Kuntien virkamiehille halutaan oikeus jakaa ylinopeussakkoja, YLE
Kuntien virkamiehet saattavat saada oikeuden jakaa rikesakkoja ylinopeudesta. Oikeusministeriön työryhmä ehdottaa, että kunnat avustaisivat poliisia automaattisessa liikennevalvonnassa nykyistä enemmän.
Hyvä ehdotus, nopeussakot käytettäisiin vanhusten hoitoon.
Kuntien virkamiehet saattavat saada oikeuden jakaa rikesakkoja ylinopeudesta. Oikeusministeriön työryhmä ehdottaa, että kunnat avustaisivat poliisia automaattisessa liikennevalvonnassa nykyistä enemmän.
Hyvä ehdotus, nopeussakot käytettäisiin vanhusten hoitoon.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kysymys.
Tuskin kovin perustuslaillinen, lappuliisat antaa parkkisakkoja, ovat kuntien palveluksessa.
vaan pysäköintivirhemaksu. Jotkin kauppakeskukset ja taloyhtiöt "sakottavat" omalla tontillaan, mutta se on todettu pääosin laittomaksi toiminnaksi.
80 km rajoitus! Olenkin huomannut, että Lapua halutaan eristää muusta maasta, mutta kun on pakko ajella körätellä nyt kahdeksaakymppiä erinomaisella tiellä. Kuka oikein haluaa lapualaisia kyykyttää?
Nyt poliisit ovat saaneet Lapuan tiestä oikean sakkorysän.
Joku viherpiipertäjä kirjoituspöytäturisti on tämänkin suunnitellut. Olisi nyt järjestetty edes kansanäänestys 100 vai 80? Vertaanpa vain Kouvolan ja Kotkan välistä tiesosuutta, jossa 100 km/h rajoitus ja tie on paljon huonompi. No, Lapualla on tututtu tähän kyykyttämiseen. Tulee vain enemmän niitä peräänajoja kesäkeleillä, ememmän vitutusta ja perheväkivaltaa ja asiat menee muutenkin mukkelismakkelis, kun pitää körötellä niissä Lapuan jonoissa. Lieneekö tämä kokoomuksen kosto Lapualle, kun ei saatu lapualaista kansanedustajaa valtiopäiville, sitä panua?
Eikä Böndekään ole kiukaissut mitään. Pojilla taitaa bisnekset mennä nyt niin hyvin, että kannattaa olla hiljaa ja alistua tällaiseen kyttämiseen. Hyvä veli-järjestely on tärkeämpi kuin sujuva liikenne maakuntakeskukseen.
Mutta hei, alennetaan noppeudet 40km/h, niin voidaan siirtyä vähitellen takaisin hevoskieseille
ja traktoriliikenteeseen ja saadaan enemmän sakottaa - vaikka vanhusten vaippojen vaihtoon...
"ememmän vitutusta ja perheväkivaltaa"
Olisikohan syytä kääntyä ammattiauttajan puoleen ennenkuin jotain vakavampaa tapahtuu?