Aikaisemmin suhteellisen puolueettomana pysynyt Ortodoksi.net palvelu on alkanut politikoimaan ja lataa täyslaidallisen Moskovan patriarkaatin suuntaan nimettömän kirjoittajan laatimassa jutussa.
http://ortodoksi.net/ortodoksi/blogi/uutiset/2008/06/19/venajan-kirkko-ponkittaa-omaa-valtaansa-moittimalla-konstantinopolin-kirkkoa/
http://ortodoksi.net/ortodoksi/blogi/uutiset/2008/06/19/venajan-kirkko-ponkittaa-omaa-valtaansa-moittimalla-konstantinopolin-kirkkoa/
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eikös Suomen ortodoksinen kirkko kuulu Konstantinopolin alaisuuteen. Onhan Moskovaa vastaan saatu jo viiskytluvulla taistella.
uutistoimisto Logos-mediaa tms lähteitä, eivätkä ne aina ole puolueettomia.
silkkaa utopiaa. KAIKKI mediat ovat puolueellisia: aina joku (toimittaja) suodattaa juttuja ja tekee ne omasta näkökulmastaan. Eihän siinä ole mitään erikoista. Kriittinen median seuraaja lukee ja kuuntelee AINA juttuja sillä tavoin, että ne ovat yksi näkökulma asioihin. Ortodoksi.net -näkökulma on aivan yhtä pätevä kuin muutkin, vaikka Hesari. Järkevä, itse ajatteleva lukija ottaa huomioon lähteen luonteen. Aina.
eikö moskovaa voi kritisoida? sekö on oikea linja, että da da ja harasoo?
se halusi liittää itseensä Kiinan autonomisen kirkon, joka on Venäjän kirkon tytärkirkko.
Tällästä taas pukkaa tuolta "tietotoimistosta"
http://ortodoksi.net/ortodoksi/blogi/uutiset/2008/06/26/rodoksen-pan-ortodoksisen-valmistelevan-komitean-lehdistotiedote-206/
Ongelma on se että tämän uutisen lähde on toinen riitakumppani eli tieto ei ole taaskaan puolueettomasta lähteestä. Mitähän mieltä Serbia tai Jerusalem on tästä tilanteesta?
Kyseisessä kokouksessa olivat läsnä kaikkien kirkkojen edustajat. Moskova lähti kävelemään.
Samoin Ravennan kokouksessa ja vuonna 2000 jouluna Konstantinopolissa olivat kaikkien paikalliskirkkojen edustajat paitsi Moskova.
Tieto on aina jostain lähteestä.
Epäilen että tää on taas Bartsan sooloilua ja muut patriarkaatit eivät tuollaista soopaa nettisivuilleen suostu laittamaan.
Bartsa ja Allu saisivat sopia kähinänsä niin ort.maailma pelastuisi.