Eu tekee toisaalta uusia valtioita milloin se katsoo hyödyttävän unionia. ,,,mutta jokin kumma jarru on silloin jos joku ottaa puheeksi vaikkapa Karjalan niin iskee äkkiä sensuuri. Onkohan EU:lla ja Putinilla jokin sopimus ???
EU estää Karjalan palauttamisen ?
Toisaalta tehdään väkisin
12322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
palautusta,vaikka mahdolliset tappiot siitä jäisivätkin vain meidän kannettavaksemme.Kannattaisi silti vain pitää hyvät välit niin itään kuin länteenkin.Menetimme viimeksi kymmenesosan maatamme idän ja lännen mittelöissä sekä vainajia että invalidisoituja.Eivät ne sankaruudet silloin kuin nytkään tuottaisi muutakuin samaa sitä,jos haluaisimme ärsyttää isoveljeämme.Maatamme ei ole koskaan autettu sodissaan eikä muussakaan selkeän kongreettisesti,eikä koskaan tulla auttamaankaan.Maamme ei ole muu kuin kansainvälinen tarjotin.
kohta ole koko Suomea muutenkaan, mihin tässä tarvittaisiin Karjalaa?
Tämä maa rötösherrojen johdolla kuppaamalla kupataan tyhjiin. Maaseutu tapetaan.Luultavasti vähäosaiset ihmisetkin tavalla tai toisella tapetaan.
Jäljelle kait jää EU:n osavaltio? NATO:n ohjustukikohta? Karhuja, ja susia, sekä kourallinen ökyporukkaa linnakkeissaan, kivimuurien ja hälytyslaitteiden ympäröimänä...
Aika ankeata elämä on ollut ja tulee olemaan täällä Euroopan äärimmäisessä kulmauksessa. Jotenkin vain täytyy yrittää pärjätä, viisaita ja luovuuteen keskittyviä jos ollaan niin keksitään taas jotain pelastukseksi kuten tuo Nokia lieveilmiöineen.
Ei EU:lla ole mahtiasemaa vaatia esim. Karjalaa takaisin. EU:n tarkoitus kun on ylläpitää rauhaa Euroopassa ettei taas lähdettäisi tankit tanassa johonkin suuntaan. Putinin kanssa keskustellen noita Venäjän asioita hoidetaan. EU:n alkuperäinen rajaus, oliko se nyt Chirac vai itse deGaulle, kulki muuten Uralille saakka. Niinhän vanhaan aikaankin Venäjä oli tärkeä osa sivistynyttä (feodaalista) Eurooppaa, eli parasta yrittää saada se Putinkin mukaan EU:hun?
ihan omalta alueeltakin. Karjalaa ei tarvita eikä haluta.
Jumalan suorat ilmoitukset sekä Pyhän Hengen täyttämien opetuslasten ilmoitukset Raamatussa todistavat vastaansanomattomalla tavalla, että Jumalan Sanan ja lain vastaisesti rakennettu ja toimiva EU on Jumalan ja Kristuksen ja näin myös jokaisen todellisen kristityn vihollinen.
Antikristillinen EU pyrkii varastamaan Kristukselta, koko maanpiirin Kuninkaalta ja Häntä palvelevilta valkoisilta kristityiltä kaiken maaperän ja omaisuuden, heikentämään ja riistämään näiden Jumalalta saamia oikeuksia sekä tekemään heidät näin lopulta perkeleen orjiksi sekä tarvittaessa myös tuhottaviksi.
Älkää siis ihmetelkö, jos EU estää Karjalan palauttamisen.
Miksi perkeleen työkalu EU antaisi maata resursseineen vihollisilleen, Kristusta pääkseen tunnustaville valkoisille kristityille?
Uuden perussopimuksen mukainen EU kuten nykyinenkin täyttää Raamatun esittämät tunnusmerkit antikristuksesta, perkeleestä olevasta tahosta sekä Jumalan ja Kristuksen vihollisuudesta. Voitte todeta sen itsekin seuraavista kohdista ja lisää todisteita löytyy tarvittaessa paljonkin.
"Hän on antikristus, se, joka kieltää Isän ja Pojan. Kuka ikinä kieltää Pojan, hänellä ei ole Isääkään. Joka tunnustaa Pojan, hänellä on myös Isä." (1.Joh.2:22-23)
"Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden (rikkoo Jumalan lakia, kreikaksi anomia); ja synti on laittomuus (Jumalan lain rikkomista). Ja te tiedätte hänen ilmestyneen ottamaan pois synnit; ja hänessä ei ole syntiä. Kuka ikinä hänessä pysyy, hän ei tee syntiä; kuka ikinä syntiä tekee, hän ei ole häntä nähnyt eikä häntä tuntenut. Lapsukaiset, älköön kukaan saako teitä eksyttää. Se, joka vanhurskauden tekee, on vanhurskas, niinkuin hän on vanhurskas. Joka syntiä tekee, se on perkeleestä, sillä perkele on tehnyt syntiä alusta asti. Sitä varten Jumalan Poika ilmestyi, että hän tekisi tyhjäksi perkeleen teot. Ei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä; eikä hän saata syntiä tehdä, sillä hän on Jumalasta syntynyt. Siitä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan lapsia ja ketkä perkeleen lapsia. Kuka ikinä ei tee vanhurskautta, hän ei ole Jumalasta, ei myöskään se, joka ei veljeänsä rakasta." (1.Joh.3:4-10)
"Siitä me tiedämme, että rakastamme Jumalan lapsia, kun rakastamme Jumalaa ja noudatamme hänen käskyjänsä. Sillä rakkaus Jumalaan on se, että pidämme hänen käskynsä. Ja hänen käskynsä eivät ole raskaat;" (1.Joh.5:2-3)
"Joka ei ole minun kanssani, se on minua vastaan; ja joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa." (Matt.12:30)
vaihtaa kuulumisia keskenänne. Eihän nämäkään kovin korkealentoiset sivustot ole, mutta kyllä nuo ovat jo liikaa.
Niin, kirjoituksesi alentaakin heti tämän keskustelun tasoa.
Jos Jumala ja Kristus on sinulle liikaa, ala vain ihan vapaasti pakata kassiasi ja lähde kiemurtelemaan kohti käärmeiden koloa, josta ei pimeyttä eikä kirouksia puutu.
Sillä tämänkin maan Jumalan on määrännyt puhdistettavaksi niin Hänen kuin Poikansa, Kristuksen vihollisista, sillä kaikki omaisuus ja valta taivaassa ja maassa kuuluu Isälle ja Pojalle.
Eritoten kaikki valkoisten kristittyjen maat ovat Kristuksen kotipihaa, myös Karjala.
Jumalan Sanan ja lain vastaisesti muodostetulle EU:lle Jumala ei sen sijaan ole antanut mitään. Sen minkä se on ottanut, sen se on ottanut Jumalan tahdon vastaisesti.
Kannattaa katsoa karttaa, vaikka tämä onkin kulunut ja joidenkin kovaan päähän uppoamaton fraasi todeta ja sitten voi itse kukin kysyä itseltään, että tahtoisiko Venäjä unionin "kriisinhallintajoukkoja" tai nopean toiminnan hyökkäysarmeijoita niin lähelle Pietaria ja sen aluetta, kuin minne nämä pääsisivät jos menetetyn Karjalan alue kuuluisi EU-Suomelle? Entäpä Suomen päättäjien NATO-seikkailu? Lipponen laittoi maamme niin tiiviisti sotilasliittoon kuin se vain oli mahdollista ilman täyttä jäsenyyttä. Monet sanoivatkin aivan oikein, että Suomen NATO-jäsenyydestä ei puuttunutkaan muuta kuin että töpseli laitettaisiin seinään. Kun kerran ei USA tahtonut Kuubaan neukkujen ohjuksia, niin kuinka paljon halutaan luulla, että Venäjä tahtoisi Yhdysvaltain ohjuspuolustus- ja ydinhyökkäysjärjestelmiä kävelymatkan päähän Pietarista ja sen tärkeistä sotilasalueista.
Kun Porkkala palautettiin Suomelle, se palautettiin vasta sen jälkeen kun naapurissa luotettiin siihen, että Suomi sitoutuu olemaan ottamatta vastaan suurvaltojen Neuvosto-Venäjää vastaan tähdättyjä hyökkäysaseita. Tämä saattaa tänä päivänä kuulostaa oudolta mutta tällainen oli alkavan kylmän sodan kynnyksellä tilanne.
Niin, että mitä kauemmaksi päästäisiin EU:sta ja NATO:sta, sitä lähemmäksi pääsisimme kohti Karjalan palauttamista. Tiedän, että tätä on vaikea uskoa, eikä se luottamus vuosisataista vainoojaamme kohtaan ole kenelläkään täällä sata prosenttinen, mutta sitä luottamusta ptäisi pyrkiä rakentamaan. J.K. Paasikivi ja Urho Kekkonen olivat oikeassa.
halua. Kun sinun sukupolvestasi aika jättää, niin kukaan ei muista koko Karjalaa.
Karjala menetettiin sodassa Neuvostoliittoa vastaan.
Vahvempi voitti ja antoi periksi.
Heikompi sai sotakorvaukset maksettavakseen.
Tämä sopimus oli ystävyys sopimus jossa Neuvostoliitto tunnusti Suomen olemassaolon.
Mekin tunnustimme Neuvostoliiton.
Rajat ovat ja pysyvät.
Jos haluaa sotaa ja vihaa niin kaunaa voi kylvää vaikka kuinka kauan.
Sitä kaunaa ja katkeruutta ei halua suomen valtiovalta oikealla eikä vasemmalla.
Nykyisen itärajan piirsi Stalin miekallaan. NL:n hajottua Baltian maat, jotka Stalin oli valloittanut, saivat vapautensa, miksei Suomi saanut Karjalaa?
Tarton rauhassa muuten Petsamo luvattiin Suomelle "ikuisiksi ajoiksi". Venäläisille "ikuinen" merkitsee 24 vuotta?
Ei EU-Suomi tee entisellä Karjalan läänillään mitään,koska olemme itse EU:n liittovaltion koillinen maakunta.Eipä EU-Suomella ole sanomista EU:n itärajan laajentamisiin, eli Karjalan palauttamiseen -EU päättää ulkopolitiikastamme (ks. EU:n perustuslaki, jota myös valheellisesti mediassa "perussopimukseksi" väitetään).
EU ja sen tuleva presidentti päättää EU:n ulkopolitiikasta, joka määrää myös koillisen rajamaakunnan asiat. Ehkäpä antikristillinen EU-presidentti myy meidät putinilaisten palvelijoiksi. Itsehän olemme jo maamme venäläisille myyneet.