Saatana on menettänyt järkensä!
Mitä muuta voisikaan ajatella viime aikojen tapahtumista?
Eri puolilla maailmaa se häärii parantaen sairaita ja auttaen kärsiviä.
Kaikkialla, missä se toimii, syntyy suuri ilo. Rullatuolit ja apuvälineet heitetään sivuun ja elämää jatketaan terveenä.
Kaikista merkillisintä on, että ihmiset alkavat kiittää Jeesusta pelastajanaan ja parantajanaan.
Tuhannet ja taas tuhannet luopuvat syntielämästään alkaen käydä seurakunnissa.
Mitä tämä on?
Mitä sielunvihollinen nyt tahtoo saada aikaan?
Tahtooko se esiintyä Jeesuksena ja näin uskoon tulleet ovatkin tulleet saatana-uskoon?
Mitä tästä on sanottava?
Kertokaapa viisaammat!
Mitä muuta voisikaan ajatella viime aikojen tapahtumista?
Eri puolilla maailmaa se häärii parantaen sairaita ja auttaen kärsiviä.
Kaikkialla, missä se toimii, syntyy suuri ilo. Rullatuolit ja apuvälineet heitetään sivuun ja elämää jatketaan terveenä.
Kaikista merkillisintä on, että ihmiset alkavat kiittää Jeesusta pelastajanaan ja parantajanaan.
Tuhannet ja taas tuhannet luopuvat syntielämästään alkaen käydä seurakunnissa.
Mitä tämä on?
Mitä sielunvihollinen nyt tahtoo saada aikaan?
Tahtooko se esiintyä Jeesuksena ja näin uskoon tulleet ovatkin tulleet saatana-uskoon?
Mitä tästä on sanottava?
Kertokaapa viisaammat!
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ovatkohan Raamatun paikat sopivia alla oleviin video-linkkeihin?
"Maan kansan päämiehiltä hän ottaa ymmärryksen ja panee heidät harhailemaan tiettömissä autioissa.
He haparoivat pimeässä valoa vailla, ja hän panee heidät hoipertelemaan kuin juopuneet."
Hämmästykää ja ihmetelkää, tuijottakaa sokeiksi itsenne ja sokeiksi jääkää! He ovat juovuksissa, vaikkeivät viinistä, hoipertelevat, vaikkeivät väkijuomasta.
Sillä Herra on vuodattanut teidän päällenne raskaan unen hengen ja sulkenut teidän silmänne - profeettanne, ja peittänyt teidän päänne - näkijänne.
Niin on kaikki ilmoitus teille niin kuin lukitun kirjan sanat; jos se annetaan kirjantaitavalle ja sanotaan: "Lue tämä", niin hän vastaa: "Ei voi, sillä se on lukittu",
ja jos kirja annetaan kirjantaitamattomalle ja sanotaan: "Lue tämä", niin hän vastaa: "En osaa lukea."
Ja Herra sanoi: Koska tämä kansa lähestyy minua suullaan ja kunnioittaa minua huulillaan, mutta pitää sydämensä minusta kaukana, ja koska heidän jumalanpelkonsa on vain opittuja ihmiskäskyjä, sen tähden, katso, minä vielä teen tälle kansalle kummia tekoja - kummia ja ihmeitä, ja sen viisaitten viisaus häviää, ja sen ymmärtäväisten ymmärrys katoaa.
Voi niitä, jotka syvälle kätkevät hankkeensa Herralta, joiden teot tapahtuvat pimeässä ja jotka sanovat: "Kuka meitä näkee, kuka meistä tietää?"
Nämäkin horjuvat viinistä ja hoipertelevat väkijuomasta. Väkijuomasta horjuu pappi ja profeetta. He ovat sekavia viinistä, hoipertelevat väkijuomasta. He horjuvat näyissä, huojuvat tuomioissa.
Kaikki pöydät ovat täynnä oksennusta ja saastaa, ei ole puhdasta paikkaa!
Uuden ajan profeetta http://www.youtube.com/watch?v=Ec91wvUY7Yo&feature=related
Voideltu itse http://www.youtube.com/watch?v=zN5UXNmcdWA&watch_response
TÄMÄ OLI LAINATTU TEXTI JONKA LÖYSIN FOORUMILTA. MUTA SYDÄN YHTYY TÄHÄN JA KYSYISIN? MONTAKO TEISTÄ TUNTEE SAATANAN HENGEN JOKA PYÖRITTÄÄ TODDIA !!???
Todella vaarallista tuomita minkään video klippejen kautta ja nimitellä ihmisiä nimeltä. Entä jos hän onkin Herran työmies elopellolla. Saatana ei johda ihmisiä Jeesuksen luo. Ei Herra salli viholliselle ihan kaikkea, kyl Saatana on edelleen luotu olento ja Jumala on Jumala. Lopettakaa tämä saivartelu heti. Saatana on eksyttänyt valheiden kautta jo tarpeeksi uskovia jaarittelemaan mikä on lähtöisin Herrasta ja mikä ei. Hävetkää pelkurit ja rukoilkaa näiden ihmisten puolesta. Ei Saatana ole mikään henki vaan olento, jolta on otettu aseet pois Golgatan ristillä Jeesuksen kautta
Anna yksikin lääkärinlausunto siitä että syntymärampa heittää rullatuolin pois ja alkaa kävellä nauruherätyskokouksen jälkeen.
pyörätuoli, ei rullatuoli
Onhan se valtava jos joku pääsee rullatuolista!
Ei, vaan rullatuoliin sidottu raajarikkoinen!
Epäuskoisetkin voivat parantaa Jeesuksen nimessä!
Jeesus sanoi, että he sen jälkeen eivät voi loukata Jeesusta!
Hääriköön vaan ja parantakoon sairaita. Minä olen mieluimmin sairas kuin menen sen parannettavaksi. Voin mennä vauikeuksissani oman pastorini luo.
Mene ennemmin Jeesuksen luo ja rukoile että Herra käyttäisi sun pastoria. Hänkin on vaan ihminen, lihaa ja verta. Ei sen kummempaa ja avaa oma Raamattu niin joku voi tulla sinun tykö ja kuulla mitä Herra tahtoo sinun kautta puhua
Uskon et sul on sama ajatus taustalla kuin mulla. Ettei saatana voi esiintyä Herrana, joka johdattaa ihmisiä Jeesuksen luo ja saa ihmisten sydämet muuttumaan.
Mua kiivastuttaa näillä sivuilla nämä lukuisat saivartelijat, jotka luulevat et saatana voi ihmeitä tehdä ilman määrää. Kyl Jumala ei kunniaansa jaa edelleenkään.
Jeesus parantaa edelleenkin sairaita ja johdattaa janoisia tykönsä, myös ihmeiden ja merkkien kautta. Sillä Jumala on hyvä. Ei hän anna lapselle joka pyytää leipää kiveä. Tai käärmettä tai muutakaan iljettävää vaan Pyhän Hengen. Olkoon tuli alttarilla palamassa jatkuvasti, et Jumala voi puhdistaa meitä uskovia vihollisen valheilta. Sillä kaikki kunnia kuuluu yksin Jumalalle
Katsoitko Savonarolan kirjoituksessa olevat linkit? Jos katsoit niin kuinka voit ajatella, että se, mitä videopätkistä näkyy, olisi Jumalan Hengen työtä?
Jeesus varoitti tulemuksensa edellä ilmestyvistä valheprofeetoista ja voidelluista, jotka pyrkivät eksyttämään valitutkin ts. uskoon tulleet. Jeesus kertoi myös, että tuomiolla tapahtuu näin: "Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?' Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'" (Matt. 7:22-23).
Ei kaikki voimavaikutukset ole Jeesuksen lähettämän Pyhän Hengen työtä. Saatana on pukeutunut valkeuden enkeliksi ja eksyttää uusia kokemuksia etsiviä ihmisiä. Tuo mitä Lakelandissa tapahtuu tai vaikkapa Benny Hinn´in kokouksissa, on irvokasta katseltavaa.
- kiitos rakentavasta ja lämminhenkisestä tavastasi kirjoittaa. Sellainen antaa uutta toivoa. Siunausta sinulle!
Minä sanon sinulle suoraan et mitä etsit. Haluatko hengellistä väittelyä vai mitä. Sinun nimi esiintyy täällä monissa asiayhteyksissä ja en todellakaan pidä sinun tyylistä. Sinä sotket vaan et rakenna. Mut siitä huolimatta minä siunaan ja rukoilen sinun puolesta ja sovi poikalapsen kanssa ja pyydä anteeksi jne. ja anna anteeksi
EN SITTEN KAIPAA MITÄÄN KOMMENTTEJA KUMMALTAKAAN TÄHÄN ANALYYSIIN.
tulokseen olen tullut ainakin Saviksen osalta, Jukan kirjoituksia en hirveesti ole lueskellut.
Minulla on viimeaikoina noussut henkeeni sellainen tietynlainen kiivaus ja vihastuminen uskonnolliseen henkeen joka tukahduttaa uskovilta kaiken ilon ja vapauden Herrassa.
Uskonto sanoo: Olet syntinen ja kurja, mato maan, tomuhiukkanen valtavassa universiumissa. Olet säälittävä ruikuttaja joka kerjää armoa koko ajan ja lankeaa koko ajan. Olet köyhä ja sairas ja tulet kärsimään aina. Olen ahdistunut ja masentunut. Olet pelokas ja vainoharhainen, näät peikkoja joka puolella. Pyytelet anteeksi olemassa oloasi.
Mutta mitä Jeesus sanoo sinusta?
Ja ihan Oikein ---> Tuo mitä Lakelandissa tapahtuu tai vaikkapa Benny Hinn´in kokouksissa, on irvokasta katseltavaa.
Ja Kun kysyit ? mitä Jeesus sanoo sinusta ? Tässä Hän viittaa siihen miten Hän kaipaa sinusta ---->
Matt. 24:4
Silloin Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä.
Kirjoituksesi on pelkkää turhanpäiväistä haaveilua. Jos tarkoitat kirjoituksellasi Lakelandia, niin kyse ei ole mistään sen kummemasta, kuin Toronton ilmiön uudesta esiintymisestä.
Puheet sairaiden parantumisesta tuossa yhteydessä on aivan turhaa, kun kerran ei ole mitään luotettavia todisteita että oikeesti niin tapahtuisi.
Jos noin vain uskot joidenkin outojen karismaatikkojen mainoksia, joissa he kehuvat milloin mitäkin "herätystä" kuten nyt Lakelandia, olet helposti petettävissä.
Se ei ole uskoontulemista eikä herätystä, että joku keksii jonkun uuden idean tai osaa käyttää vanhaa ideaa uudella tavalla, saaden kokoon ison kasan uteliaita koolle. Sirkuskin saa paljon väkeä koolle, mutta ei sekään ole herätystä.
Amerikassa on monenlaisia "herätyksiä" ja uskolla "parantajia" ja huomion tavoittelijoita, mutta eivät ihmiset niille anna sen suurempaa huomiota ja arvoa. Miksi meidänkään pitäisi innostua jostakin karismaatikkoja mielyttävästä henkilöstä ja hänen omituisista metodeistaan, kuten päähän potkimisesta.