Ylivilkkaan leikitys?

Hoitajatyttö 18v

Olen menossa hoitamaan 4v serkkupoikaa, jota ei ole tietääkseni virallisesti todettu ylivilkkaaksi mutta sellainen hän kyllä on. Eli villi ja huono keskittymään ja vaatii koko ajan huomiota. Kysymykseni on, että mitä hänen kanssaan voisi leikkiä? Sellaista, johon hän jaksaisi keskittyä eikä riehaantuisi. Hoidan samaan aikaan puolivuotiasta vauvaa, eli pitäisi olla myös sellaista tekemistä jota hän jaksaisi tehdä esim. vauvan vaipanvaihdon aikana itsekseen. Muumeja tms. piirrettyä jaksaa yleensä jonkin aikaa katsella. Tilannetta pahentaa vain se, että olen "vieras" ja pitää tietenkin koko ajan esittää ja vaatia vielä enemmän huomiota kuin arkipäiväisiltä vanhemmilta. Olemme joskus kokkailleetkin, mutta yleensä hänen mielenkiintonsa lopahtaa viimeistään siinä vaiheessa, kun hän ei saa käyttää sähkövatkainta.

3

893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Eipä tähän voi juuri sanoa mitään, se on niin lapsesta kiinni.

      Tarvitseeko kokoaika olla tekemässä jotain?
      Mitä jos vain rauhotutte esimerkiksi lukemaan kirjaa, tai värittämään kuvia?

      Mulla on 7v AD/HD poika joka tykkää palapeleistä, siis ihan useamman palan, ja on pienestä asti tykännyt. Olen itse ymmärtänyt tilanteen sillä, että muutos on näkyvillä kokoajan, eli näkee kuinka kuva valmistuu kun lisää palan..palan..palan..palan..

      Tilannetta voisi helpottaa myös kun esimerkiksi kerrottaisi siis sitä että olet menossa hoitamaan lasta.. Tämä kyllä vaatii siis kertomista jo pari viikkoa aikasemmin.

      Hauskaa yhdessäolo aikaa =)

    • Arkeen

      Pyydä/kerro yksi asia kerrallaan. Se helpottaa asioiden perillemenoa.

      • on kiinnostuneita

        koneista ja siitä kuinka ne toimii, miltä ne tuntuu, kuinka niitä käytetään ja mitä niiden sisällä on. Ota siis kotoa mukaan joku pikkuradio tai korvalappustereot mukaasi. ( ei vaaraa jos tenava hajottaa pelin ) tai voit tietty antaa omat soittimesi tai puhelimesi lainaksi hetkeksi. Vähän vanhempi lapsi voi myös purkaa vanhoja koneita. Rikkinäisiä. Näin saa osat kierrätykseen. saa ruuveja ja aika kuluu kivasti. Lasten leikkeihin sopivat siis kaikki muut tavalliset koneet, paitsi silitysrauta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5666
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      98
      4866
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4824
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      395
      2429
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2360
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      2017
    7. 112
      1923
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1627
    9. 383
      1387
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1233
    Aihe