tarkoitettua elämänkatsomusopusta, joka ei olisi sidottu johonkin taikauskoon kuten astrologiaan, kristinuskoon, islamiin tms?
Minun kirjastostani ei löydy. Enkä asu raamattuvyöhykkeellä.
Olisiko aika saada lapsille päivitettyä materiaalia joka kirjastoon?
Minun kirjastostani ei löydy. Enkä asu raamattuvyöhykkeellä.
Olisiko aika saada lapsille päivitettyä materiaalia joka kirjastoon?
Vastaukset 10
Vanhimmat
vaikka täältä. Kai niitä kirjoja voi tilata.
http://www.kirjastot.fi/fi-FI/kirjastot/
Apinatutkija Morris osaa kertoa elävästi siitä, miten me ihmiset olemme oikeastaan apinoita. Lastenkin on hyvä tietää, että vastahan tässä äsken ollaan puusta laskeuduttu...
olikin siinä, että uskontohyllyllä (lasten osastolla) on opusta metritolkulla ja filosofia-hyllyltä löytyy Mensan aivojumppaa ja puolisenkymmentä astrologiaopusta.
En ole tekemässä lapsistani geometriaspesialisteja, vaan kaipaisin jonkinlaista käsikirjaa, jossa käsitellään jumaluutta, maailmankaikkeutta etc.
Itseasiassa, en tiedä muuta kirjaa aiheesta kuin
"Ateisti kertoo lapsilleen jumalista" ja kirjoittajaa en nyt muista, mutta sekin on monen vuoden takaa.
Et kertonut missä asustelet, mutta ainakin oman työpaikkani eli Helsingin kaupunginkirjaston hakemistosta löytyi hakusanalla elämänkatsomustieto nelisenkymmentä tärppiä, joista kylläkin noin pikavilkaisulla aika moni menee ohi varsinaisen kysymyksesi. Mutta silti.
En näin kesälomallani jaksa enempää paneutua työasioihin, mutta voit itsekin tsekata asiaa tästä:
http://www.helmet.fi/
tai sitten voit kysyä asiaa täältä:
http://igs.kirjastot.fi/
http://www.kirjastot.fi/tietopalvelu
Valitettavasti online-kysymyspalvelu on näin kesäaikana lomalla ja palaa käyttöön vasta elokuussa (http://www.lib.hel.fi/fi-FI/kysy/)
muuttaa rajan yli Vantaalle. Sitten ei ole enää mitään. Vanhat kaveritkin vaan aukoo päätään.
Harkitsen paluumuuttoa. Hyvää kesää kaikille.
Voit tilata mistä tahansa pääkaupunkiseudun kirjastosta opuksia omaan lähikirjastoosi ainakin netin kautta (varausmaksu 50snt). On muuten hieno järjestelmä tuollainen.
Joku tuon jo näköjään kerkisikin kertoa ennen minua, mutta voit tosiaan varata ja tilata mitä tahansa Helsingin kirjaston kirjoja Vantaan lähikirjastoosi, jos niitä ei sieltä löydy.
Ja jos kyseessä on lastenaineisto, niin se on myös maksutonta. Varausmaksua menee vain aikuisten aineistosta.
Hakusysteemi josta aineistoa voi etsiä ja varata on pääkaupunkiseudun kirjastoilla yhteinen ja löytyy siis osoitteesta
http://www.helmet.fi/
Haluaisin kuitenkin huomauttaa, etten ole mikään idiootti. Osaan käyttää Helmettiä. Kyse on lähinnä siitä, että hyllystä löytyy metreittäin soopaa ja asiaa ei juuri lainkaan.
Kukaan vastaaja ei kai missään kohtaa nimitellyt sinua idiootiksi? Vaan kaikki yrittivät ihan oikeasti auttaa.
On etukäteen mahdotonta tietää ovatko kirjaston systeemit ihmisille tuttuja vai ei. Tuonne kirjaston online-vastauspalveluunkin tulee jatkuvasti kyselyitä ihmisiltä, jota eivät tosiaankaan osaa käyttää Helmettiä - tiedän sen hyvin, koska itsekin välillä vastailen siellä.
Unohdin edellä kertoa sen mielessäni pyörineen vastauksen, että koko tuo havaitsemasi ongelma - metreittäin soopaa ja vähän asiaa - johtuu todennäköisesti siitä, mitä aiheesta yleensä on julkaistu. Sellaista kirjallisuutta mitä sinä peräänkuulutit on julkaistu suomeksi erittäin vähän ja sitä "soopaa" taas julkaistaan koko ajan aivan valtavasti.
Kyse ei siis niinkään ole kirjaston valinnoista ja hankintapolitiikasta vaan siitä, mitä voidaan hankkia. Varmasti kirjastoon hankittaisiin myös lisää mainitsemasi kaltaisia kirjoja, jos niitä vain olisi olemassa. Mutta mitenpä hankkia, jos kukaan ei sellaisia kirjoja tee? Kirjastot eivät kuitenkaan voi vaikuttaa siihen, mitä kirjoja ja kuinka paljon mistäkin aiheista julkaistaan.
"Varmasti kirjastoon hankittaisiin myös lisää mainitsemasi kaltaisia kirjoja, jos niitä vain olisi olemassa. Mutta mitenpä hankkia, jos kukaan ei sellaisia kirjoja tee?"
Tätä juuri peräänkuuluttaisin. Less is less, more is more.