vierailija-käyttäjätili vei tiedostot

Lainasin pomolle kannettavaani työmatkaa varten ja annoin hänelle sitä varten vierailija-käyttätilin tunnukset. Käyttis on windows vista business.

En sitten tullut ajatelleeksi, että kyseiselle tilille tallennetut tiedostot häviävät uudelleenkäynnistyksen yhteydessä, mikä on vähän huono juttu, koska nyt pomo on hieman vihainen. Onko mitään keinoa onkia tiedostoja mistään?
4505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tallennetut tiedostot häviävät uudelleenkäynnistyksen yhteydessä???

En ole moista ennen kuullut.

Äänestä

Ei omaa konetta eikä osaa edes käyttää??? Vedä kuonoon.

Äänestä

ei ole oletuksena salasanaa.

Olikohan kysymyksessä Vistan oma vierastili vai joku muu.

Ei kai kysymyksessä ollut jonkun domainin tili?

Äänestä
  • vaan käyttäjätileissä oletuksena oleva "vierailija"-tili, jolle loin salasanan.

    Ihmetyttää, kun kansiossa C://käyttäjät näkyy nyt kokonaiset neljä Vierailija-kansiota, kaksi niistä on luotu joskus huhtikuussa, yksi kesäkuussa (päivää ennen pomon reissua) ja yksi maanantaina (päivä jolloin käynnistin koneen, kun se oli tullut reissusta). Ensimmäisen, huhtikuussa luodun Vierailija-kansion nimi on normaalisti "Vierailija", seuraava huhtikuun kansio on "Vierailija.TIETOKONEEN NIMI", seuraava, kesäkuun reissua edeltävä kansio on "Vierailija.TIETOKONEEN NIMI.000" ja viimeisin kansio on "Vierailija.TIETOKONEEN NIMI.001". Eli jäjestelmä siis luo ilmeisesti jokaisesta "istunnosta" oman kansion.

    Kurkkasin kansioihin sisälle, kolmesta ensimmäisestä löytyy:
    AppData/Local/Microsoft/Windows/ -polun päästä joku .blf -tiedosto ja pari REGTRANS-MS -tiedostoa. Viimeisen, uusimman, kansion sisältä löytyvät sitten ilmeisesti ne asetukset, jotka se heittää aina uuteen vierasprofiiliin, kun kone buutataan. Eli sieltä löytyy "omat tiedostot"-kansion alakansiot, joitakin pikakuvakelinkkejä ja sen sellaista. Vaikuttaa siis todellakin siltä, että vierastili on todellakin varsinainen vierastili, tyyliin "mitään jälkiä ei jätetä". Muistini mukaan aikaisemmin käyttämässäni XP:ssä ei ainakaan tällaista "hienoa" ominaisuutta ollut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pieni kämmi kirjoitti:

Lainasin pomolle kannettavaani työmatkaa varten ja annoin hänelle sitä varten vierailija-käyttätilin tunnukset. Käyttis on windows vista business.

En sitten tullut ajatelleeksi, että kyseiselle tilille tallennetut tiedostot häviävät uudelleenkäynnistyksen yhteydessä, mikä on vähän huono juttu, koska nyt pomo on hieman vihainen. Onko mitään keinoa onkia tiedostoja mistään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu