Tuen autoilijoiden mielenilmaisua!

Minä maltan hetken odottaa, jos mielenilmaisu toteutuu. Suomalaiset on sellaisia saakelin lampaita, että olen hyvilläni, jos joku uskaltaa kerrankin laittaa kapuloita valtakoneiston rattaisiin. Ei tämä muutu mihinkään, jos aina vaan maksetaan mukisematta!
12508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mitä mieltä sinä nyt mistä olet? Valtakoneiston rattaat? Kapulat? Autoilijat?

Kerro lisää. Ilmaise mieltäsi sanallisesti.

Äänestä

"Suomalaiset on sellaisia saakelin lampaita, että olen hyvilläni, jos joku uskaltaa kerrankin laittaa kapuloita valtakoneiston rattaisiin."

Ovatko pikkulapset valtakoneisto?

Siellä juhannusliikenteessä ovat nimittäin lapsiperheet matkalla juhannuksen viettoon mökeillen, mummolaan yms. Ja ne pikkulapset hermostuvat ensimmäisenä.

En ymmärrä, miksi jostain Ranskasta pitää matkia ne kaikkein idioottimaisimmat jutut. Eikö sielä voisi ottaa mallia esim. laadukkaan ruoan arvostamisessa?

Äänestä
  • En ymmärrä, miksi jostain Ranskasta pitää matkia ne kaikkein idioottimaisimmat jutut. Eikö sielä voisi ottaa mallia esim. laadukkaan ruoan arvostamisessa?
    Kyllähän ranskalainen ruoka on ihan perseestä

    Äänestä

  • laadukasta ruokaako ? kirjoitti:

    En ymmärrä, miksi jostain Ranskasta pitää matkia ne kaikkein idioottimaisimmat jutut. Eikö sielä voisi ottaa mallia esim. laadukkaan ruoan arvostamisessa?
    Kyllähän ranskalainen ruoka on ihan perseestä

    Ranskalaiset osaavat arvostaa hyvää ruokaa koska sielä suunnalla sitä harvoin tarjolla.

    Äänestä

  • Ei näköjään tuossa "keskustelun" avaajassa ollut miestä perustelemaan kiihkoiluaan!

    Yhtä älyttömiä ja lyhytnäköisiä näyttävät olevan monet kuljetusyrittäjät, kun eivät osaa tehdä kunnon sopimuksia asiakkaittensa kanssa. Polttoaineen hinnannousun osasi ennustaa varmaan kaikki muut, mutta eivät he.

    Äänestä

Se on keskikesän viettoon matkaavan syy että löpö on kallista.Tehdään normaali-ihmisen jussin vieton matka ennestään hitaammaaksi.Vittu että mä arvoosta teitä puukengät.

Äänestä

Kova parku kuljetusyrittäjiltä, kun polttoaineen hinta on noussut. Onhan se ikävää. Itse ovat kuitenkin osaltaan aiheuttaneet sen, että valtiovalta ei kovin nopeasti reagoi.

Kuinka monta kuljetusyrittäjää tiedät, jotka maksavat yksityisautoilunsa kulut niin kuin laki vaatii?

Äänestä

Kun on ensin sössitty oman kuljetusyrityksen asiat säästämällä väärässä paikassa eli sopimusjuristin maksusta silloin, kun kuljetussopimuksia neuvoteltiin, onkin tietysti ihan hyvä suututtaa suuri yleisö tällaisella älyttömällä mielenilmaisulla. Mitäpä jos liimaisitte rekan takapuskuriin tarrat "Tässä menee ääliö, joka ei osannut neuvotella hyvää kuljetushintasopimusta."

Äänestä
  • Mielenkiinnosta kyselin meidän putiikin kuljetuspuolelta niin kertoivat että meillä on jo KUUSI (6) VUOTTA sopimuksissa ollut polttoaine-kustannus sidottuna todellisiin muutoksiin. Siis jos hinnat nousevat niin nousevat myös meiltä laskutettava rahti.

    On kuulemma itkuakin tullut joskus, kun hinnat laskivat ja maksettiin sitten rahtimaksuja vähemmän, mutta on molemmin puolin reilumpaa ja selvempää näin.

    Tämä on sitä kun yrittäjiksi alkavat kaverit joilta puuttuu alkeellisimmatkin taloustaidot. Ei Suomen kuljetukset tähän kaadu kun kaikilla merkittävimmillä yrityksillä on varmasti sopimuksissaan ehdot että polttoaineiden hinnanmuutokset viedään automaattisesti rahtien hintoihin. Jos ei ole, niin onko se merkkinä mistä?

    Nyt on vain kyse siitä että jotkut yrittäjät haluavat maksattaa omaa typeryyttä muilla. Ihmettelen että SKALlilla ei ole jotain sopimustempleittiä jota yrittäjäjäsenilleen antaa jossa polttoaineen hinnanmuutokset on huomioitu. Ja jos ovat, niin on yrittäjien omaa SUURTA typeryyttä että eivät ole tähän varautuneet.


    Pitäiskö meidän ensi vuonna ruveta tukemaan rahallisesti niitä jotka ostivat kalliilla kotinsa ja korkojen noustessa ovat kusessa kun ei maksukyky riitä?!?

    Äänestä

ovat kaikki jotka asian purnaamatta nielevät pitäähän tässä jotain tapahtua kun ei ole kohta varaa mihinkään,polttoaineiden korkea hinta heijastuu meidän kaikkien elämään...tai siis ainakin pienituloisille huono juttu isotuloisia kansanedustajiahan tuo ei paljon nappaa,
HETI lähtisin teiden tukoksi rekalla jos semmonen olisi ja aloittaisin sen helsingin keskustasta, EN välttämättä jostain ulosmeno väylitä jossa sillä ei ole vaikutusta kuin että saadaan tavalliset autoilijat kuumaksi!

Äänestä
  • "HETI lähtisin teiden tukoksi rekalla jos semmonen olisi ja aloittaisin sen helsingin keskustasta, EN välttämättä jostain ulosmeno väylitä jossa sillä ei ole vaikutusta kuin että saadaan tavalliset autoilijat kuumaksi!"

    Ainoa tapa, jolla nämä päättäjät saadaan tajuamaan tilanteen vakavuus olisi, että mielenilmaisu kohdistuisi suoraan niihin päättäjiin. Rekat parkkiin niiden kesämökkien eteen ja torvet soimaan koko juhannusyöksi :-)

    Vähän ajan päästä ne lähtevät pakollisille kesälomilleen ja sitten asialle ei tehdä kahteen kuukauteen taas mitään.

    Valtion ryöstöverotuksen se olisi tässä kohtaa joustettava, ei niiden, joiden ETUJA niiden päättäjien pitäisi ajaa siellä ... laitoksessa.

    Äänestä

Kun ei hommassa ole mukana enempää autoilijoiden kuin kuljettajienkaan järjestöt, niin ketähän siihen virtuaalimielenosoitukseen oikein osallistuu?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perse-Pate kirjoitti:

Minä maltan hetken odottaa, jos mielenilmaisu toteutuu. Suomalaiset on sellaisia saakelin lampaita, että olen hyvilläni, jos joku uskaltaa kerrankin laittaa kapuloita valtakoneiston rattaisiin. Ei tämä muutu mihinkään, jos aina vaan maksetaan mukisematta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu