Kofeiinin nauttiminen johtaa myös järjettömään sokerin nauttimiseen, sekä huonosti nukkumiseen, joka taas johtaa siihen että pitää nauttia lisää sokeria ja ruokaa, kun tuntuu jatkuvasti väsyneeltä. Se taas johtaa lihomiseen.
Mielestäni kierre on sellainen, että vaikka teknisesti kofeiini laskisi riskiä. Näiden muiden vaikutusten kautta elintavat huononevat. Riski tulee moninkertaiseksi.
Kofeiini on huume joka aiheuttaa monenlaisia ongelmia, kuten muutkin päihteet.
Aina kun olen päässyt kofeiinista katkolle, olen voinut paljon paremmin. Syönyt huomattavasti vähemmän, nautitnut sokeria varmaan 5-10 kertaa vähemmän ja voinut yleisesti huomattavasti paremmin. Mainittakoon, ei jatkuvaa masennusta, agressiivista, uhkaavaa ja ärtynyttä käyttäytymistä, unettomuutta, ummetusta/ripulointia (vatsan yleistä pahoinvointia), lihas ja hermostosärkyjä, eikä ahdistusta.
Ai niin, mut noihan oli pikkujuttuja. Ei niistä kannata välittää.
Kokemuksia kahvinkäyttämisestä
5
559
Vastaukset
- huomannut
moisia oireita itselläni enkä muillakaan, ettei vaan siihen sinun kahviisi ole laitettu jotain muutakin?
Eli yksinkertaisesti - ongelmasi eivät välttämättä johdu kahvista tai kofeiinista.
Itse juon kahvia nauttien - joka kerta, ilman edellä kuvattuja varsin outoja oireita. - 40 vuotta ilman
Asuin kesäkuun 1968 ajan perheessä, jonka jäsenet joivat kahvinsa ilman sokeria. Päätin kokeilla minäkin.
Kahden viikon kuluttua maistoin kahvia taas sokerin kanssa – ja sehän maistui vastenmieliseltä!
Sen koommin en ole kahviini sokeria pistänyt – ja jos joku pääsee sitä minun kahviini ”valmiiksi” tunkemaan, niin juomattahan jää! Kahvin ja sokerin makujen yhdistelmä on kertakaikkisen etova.
Muissa yhteyksissä en huomaa sokeria niin hirveästi vierastavani, mutta kahvissa se on kauhistus! Jopa espressoni juon ilman muuta ilman. - ......
älä sitten juo kahvia, jos heikko ruumiisi ei sitä kestä.
- bana--
Miten niin kahvin juonti johtaa "järjettömään sokerin nauttimiseen" ?? En tunne tasan tarkkaan kuin 3 ihmistä jotka laittavat kahviinsa sokeria. Hyi se on kyllä etovaa sokerin kanssa, kuten joku jo sanoikin.
Jos tarkoitat sitäkin että jotkut syövät kahvin kanssa leivonnaisia, niin niistähän tulee kyllä melkoinen kalori- ja sokeripommi.
Mutta niin tekevät vain jotkut, ja joskus ei aina. Äitini syö yleensä kahvin kanssa palan ruisleipää, näkkärin tai hapankorpun. Se menee välipalana.
Itse juon kahvini paljailtaan, AINA. Tuntuisi hassulta syödä jotain sen kanssa. :DD
Kertomasi perusteella voisi kuvitella, että olet ollut pahasti koukussa kofeiiniin ja kahvia olisi mennyt pannutolkulla päivässä. Suurina määrinä kofeiini/kahvi on tottakai epäterveellistä, mutta kun sitä juo kohtuudella, niin sillähän on tutkittu olevan myönteisiä vaikutuksia. :>- perustuu siihen, että...
Kofeiini aktivoi insuliinia, joka laskee verensokeria -> johtaa siihen että jos ei vedä sokeria tulee ihan tärinät ja alkaa heikottamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668