sen tekee.

Äänestä
  • Kiitos hyvästä ja asiallisesta vastauksesta.Asia tuli selväksi.

    Äänestä

  • LUDWIG1..,. kirjoitti:

    Kiitos hyvästä ja asiallisesta vastauksesta.Asia tuli selväksi.

    *kumarrus*

    Äänestä

ahne - vastuu toisten riistostahan on ns. jumalalla pahat teot saa aina anteeksi (Jeesus hoitaa). En usko, että kaikki uskovaiset olisivat ahneita paskoja, vaikka en ole vielä tavannutkaa muunlaisia.
(esim. Helsingin piispan vuosiansiot yli miljoona mummoa vuodessa)

Äänestä
  • uskossa???

    Äänestä

  • piispa kirjoitti:

    uskossa???

    sitten on kyllä ylikiero.

    Äänestä

Jos ihminen on oikeasti uskossa niin ahneutta ei pitäisi löytyä ollenkaan. Kyllähän Raamatusta löytyy selvät ohjeet siihenkin asiaan. Jeesushan käskee myydä omaisuuden ja lahjoittaa köyhille ym.
Nämä kaiken maailman menestysteologiat sun muut ovat sekoittaneet ihmisten päät. Raamatusssa ei tietääkeni missään kohtaa kehoiteta keräämään/haalimaan maallista omaisuutta. Monet rikkaat uskovaiset tulkitsevatkin että kun Raamatussa ei rikastumista kielletä niin se on aivan tavoiteltava ja hyväksyttävä asia. Monet saattavat jopa pitää itseään parempana uskovana, kuin sitä takapenkin työtöntä tuulipuvussa viihtyvää sanankuulijaa.
Kymmenysten maksuakin yritetään monesti perustella vanhentuneeena oppina vaikka asia ei ehkä ihan niin ole..
Omasta ei luovuttaisi millään mutta Jumalalta kyllä odotetaan avokätisyyttä. Kyllä ihminen elämäntavallaan ja valinnoillaan näyttää onko hän ahne vai ei. t.Parannusta tekevä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LUDWIG 1 kirjoitti:

Tässä pohdittiin porukalla ja todettiin,että mitä uskovaisempi ihminen sen ahneenpi se on.Mikä sen tekee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu