mitä ihmeen

hghghhg

mitä ne churrot oikeen on? fiti puhui muistaakseen tässä jaksossa churri (mite kirjotetaankaan eli kulta) ja sitten sanoi churro ja se oli muro, mutta ei ne serranojen churrot muroja ole. Mitenhän churroja tehdään ja saako niitä vaan espanjasta?

6

1877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noora81

      Churro, katalaaniksi xurro, on espanjalainen hevosenkengän muotoinen, uppopaistettu leivonnainen. Sen valmistukseen käytetään jauhoja, öljyä, ripaus suolaa ja joskus mausteena hiven sitruunaa. Churrot syödään yleensä paksun, melkeinpä vellimäisen kaakaon kanssa.

      Churro kuuluu Madridin ruokakulttuuriin. Kaupungissa on tiheästi churreríoita, muualta Espanjasta niitä ei juurikaan löydy.

      from: wikipedia

      • Churreria

        Kyllä niitä churroja löytyy muualtakin kuin Madridista, ja ihan yleisesti, en tiedä kuka on tuollaista keksinyt ettei olisi muualla yleisiä, mutta ei pidä paikkaansa


    • sitten

      on churri(en tiedä miten kirjoitetaan)?
      Onks se kulta/muru ? Kun kaikki sitä hokee...

      • serrano <3

        Se meinaa ainakin mun mielestä kultaa tai semmosta..


      • nancie
        serrano <3 kirjoitti:

        Se meinaa ainakin mun mielestä kultaa tai semmosta..

        churri = kulta/muru.

        mietin tässä, että myydäänkö churroja missään suomessa? ku Ankkarockis oli sellanen koju ja maistoin ja oli kyllä hemmetin hyviä! Kaipailisin kovasti lisää.


    • räjähti

      ei kannata tehdä niitä! me tehtiin niitä koulussa ja ne jotenkin "räjähti" nii mulla ja mun kaverille tuli rasvaa naaman ja toiselle kaverille kätee!!1 ja se tapahtu kaks kertaa. et en suosittele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe