Pitääkö tämä tulkita niin, että Suomessakin järjestetään kansanäänestys Lissabonin sopimuksesta kuten Irlannissa?
Erittäin kansanvaltainen aloite Stubilta!
Erittäin kansanvaltainen aloite Stubilta!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
järjestää kansanäänestys aiheesta. Me olemme valinneet eduskunnan meitä edustamaan ja maksamme heille suurta palkkaa ( kulukorvaukset) siitä toimesta. Miksi vielä lisätä kustannuksia ja tehdä eduskuntavaalit tyhjäksi jos kaikkia asioita pitää vielä erikseen kysyä kansalta? On myös huomattava, että todellisen puolueettoman tiedon saattaminen kansan kalloihin lienee ylivoimainen tehtävä koska jokainen reportteri/toimittaja tulee esittämään omia kantojaan totuutena. Jos et ole huomannut niin Suomen tasavallassa on edustuksellinen demokratia, yksi parhaista tällä planeetalla.
Toivottavasti kävit äänestämässä viime vaaleissa koska muutoin sinulla ei ole minkäänlaista kanttia edes puuttua politiikan kysymyksiin vaan sinun on tyydyttävä äänestäneitä edustavien edustajien päätökseen.
Voi sinua päätöntä nuijaa, jos maamme itsenäisyys lahjoitetaan pois, tulee siitä pitää edes kansanäänetys. Olet sinä typerä auktoriteetti uskossasi.
ole kuollut ja kuopattu vaikka siellä on vuosikymmeniä äänestelty asiasta jos toisesta. Joo, nimenomaan kansanäänestyksiä. Siellä ei yksikään poliitikko ole niin idiootti kuin Suomessa. Siihen niillä ei ole varaa. Siitä pitää kansanäänestykset huolen.
Vitun porvarillinen maa muuten.
Mutta sentään demokraattinen eikä virkamiesten hallitsema valtio.