Kun koneen boottaa, tulee teksti "ei järjestelmälevyke. poista levyke ja paina näppäintä" tai jotain tähän tyyliin. Levykettä ei ole asemassa, biosissa on boot device c: ja mbr:kin on laitettu uudestaan, mutta sama ilmoitus tulee. Kone käynnistyy toisen koneen kiintolevyllä joten vika on kiintolevyllä. Kopioin käynnistystiedostotkin (autoexec.bat, config.sys ja command.com) uudestaan, ilman apua. Onko vinkkejä?
kone ei käynnisty
Admin
4366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käyttis on 98.
tää nyt haku ammuntaa (muu) mutta:
asenna 98 uudestaan korjaavana ?
tarkista mbr ?
ymmärsin että sulla on vain yksi kovo,josta pitäis löytyä kunnollinen mbr ?
Tässä ohjeet:
1) Tee buuttaava 98-korppu (jollain toisella koneella, jolla on *täsmälleen* sama käyttöjärjestelmä, siis kieli ja versio)
2) Anna komentoriviltä komento sys a:
3) Kopioi C:WindowsCommand -hakemistosta sys.com (tai sys.exe) en muista kumpaa tyyppiä se oli
4) Buuttaa koneesi tällä korpulla
5) Kirjoita sys c:
Tämä apuohjelma osaa siirtää buuttaamisen yhteydessä tarvittavat tiedostot koneen kovalevylle (josta alkuperäiset ovat ilmeisesti vioittuneet).
sinun tulisi formatoida tuo kovalevy silleen että se koipiosi itse ne järjestelmä tiedostot sinne. Jos löytyy polttava CD asema niin kopioit Windowsin levylle paitsi et yhtätiedostoa. näin saat varmuus kopion käyttiksestä. samoin ohjelmat kansio ja muut tärkeät. Jonka jälkeen voit formatoida sen kovon. sitten kun olet formatoinut levyn laitat Win asennuslevykkeen sisään ja käynnistät tuen CD asemalle. sitten vain varmuus CD koneeseen ja Xcopy *.* (kato että se laittaa ne luku ja kirjotusoikeudella suoraan.)