Uudestisyntyneet ateistit, gallup

Tuli mieleen kun vastailin tuolla alempana erääseen kirjoitukseen:


Kummalla teitä on peloteltu enemmän helvetillä ja saatanalla vai jumalan konkreettisilla rangaistuksilla? Onko olemassa joku, jota ei ole kristinuskon dogmeilla peloteltu?
15597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

että minua olisi varsinaisesti peloteltu millään kauheuksilla tai sitten olen unohtanut.

Tietysti koulussa kiihkouskovainen opettaja kertoi kaikista raamatun jutuista, mutta taisin ajatella jotain muuta kun en siitäkään traumoja saanut.

Kiroilua ei tosin sallittu kotonakaan, mutta ei siihen mitään helvetillä pelottelua liitetty.

Äänestä

raamatun lukemisesta ja pappien saarnojen kuuntelemisesta. Niissä, etenkin raamatussa, tuli näitä jumalan rangaistuksia esiin myös.

Mutta jos mietitään ihan sitä (ei pahalla tarkoitettua, mutta kuitenkin) pelottelua, niin minulla se oli nimenomaan pahan voimilla pelottelua. Toki muutakin kuin saatanaa ja helvettiä; esimerkiksi ikävä kyllä peloteltiin ihmisillä (saatananpalvojat, ateistit jotka vihaavat uskovaisia jne. - mahdollinen kiduttaminen oli helvettipelon lisäksi yksi ihan realistinen mahdollisuus minulle pienenä. Siis että pahat ihmiset tulevat kiduttamaan minua ja vaatimaan minua kieltämään uskoni, jonka jälkeen joutuisin sitten helvettiin. Tämä kidutusuhka piinasi minua lukemattomat illat.)

Näissä lasten pelotteluissa uskonnolla tavalla tai toisella on se kamala juttu, että lapset uskovat sen helposti täysin konkreettisesti, ei sen aikuisten suodattminen läpi. Ei kukaan aikuinen kai oikeasti suojaudu tuliselta kiveltä, jos kirosana lipsahtaa?

Nämä pelot voisivat näyttäytyä aika huvittavinakin nykyisenä ateistina. Mutta ne olivat iso juttu aikanaan ja ne lienevät iso juttu lukemattomille lapsille tänäkin iltana. Se ei naurata.

Äänestä

Ympäristöopin opettajani oli helluntailainen ja saarnasi usein siitä, miten tuomiopäivä on ovella ja Saatana tulee pian hakemaan omansa pois. Hän seurasi tarkkaan uutisia ja aina jos jossain oli joku luonnonkatastrofi tai selkkaus, niin hän tulkitsi sen merkitsi lopun ajoista ja kehotti meitä 10-vuotiaita lapsia valitsemaan pian puolemme edessä olevassa Hyvän ja Pahan välisessä taistelussa. Siinä alkoi itsekin seuramaan huolestuneena uutisia ja pelkäsi jokaisen maanjäristyksen kohdalla, että olikohan tuo nyt Saatanan tekosia...

Sama opettaja opetti kuusi vuotta myöhemmin pikkusiskoanikin. Ja jutut olivat samat. Vanhempien valituksista huolimatta häntä ei saatu pois opettajan virasta.

Äänestä
  • kuinka paljon aikaa? Miten ihmeessä ympäristöopin opettaja voi puhua tuolla tavalla? Tai sen puoleen uskonnon opettajakaan. Ei taatusti kuulu uskonnon opetussuunnitelmaan mikään tuontapainen hihhulointi.

    Äänestä

  • ei ole ainakaan raamattuun tutustunut. Muuta en osaa sanoa....on vain niin hirveää puppua syöttänyt.

    Äänestä

  • Kössönöm kirjoitti:

    kuinka paljon aikaa? Miten ihmeessä ympäristöopin opettaja voi puhua tuolla tavalla? Tai sen puoleen uskonnon opettajakaan. Ei taatusti kuulu uskonnon opetussuunnitelmaan mikään tuontapainen hihhulointi.

    Tuskinpa hän opettajanhuoneessa tai vanhempainilloissa hihhuloi. Oli oikeastaan hyvin sympaattinen mies. Paitsi siis silloin, kun hän oppitunneilla sai noita ilmestyskirjan inspiroimia saarnaamiskohtauksia.

    Samainen mies oli 1980-luvulla junailemassa Suomeen kristillisten koulujen verkostoa. Toivoi kai pääsevänsä opettajaksi johonkin kristilliseen kouluun, jossa saisi meuhkata lapsille ilman huolta viran menettämisestä.

    Äänestä

Kyllä tuo kaikilla mahdollisilla jumalan rangaistuksilla ja helvetin kauheuksilla pelottelu oli todella yleistä hamalla 70-luvulla. Voisin helposti kirjoittaa aiheesta sivukaupalla, mutta en nyt jaksa.

Jumalan rangaistuksilla pelottelu oli ehkä yleisempää, varmaan johtuen "syntisestä" elämäntyylistäni ja ajoittain harrastamastani "jumalanpilkasta". Jumalan pikaista ja ankaraa rangaistusta minulle hoettiin vähän väliä - siis silloin 35 vuotta sitten. Eipä se ole kiirettä pitänyt niiden rangaistusten kanssa...

Äänestä

Kaipa se oli kaikkineen sellaista pelottelua, että en osaa erotella.

Pelottavin muisto liittyy iltarukoukseen. "jos sijaltain en nousisi, taivaaseen ota tykösi..." Ei ollut oikein kiva ajatus, että entä jos en aamulla enää herääkään. Ja miksi minä minnekään taivaaseen olisin halunnut mennä jonkun kiukkuisen ukon luokse?

Äänestä
  • Patmos- säätiö kiertää nykyään kouluja samoissa jeesustelun merkeissä kuin ennenvanhaan pöpit opettajat. Tuon säätiön alainen come- home- tapahtuma pitää puolen päivän pituisia tapahtumia koulujen juhlasaleissa, joissa jeesuspropagandaa tulee täydellä tuutilla.

    Homma on muuttunut vain sellaiseksi, että äkkiselään homman jujua ei huomaa. Tullaan niinku nuorten keskelle puhumaan niinku nuorten päivänpolttamista asioista ja ollaan niinku aikuisia nuorille. Että jos nuori ei niinku kotona saa aikuisen mallia niin nää come-home tyypit niinku opastaa nuoria ja tiätsä sillee, että Jeesus rakastaa tiätsä suakin, vaix sulla on kotona tiätsä vaikeaa. Ja tiätsä vaix sä et just nyt ota jeesusta sun sydämmeen niin jeesus pitää huolta susta silti... tiätsä.

    Sitää samaa helvetillä pelottelua kuin ennenkin... malli on vaan ajan mukainen...

    Äänestä

  • Olli-Älämölö kirjoitti:

    Patmos- säätiö kiertää nykyään kouluja samoissa jeesustelun merkeissä kuin ennenvanhaan pöpit opettajat. Tuon säätiön alainen come- home- tapahtuma pitää puolen päivän pituisia tapahtumia koulujen juhlasaleissa, joissa jeesuspropagandaa tulee täydellä tuutilla.

    Homma on muuttunut vain sellaiseksi, että äkkiselään homman jujua ei huomaa. Tullaan niinku nuorten keskelle puhumaan niinku nuorten päivänpolttamista asioista ja ollaan niinku aikuisia nuorille. Että jos nuori ei niinku kotona saa aikuisen mallia niin nää come-home tyypit niinku opastaa nuoria ja tiätsä sillee, että Jeesus rakastaa tiätsä suakin, vaix sulla on kotona tiätsä vaikeaa. Ja tiätsä vaix sä et just nyt ota jeesusta sun sydämmeen niin jeesus pitää huolta susta silti... tiätsä.

    Sitää samaa helvetillä pelottelua kuin ennenkin... malli on vaan ajan mukainen...

    että ne heput käyvät tuollaisia sessioita vetäisemässä peruskouluissa? Ihan tosi?

    Mistä ne sellaisen luvan ovat saaneet? Kaikki krisselit kilvan huutelevat, että ei kouluissa ole tunnustuksellista uskonnonopetusta, joten miten ne tuon sitten selittävät?

    Äänestä

  • Kössönöm kirjoitti:

    että ne heput käyvät tuollaisia sessioita vetäisemässä peruskouluissa? Ihan tosi?

    Mistä ne sellaisen luvan ovat saaneet? Kaikki krisselit kilvan huutelevat, että ei kouluissa ole tunnustuksellista uskonnonopetusta, joten miten ne tuon sitten selittävät?

    ja tutustu patmos- säätiöön. Leo meller se osaa. Come home- niminen juttu on nykyajan nuorisopropagandaa. Siinä on joku viittä vaille panisinko teiniä tyyppi, joka yrittää tiäx pelastaa näit nuarii, joil on kotona vaikeet... mies ite yli 40 vuotta...

    Äänestä

  • Olli-Älämölö kirjoitti:

    ja tutustu patmos- säätiöön. Leo meller se osaa. Come home- niminen juttu on nykyajan nuorisopropagandaa. Siinä on joku viittä vaille panisinko teiniä tyyppi, joka yrittää tiäx pelastaa näit nuarii, joil on kotona vaikeet... mies ite yli 40 vuotta...

    Mellerin ja tämän säätiön, mutta sitä vaan ihmettelen, jos ne saavat jossain peruskoulussa melskata.

    Meller on tosiaan yli 40-vuotias ja jopa yli 65-vuotias.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Leo_Meller

    Äänestä

Jos pidät kehoasi itsenäsi ja olet kiintynyt perheeseesi ja elätät heitä, joudut Rauravaksi kutsuttuun helvettiin, jossa ruru-eläimet syövät sinua.

Rapujen keittäjät joutuvat Kumbhipakana helvettiin, jonne Yamadutat raahaavat hänet ja keittävät kiehuvassa öljyssä.

Viattoman ihmisen rankaisijat joutuvat Sukharamukha helvettiin jossa Yamarajan avustajat rusentavat heitä kuin sokeriruokoa muserretaan mehun puristamiseksi.

Hyönteisten ja eläinten surmaamisesta joutuu Andhakupana helvettiin, jossa kimppuun käyvät linnut ja villieläimet, matelijat, moskiitot, täit, madot, kärpäset ja kaikki olennot joita on elämän aikana tullut piinattua. Nämä olennot estävät sinua nukkumasta, ja hortoilet koko ajan ympäriinsä pimeässä.

Jos syöt ruokasi yksin jakamatta sitä kenenkään kanssa ja et suorita viittä eri uhritoimenoa, joudut Krmibhojanana. Siellä on 1280000km laaja järvi joka on täynnä matoja. Sinusta tulee mato tuohon järveen, ja elät syömällä muita matoja jotka samalla syövät sinua.

Aviottomasta sukupuolielämästä joutuu helvettiin jossa joutuu syleilemään tulikuumaa raudasta tehtyä vastakkaisen sukupuolen edustajaa.

Sellainen joka harrastaa sukupuolielämää kenen kanssa tahansa-jopa eläinten, joutuu Vajrakantakasalmalin helvettiin. Tässä helvetissä kasvaa salaman vahvuisia piikkejä täynnä oleva kapokkipuu. Yamarajan valtuutetut ripustavat syntisen ihmisen tuohon puuhun ja vetävät hänet väkipakolla alas, niin että piikit repivät hyvin raa´asti hänen kehoaan.

Se joka on syntynyt vastuuntuntoiseen perheeseen, mutta jättää velvollisuutensa täyttämättä lankeaa Vaitaranin helvetin jokeen. Tämä joki, joka on helvettiä ympäröivä vallihauta, on täynnä saaliinhimoisia vesieläimiä. Häntä aletaan välittömästi syödä, mutta suunnattoman syntisen elämän vuoksi hän ei voi jättää kehoaan ja kärsii hirvittävällä tavalla tuossa joessa joka on täynnä ulostetta, virtsaa, märkää, verta, hiuksia, kynsiä, luita, ydintä, lihaa ja rasvaa.

Mikäli kahdestisyntynyt järjetön ihminen pakottaa vaimonsa juomaan siemennestettään, halutessaan himokkaasti pitää vaimonsa hallinnassaan, hän joutuu kuoleman jälkeen Lalabhaksana helvettiin. Siellä hänet heitetään siemennestettä täynnä olevaan virtaavaan jokeen, josta hänen on pakko juoda.

Ammattirosvot ja henkilöt jotka määräävät tuloveroja, joutuvat Sarameyadana helvettiin, jossa on 720 koiraa, joiden hampaat ovat voimakkaat kuin salamat. Yamarajan edustajien määräysvallassa nämä koirat ahmivat ahnaasti tuollaisia syntisiä ihmisiä.

Väärän todistuksen antaja ja se joka valehtelee kauppaa tehdessään, nostetaan 1400km korkuisen vuoren huipulle ja heitetään pää edellä Avicimati helvettiin (vedetön). Häntä heitetään toistuvasti alas vuorelta, mutta hän ei kuole vaan kärsii ikuisesti.

ja lista jatkuu, en jaksa kirjoittaa enempää...

Lähde: Srimad Bhagavatam - Viides laulu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ateitse kirjoitti:

Tuli mieleen kun vastailin tuolla alempana erääseen kirjoitukseen:


Kummalla teitä on peloteltu enemmän helvetillä ja saatanalla vai jumalan konkreettisilla rangaistuksilla? Onko olemassa joku, jota ei ole kristinuskon dogmeilla peloteltu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu