kysyisin seuraavaa. aukasin tässä hiljattain raamatun ihan uteliaisuuttani. kohdassa 6. pahuus yltyy maan päällä. kohta 2 lukee seuraavaa, kun ihmiset alkoivat lisääntymään maanpäällä ja heille syntyi tyttäriä, JUMALIEN POJAT huomasivat,että ihmisten tyttäret olivat kauniita,ja HE ottivat näistä vaimoikseen keitä halusivat. kohta 4. siihen aikaan ja myöhemminkin oli maan päällä jättiläisiä,kun JUMALIEN POJAT yhtyivät ihmisten tyttäriin ja nämä synnyttivät heille lapsia. juuri näitä olivat muinaisajan kuuluisat sankarit. eli miksi on kirjoitettu monikossa? kertokaa ketkä on enempi syuventyny kyseisään teokseen.
ensimmäinen mooseksen kirja 5-6
hmmmmmmmmmm
6805
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
nuo Julaten pojat ja tyttäret olivat silloisten uskovien lapsia.
ehtoa! Kaipa sentään ymmärrätte tarinat tarinoina. Kustakin voidaan vääntää useampia tulkintoja jotka kaikki voivat olla omalla tavallaan oikeita mutta silti merkityksettömiä meidän ihmisten kannalta.
ihmiskuntaa kokonaisuudessa, vai puhutko vain uskottomien puolesta joille kuvaraamattu olisi sopivampi teos kuin luettava teksti versio?
sillä ihminen ikävöi mahdottomia. Mielikuvitus on oiva väline luoda sellaisiakin unelmia, jotka jäävät pelkäksi ikuiseksi haaveeksi.
monen köyhän ainoa huvitus; mutta Jumalan ilmoitus itsestään ja ihmisen armoihin ottamisesta ei perustu suikaan siihen vaan Jumalan lupauksen sanoihin: "Jumala on todistanut pojastansa. Ja tämä on se todistus: Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän, ja tämä elämä on Hänen Pojassansa. Jolla Jumalan Poika on, sillä on elämä; jolla Jumalan Poikaa ei ole sillä ei ole elämää. Tämän minä olen kirjoittanut teille, jotka uskotte Jumalan Pojan nimeen, tietääksenne että teillä on iankakkinen elämä." (1 Joh.5:11-14.)
mielikuvituksen tuotetta. Lienet kuullut sellaisesta kun kehäpäätelmästä? Raamattu sisältöineen syyllistyy sellaiseen.