Minkä vuoksi ateisti elää? Mikä on ateistin elämän tarkoitus? Minkä vuoksi tarpoa täällä paskassa maailmassa kun kuitenkin loppujenlopuksi päätyy mullaksi? Ja siinä kaikki. Miksi hankkia ystäviä ja lapsia jos kuitenkin lopulta joutuu eroamaan heistä lopullisesti?
Miten ateisti selittää kaiken olevaisen olemassaolon?
Miten ateisti selittää kaiken olevaisen olemassaolon?
Vastaukset 85
Vanhimmat
Miksi ei vedä itseään kiikkuun ja painu Paratiisiin?
Vastaa kysymykseen kysymyksellä ja näytä yksinkertaisuutesi.
Jos kiinnostaa niin lue muut vastaukseni.
Minkä vuoksi jumaluskova elää?
Mikä on uskovan elämän tarkoitus?
Minkä vuoksi tarpoa täällä paskassa maailmassa,
kun kuitenkin loppujen lopuksi päätyy taivaaseen?
Eikö ole turhaa elellä täällä maapallolla vuosikymmeniä,
kun todellinen elämä alkaa vasta taivaassa?
Miksi hankkia lapsia tänne maapallolle
kokemaan sama taivaaseen pääsyn odotus ja piina?
Onko jumalasi niin säälimätön,
että haluaa ensin ilkeällä epävarmuudella kiusata sinua kymmeniä vuosia,
luvata ikusta elämää jossain 'paremmassa paikassa'?
Vasta sittenkö alkaa todellinen elämäsi... sillä ehdolla,
että olet käyttäytynyt jumalan mielestä kiltisti ja siivosti.
"Miten ateisti selittää kaiken olevaisen olemassaolon?"
En aio edes yrittää.
Mahdoton tehtävä, ymmärrätkö?
Vastausta tuohon ei ihminen ole keksinyt.
En TIEDÄ.
Minä en kuitenkaan ryömi aidan alta,
ja selitä kaiken olemassaoloa jumalan tempuksi.
Miten uskova selittää kaiken olevaisen olemassaolon?
Sinä ryömit.
Lyön määräämättömästä summasta vetoa,
että sinä et TIEDÄ tuohon vastausta!
Onko sinulla rohkeutta sanoa: "En tiedä"?
"Minkä vuoksi jumaluskova elää?
Mikä on uskovan elämän tarkoitus?
Minkä vuoksi tarpoa täällä paskassa maailmassa,
kun kuitenkin loppujen lopuksi päätyy taivaaseen?"
Minä näkisin että tämä elämä on eräänlainen pääsykoe paratiisiin. Yhden omenan takiahan meidät sieltä pois heitettiin.
"Miten uskova selittää kaiken olevaisen olemassaolon?
Sinä ryömit.
Lyön määräämättömästä summasta vetoa,
että sinä et TIEDÄ tuohon vastausta!
Onko sinulla rohkeutta sanoa: "En tiedä"?"
On rohkeutta sanoa että en tiedä.
Mutta minä USKON. Siksipä minua voidaankin kutsua USKOvaiseksi.
Minä elän, koska olen syntynyt. Elämälläni ei ole sen kummempaa tarkoitusta, kuin koittaa elää se tuottamatta yletöntä kärsimystä muille. Koska omakohtaisesti tiedän millaista on tuntea kärsimystä, haluan olla tuottamatta sitä muille. Ja jos niin kävisi että sattuisin lisääntymään, ja geenini jatkaisivat kulkuani, niin hyvä, mutta jos ei, niin ei se mitään. Ystävien kera elämä täällä on leppoisampaa, sillä pohjimmiltaanhan ihminen on laumaeläin, ja vaisto ohjaa etsimään turvaa lähimmäisistä, ja auttamaan läheisiä jos he kaipaavat apua. Ystävien ja lähimmäisten sosiaalinen turvaverkko helpottaa elämää. Elämästä kun ei koskaan tiedä mihin suuntaan se menee, sattuma puuttuu aina toisinaan peliin, ja voi käydä ikävästi. Silloin on kivaa että on ystäviä ja perhe jotka auttavat.
Ei minun ole tarpeen selittää kaiken olevaisen olemassaoloa, minulle riittää että se on. Ja toisekseen, en minä kuitenkaan tietäisi oikeaa vastausta joten en edes yritä. Se mitä on, on vain. En minä kaipaa mitään selityksiä sille.
Usein siteeraansuurta suomalaista filosofia Matti Nykästä tässä elämäasiassa. Nykänen on tiivistänyt elämän tarkoituksen lauseeseen: "Elämä on ihmisen parasta aikaa." Eipä sitä sen osuvammin voi sanoa.
aforismi on mitä mainoin. Siinä on olevaisuuden ydin.
Tosin joidenkin elämä saattaa olla pelkkää kurjuuttakin ja se on surullista. Mutta ilman elämää ei ole yhtään mitään.
Sitähän se on, elämistä! Välillä tulee ongelmia ja välillä tuntuu ettei edes jaksa, mutta ne kun tarpoo läpi, on taas kokemusta rikkaampi ja oppinut lisää. Ja osaa taas olla onnellinen pienistäkin asioista.
Elämä on se, mitä meillä on. Muuta ei ole. Joten miksi heittää se hukkaan? Ehtii sitä kuolla myöhemminkin! Sitä ennen on paljon tekemistä, paljon näkemistä, paljon kokemista.
Muistan tosin kyllä, miten turhalta oma elämäni tuntui silloin lapsena ja nuorena kun kuuluin vielä uskovaisten piiriin. Kun sitä ajatteli juurikin että tämä on vain tämä 'kapea kivikkoinen tie' ja oikea elämä alkaa vasta kuoleman jälkeen. Silloin oli vaikea jaksaa elää.
elossa.
Kuoleminen onpi tyhmää.
Ja tietty tää, elämän suola
http://www.youtube.com/watch?v=EKj1P3UTbAk
Ateisti tytöt on nättejä !!!!!
Frank drebin on herännyt juhannusaattoon;)
Jokos löysit sen juutuubin mikä me jo kerran katsottiin?
Entäs ateistimummot onkos nekin nättejä?
Me taidettiin katsoa niin paljon. Eli minkä niistä.
Olin silloin liikuttuneessa tilassa. Annatko anteeksi ?
Mummot ? Nehän vasta nättejä onkin.
Se oli se missä oli hirveän hidas juonenkulku, pääosaasa oli ainakin Robert de Niro, sen näytit pari kertaa ja sitten kerroit minun epäilevän äitiäsi valehtelijaksi, kun sinä olit niin isokokoinen.
Jotenkin näin se meni, mutta eiköhän me unohdeta se: kuka vanhoja muistaa sitä tikulla pers.....;)
ai niin SE.
Hieman, mutta haluan huomauttaa, hieman.
Tuossa odotellessa käväsin katsomassa
http://www.youtube.com/watch?v=yHJMp5bz9u8
ton.
Äidit on kauniita.
Harmi, että silleen pelästyit.
Se EI ollut tarkoitus.
ihmisiä, kun laatikkoon mahtuivat;)
NO en minä oikeesti pelästynyt, kunhan esitin tyttömäistä oloa....;)
ihmiset.
Pelästytti kuitenkinkis.
Älä tee sitä toiste.
Se on hienoa miten Sä(saanko Sinutella ?) vastaat, ehdin katsoa aina jonkun hyvän piisin tässä odotellessa.
en minä nyt niin vanha vielä ole(ensi vuonna sata täynnä).
Joudun vähän hajoittamaan mielenkiintoani, kun käyn tuolla ylempänä antamassa kommentteja nimimerkillä pelokas/rohkea ihminen.
Kunhan keksin hyvän nikin niin sitten käytän vain sitä.
Enkä tuosta äskeisestä filmistä pelästynyt olenhan nyt rohkea.
hienoa.
Sata vuotta ??????????????????
Ei pidä paikkaansa, et näytä yhtään yli /# vuotiaalta.
Tää on hyvä, omalla tavallaan paras B Dylan piisi
http://www.youtube.com/watch?v=oT-rSSyCNdA&feature=related
kun kutsu satavuotisjuhliin ensi vuonna postiluukusta kolahtaa;)
Bob on pop :D
mummous on mieliala kysymys.
Bob osas joskus, myönnetään.
Tässähän sitä ollaan ja möllötetään, ja tarkoitus on että on hyvä mieli. Eiksni? Mitä siitä että joskus se loppuu, pitäisikö olla aloittamatta kirjojakaan koska ne loppuvat? Kun asioilla on alku ja loppu, on se väliinjäävä se merkityksellinen osuus.
***
ajatteles ettei viitsisi aloittaa mitään siksi, että se joskus loppuu; lenkille on ihan turha lähteä, musiikkikipalekin päättyy aika pian, lautanen on kohta tyhjä eli miksi aloittaakaan, matka päättyy kuitenkin joten miksi edes lähteä ym. ym.
Kyllä täytyy nauttia silloin kun tapahtuu eikä ajatella, että kohta tää loppuu.
unohda tuo aloittaja pessimisistisyyksineen.
Sille, maailma on ohi, sen viimeisimmän kriisin aikana.
näin, tuoppi on pian tyhjä.
ota toinen!
:D
***
Sä (saanko Sinutella ?) oot toisella puolella pöytää ja mulla, siellä toisella puolella, on puolikas tuoppia jäljellä olutta.
Onko tuo tuoppi puoliksi täynnä vai puoliksi tyhjä ?
saattaa hyvin olla täydempi koska en oluesta niin pidä ja olen hidas sitä juomaan, mutta oli se tyhjä tai täysi, minun ajatukseni on se että kaapissa tai baaritiskillä on aina lisää, siis miksi stressata.
Tuoppini ei siis ole puoliksi tyhjä taikka puoliksi täysi (jos jmpikumpi pitää vastata niin puolitäysi), vaan täyttämistä odottamassa :D
***
siideriä ? Jäillä ? Tulee.
Stressaus tulee siitä että tuo tuoppi on liian pieni.
...lasissani on vikaa"
"hmmh? Antakaahan kun katson. Ei, en näe... mitä vikaa siinä on?"
"se on tyhyjä."
Alkosta saa mahtavaaaa omenasiideriä skumppapullossa. Kertakaikkiaan upeaa tavaraa.
Pieniä tuoppeja pitää ottaa monta. Saa juoda monta ilman että suurkulutuksen rajoja vielä kolkutellaan :D
***
Eläminen on useimmiten kivaa. Ikävä juttu jos sinun elämäsi on paskassa tarpomista. Yritä tehdä asialle jotain.
Ei nuo/ne jaksa.
pullo on tyhjä ja uusi päivä edessä, tuliko takaraivo kipeäksi?
Frankin kanssa olen jutustellut, esiinnyn hänelle vähän nuorekkaampana eli frendinä.
Täytyy keksiä hyvä nikki, että voi rekata ja esiinnyn sitten vain sillä, ehdotuksia?
Omituinen höpöttäjä ei käy;)
oliko aloittajan tarkoitus saada ateistit pohtimaan olemisen perimmäistä tarkoitusta, vai vaan vittuilla, mutta ei se mitään.
Niin tai näin, taas on elämäni toistaiseksi viimeinen päivä alkanut ja on aika harjoittaa aivojumppaa.
kuulu, mutta miten ois D`Yer Mak`er ?
ei kelpaa keksi parempi ja mielellään suomeksi, että tyhmätkin sit ymmärtää ;)
etu- eikä takaraivo kipeä. Eikä ole pullokaan tyhjä. Pitäisi könytä kauppaan hakemaan jotain puperrettavaa.
Ota nikiksi vaikkapa PÖÖÖ!, niin joku voisi ottaa sinut jopa todesta.:)
outo ???????????
http://www.youtube.com/watch?v=eClZA5IHLUc
Jos ei kelpaa otan itselleni, toiseksi.
Et Sinä ole tyhmä, kuka niin väittää ??
vaikka esitän sellaista(ei se vaikeaa kylläkään ole), minulla on parhaan oppilaan stipendi noin 80 vuotta sitten saatuna, kun olin opiskelemassa.
Kössönöm joskus tekee sellaisia heittoja, että epäilen sen luulevan minua tyhmäksi;)
Saat ottaa sen nikin itsellesi, eikä tuo kössönkään ehdotus ollut kuin ikävä herja :(
koska herjaat minua säälimättömästi:(
Minä en ole koskaan ilkeä ystävilleni;)
never-ikinä sinua. Olet ymmärtänyt ihan väärin.
Lauloin muuten eilen ehtoona karaokessa Puuvillapellot ja jopa kolme ihmistä taputti. Olin aika tyytyväinen suoritukseeni.
enkä ymmärtänyt mitään väärin, mutt ku mä oon niin tyhmä;)
Mikset laulanut "rakastan elämää" tai "jokainen ihminen on laulun arvoinen" niinkuin ehdotin?
Taputusten vähäinen määrä on suoraan verrannollinen esittäjän juopumustilaan;)
Olisin varmasti muuten laulanutkin.
Olin melko varmaan siinä pienessä prosentuaalisessa osassa porukkaa, joka oli vähiten päihtynyt. Et usko vai?
näin tyhmä uskoo ihan kaiken mitä hänelle uskotellaan;)
Olisit laulanut kovaa ja korkealta ilman taustoja, eiköhän nyt sen verran ihmisestä ääntä lähde :O
eilen pihapippaloissa eräs nainen miltei kyynelehtien tuli kiittämänn karaokelaulamistani. Niin että!
Mainittakoon vielä, että kiitoksensa lausuessaan hän ei ollut kuin ihan hieman päihtynyt. Pysyi ainakin pystyssä.
näin makeasti ei ole naurattanut kuin viimeksi..
Ettei olis emäntä kyynelehtinyt ihan muista syistä kuin kiitoksen osoituksena, päihtymystila saattoi olla osasyyllisenä tapahtumaan.
Ehkä yritti kerjätä kiitoksillaan sinulta jotain juotavaa tai muuta mukavaa...;O
Olen täysin vakuuttunut siitä, että hän ihan aidosti kiitti minua lauluistani, eikä vongannut minulta mitään.
Juotavani ja salaatit jotka vein mukanani olivat ihan vapaasti kaikkien käytettävissä. Olen antelias ihminen.
Jos kuppilassa on tänään karaoke, niin menen laulamaan Rakastan elämää, vaikka ilman säestystä. Sopiiko?
Mutta nyt vähän pahempi. Älä suutu.
http://www.youtube.com/watch?v=TF9CSK1z6XE
En suutu mistään, koskaan, milloinkaan ja minä myös olen valtavan antelias ihminen;)
Kyllä se passaa, että laulat Rakastan elämää ilman säestystä, tupa voi tietysti tyhjetä melkoisen nopeasti, mutta minkäs sille mahtaa. Jos jää juotavaa tuoppeihin niin vedä naamaas;)
hyvä sävelkorva ja rytmitaju myös, mutta äänenväristä en mene sanomaan mitään. Mutta jos vaikkapa kolmekin ihmista esitykselleni taputtaa, niin olen onnessani.
Tupahan tyhjeni jo aikoja sitten, heti kun otit kapulan käteen;)
Musiikkimaku sinulla on hyvä koska se on aika lailla samanlainen kuin minulla joten sen täytyy olla suorastaan loistava ;D
Moni on kiitellyt. Nyt vaan on vatsa niin täynnä hernekeittoa, että en taida jaksaa lähteä laulelemaan.
hernekeiton syönnin jälkeen on VAARALLISTA lähteä yleiselle paikalle laulamaan.
Voipi tulla väärästä päästä rumpusoolon kera rakastan elämää, hah, hah sekös meitä taas naurattaa, ollaan me niin lapsellisia;)
että hillitsisit hieman tuota taipumustasi ilkeilyyn. Minulla on nyt hieman paha mieli eräästä toisesta ilkelystä ja joko alan antaa tulla täysillä takaisin, tai sitten menen nukkumaan, tai menen kuin menenkin laulamaan.
hillitä itseäni koska olen niin hillitön luonne;)
Eikä se ole ilkeilyä vaan ystävällistä naljailua;)
Voi, voi onko joku ollut ilkeä sinulle, kaikenlaisia ihmisiä niitä onkin;( ,onneksi minä olen aina ystävällinen;)
Mene vaan laulamaan, minäkin menen kohta laittamaan lapsen nukkumaan, että edes pienen hetken saan olla rauhassa ennenkuin sammun itsekin;)
Huomenna minulla on nimipäivä joten saat keksiä heti aamusta jonkun kauniin onnittelulaulun, jään odottamaan jännittyneenä ;)
http://www.youtube.com/watch?v=w16S8WOns5c
kiitos vaan!
kesäyön unelmia. Onko tukka tupeerattu ja kengät plankattu?
http://www.youtube.com/watch?v=KXNX56NuaJw&feature=related
Ja sitten vähän herkempää menoa:
http://www.youtube.com/watch?v=tGhLfiW1noY
Entä tämä?
http://www.youtube.com/watch?v=6MCPpGT5v8o
tango oli oikein kaunis, mutta oliko se Silja Linen laiva, kun niin kaukaa näytettiin?
Ei näyttänyt oikein pohjoisen maisemilta, olen sentään noin kymmenen kertaa Lapissa käynyt, mutta Vainio on mainio jos pieni runontynkä sallitaan;)
Viimeinen laulu oli myös mukava ja ihan sievä niinkuin minäkin sata vuotta sitten;)
Tukkaa en ole koskaan tupeerannut ja nyt se on niin lyhyt ettei paljon ole tarpeitakaan mitä pörröttäisi.
Kenkiä omistan lähinnä tennareita ja lenkkareita joten plankkaamista ei tarvitse tehdä.
Jokos sie kävit laulamassa vai menikö maha sekaisin rokan syönnistä?
Ateistin elämäntarkoitus on tehdä pilaa kristityistä. Voiko sen suurempaa tarkoitusta elämällä olla?
Älä sinä tule määrittelemään mikä on kenenkin elämäntarkoitus koska et sitä voi tietää etkä etenkään yleistää koskemaan jotain tiettyä ryhmää.
Minun elämäni päätarkoitus täälä hetkellä on hoitaa vammaista lastani joka päivä, olla mahdollisimman hyvä läheisilleni enkä halua olla ilkeä ja häijy kenellekään.
Minkä vuoksi itse elät? Jos tulisit siihen johtopäätökseen ettei jumalaa ole olemassa niin tappaisitko itsesi saman tein?
Miten itse selität olevaisen olemassaolon?(paitsi sillä hassulla kirjallasi jonka ovat ihmiset itse säveltäneet)
Itsehän elän sitä paratiisia varten.
Enhän minä nyt kenenkään ole käskenyt itseään tappaa. Kunhan uteliaisuuttani kyselen.
En yritä selittää mitään. Yritän vain uskoa siihen hassun kirjan antamaan vaihtoehtoon.
on sinunkin elämäsi, jos kuvittelet elämän alkavan kuoleman jälkeen. Ja vielä paratiisissa!
No, kukin taaplaa tyylillään. Ehkä ei kuitenkaan kannattaisi laittaa kaikkia asioitaan vain yhden kortin varaan. Varsinkin, kun se kortti on patakakkonen, eikä pelikään ole kasinoa.
En tiedä miksi edes kysyt tuollaista asiaa. Miten se etten usko johonkin jumaltaruun tekee minusta yhtään sen erillaisemman ihmisen kuin kenestäkään muusta?
""Minkä vuoksi ateisti elää?""
Koska minä mielummin olen kuin en ole.
""Mikä on ateistin elämän tarkoitus?""
Elämä on elämän tarkoitus.
""Minkä vuoksi tarpoa täällä paskassa maailmassa kun kuitenkin loppujenlopuksi päätyy mullaksi? ""
Sen takia että tämä on yksi ja ainut mahdollisuus joka minulla on tehdä asiat kerralla oikein.
Maailma voi olla varsin huonolla mallilla mutta jokainen voi toiminnallaan vaikuttaa millainen siitä tulevaisuudessa tulee.
""Miksi hankkia ystäviä ja lapsia jos kuitenkin lopulta joutuu eroamaan heistä lopullisesti? ""
Koska jokainen ihminen haluaa tulla rakastetuksi ja tuntea että muut ihmiset välittävät.
Mitä sitten jos heistä joutuu jossain vaiheessa eroamaan? Se aika jonka olet saanut viettää näiden ihmisten kanssa on arvoltaan suunnaton.
""Miten ateisti selittää kaiken olevaisen olemassaolon?""
Tiede vastaa kyllä näihin kysymyksiin aika hyvin.
Esitänpä sinulle muutaman kysymyksen, toivottavasti vastaat.(oleten että olet kristitty)
Mitä syytä sinulla on elää jos elämä on pelkkää syntiä jumalaasi kohtaan mutta katumalla pääset taivaaseen, kunhan kuolet?
Minkätakia elämälle on etsittävä jonkinlaista korkeampa tarkoitusta eikö elämä itse riitä syyksi elää?
Jos kuolemalla saavutat ikuisen elämän vailla surua,murhetta,kipua ja kärsimystä niin mitä syytä sinulla on jatkaa elämääsi tälläisessä maailmassa jossa me elämme?
Miksi hankkia ystäviä ja lapsia kun on mahdollista etteivät nämä ihmiset uskokkaan samaan jumaltaruun kuin sinä? Silloinhan sinun uskosi tuomitsee nämä henkilöt ikuiseen kidutukseen helvetissä.
Miten uskominen johonkin persoonalliseen kaikkivoipaan olentoon jonka olemassa olosta ei ole mitään todisteita, todistaa että jokin jumal olento on luonut kaiken mitä on olemassa?
"Mitä syytä sinulla on elää jos elämä on pelkkää syntiä jumalaasi kohtaan mutta katumalla pääset taivaaseen, kunhan kuolet?"
Kattos kun joku haukkas omenaa ja aiheutti meille tällaisen kohtalon.
"Minkätakia elämälle on etsittävä jonkinlaista korkeampa tarkoitusta eikö elämä itse riitä syyksi elää?"
Ei riitä ainakaan minulle. Ei se vaan voi olla sattumaa että tyhjästä on nyhjätty niinkin monimutkainen asia kuin minä joka tässä nyt ajattelen ja kirjoittelen palstalle ajatuksiani.
"Jos kuolemalla saavutat ikuisen elämän vailla surua,murhetta,kipua ja kärsimystä niin mitä syytä sinulla on jatkaa elämääsi tälläisessä maailmassa jossa me elämme?"
Katso vastaus numero 1.
"Miksi hankkia ystäviä ja lapsia kun on mahdollista etteivät nämä ihmiset uskokkaan samaan jumaltaruun kuin sinä? Silloinhan sinun uskosi tuomitsee nämä henkilöt ikuiseen kidutukseen helvetissä."
Ihmiselle on annettu valinnan vapaus. Toivottavasti mahdollisimman moni välttyy isolta saunalta.
"Miten uskominen johonkin persoonalliseen kaikkivoipaan olentoon jonka olemassa olosta ei ole mitään todisteita, todistaa että jokin jumal olento on luonut kaiken mitä on olemassa?"
Enpä minä nyt yritäkään todistaa. Kunhan vaan uskon. Tämä minun usko vaan kuulostaa korvaani järkevämmältä kuin sinun uskosi.
tekee kysymyksen josta tiedetään ettei siihen voi olla olemassa vastausta.
"elämän tarkoitus?"
Minäpä taas uskon tietäväni vastauksen. Olkoon sitten niin että olen typerys.
Eikö elämällä ole mitään tarkoitusta jos se ei kuoleman jälkeen jatku? Surullinen ajattelutapa.
Eipä sillä sitten kauheasti minun mielestäni ole merkitystä. Ihmiskunnan olemassaolo on kuitenkin vain kärpäsen pieru ikuisuudessa.
on ikävän karkoitus. Minun puolestani hihhulit saavat leikkiä marttyyriä ja kärvistellä odottaessaan jotain, mitä ei koskaan tule. Minä elän sen aikaa kun elän ja sen jälkeen lopetan elämisen. Piste. Mikä tuossa on niin vaikeata hyväksyä?
Saat täyden hyväksyntäni. Jos sitä halusit.
Mitä haluat vastaukseksi? Mikä miellyttäisi eniten? Valehtelenko kuten uskovaiset vai kerronko totuuden?
Kerro mitä itse ajattelet. Enkai olisi kysynyt jos haluaisin jonkun muun ajatuksia sinun esiintuomanasi.
Kerro sinä ensin oletko uskovainen vai et.
Lukaisin ajan kanssa koko ketjun ja sain todeta, että olet uskovainen ja jos minä lähden tarkemmin vastailemaan se tarkoittaa sitä, että tuhlaan aikaani. Siispä kiitos ei.
Vinkiksi sanottakoon kuitenkin, että vastaukseni kysymyksiisi oli jo edellisessä, ensimmäisessä vastauksessani.
Jos olet niin vakuuttunut vakaumuksestasi niin vakuuta minutkin.
Ensimmäinen vastaus ei vastannut mihinkään.
...että sinulla on kyllä aikaa miettiä vastauksiani. Ja muitakin asioita.
Jutut ei aina aukea sekunnissa eikä kahdessa. Joskus voi mennä jopa vuosia. Mutta sitten kun sen hoksaa, niin se olo on kyllä unohtumaton.
Ei minulla ole tarvetta vakuuttaa sinua mistään. Kukan muu ei kykene ihmistä loppujen lopuksi vakuuttamaan muu, kuin ihminen itse.
Itsetutkiskelu ja opiskelu, tiedonhaku ja selvääottaminen. Siinä avaimet älyllisesti rehelliseen, nautittavaan elämään.
Puutunpa tuohon "älyllisesti rehelliseen". Eli jos käsitin oikein niin sinun mielestäsi fiksut hoksaa homman juonen. Sen mukaan mitä minä olen ymmärtänyt niin Jumalaan uskominen ja uskomatta oleminen ovat älyllisesti samanveroisia. Älyllä nyt vaan ei ole näissä asioissa paljoakaan tekemistä. Älyllä et voi ymmärtää kuin murto-osan olevaisesta. Uskoit sitten Jumalaan tai et. Ihmisaivojen kapasiteetti kun ei vaan pitkälle riitä.
"Itsetutkiskelu ja opiskelu, tiedonhaku ja selvääottaminen."
Kaikkea noita harrastan erittäinkin aktiivisesti. Uskon Jumalaan ja nautin elämästä. Millä perusteella sinä pidät omaa USKOASI parempana vaihtoehtona?
>>>Eli jos käsitin oikein niin sinun mielestäsi fiksut hoksaa homman juonen.>Sen mukaan mitä minä olen ymmärtänyt niin Jumalaan uskominen ja uskomatta oleminen ovat älyllisesti samanveroisia. Älyllä nyt vaan ei ole näissä asioissa paljoakaan tekemistä.>Älyllä et voi ymmärtää kuin murto-osan olevaisesta.>Ihmisaivojen kapasiteetti kun ei vaan pitkälle riitä.>Millä perusteella sinä pidät omaa USKOASI parempana vaihtoehtona?>Kaikkea noita harrastan erittäinkin aktiivisesti.
>>>Sinä käsität sanomiani nyt hiukan värikkäähköllä tavalla.
Älyllinen rehellisyys ei ole sama asia kuin "mensan huippuälykäs jäsen, joka ei koskaan valehtele".
Vaan esim. näin:
"Vapaa-ajattelija Erkki Hartikaisen mukaan älyllinen rehellisyys on tosiasiaden hyväksymistä sellaisinaan, ilman yritystä muuntaa niitä omien tarpeiden tai toiveiden mukaisiksi.[2] Filosofi Mikko Martelan mukaan se on pyrkimystä jatkuvaan itsensä kyseenalaistamiseen ja siihen kuuluu jatkuva itsereflektointi. Älylliseen rehellisyyteen kuuluu omien lähtökohtien eksplisiittiseksi teko ja niiden myöntämistä itselleen. Älyllinen rehellisyys siis vaatii tarkkaa psykologista analyysiä, jossa pyritään löytämään omat piilotetut motiivit ja ennakko-oletukset. Tuomalla ne esiin itselleen ja muille pystyy paremmin kontrolloimaan niitä ja sitä kautta olemaan toiminnassaan älyllisesti rehellisempi." >Ei älyllä yksinään, mutta älyllisellä rehellisyydellä tässä on kaikki tekeminen. Käännetääs tuo sanapari tarkoituksineen ympäri: Sinä olet älyllisesti epärehellinen valehdellessasi itsellesi (kuvitellessasi), että on olemassa jokin näkymätön entiteetti, joka pitää sinua niin suuressa arvossa (narsismi), että haluaa laittaa sinut kuolemasi jälkeen paikkan, jota kutsuu paratiisiksi, mutta joka loogisesti ajateltuna on ikuinen piina.
Eli älyllä on loppupääsä kuitenkin KAIKKI tekeminen asian kanssa: Ilman älyä USKOO tuollaiseen huttuun, älyllä ajatellen taas ei. Miksi kukaan haluaisi olla itselleen valehteleva, älytön ja tyhmä? >Äly On Ainoa keino ymmärtää olevaista. Tuon lauseen olet vain oppinut lahkodespootiltanne tai muulta saarnaajalta, etkä ole sitä selvästikään käsitellyt itse läpi.
Mutta sinulla on kyllä aikaa ja toivon, että käyttäisit sitä itsesi kehittämiseen ja mm. tutustumiseen omaan uskontoosi, sen historiaan ja kokonaisuuteen, mistä se on saanut alkunsa. Kahlaa koko kirjasaalis läpi, mitä aiheesta löydät vaikka yksin paikkakuntanne kirjastosta ja juttu alkaa kyllä avautumaan. >Tämäkin lienee jostain typerykseltä opittu mantra, jotta tuntisit itsesi pieneksi, mitättömäksi kärpäsenkakaksi ja jota vain jumalanne voi armahtaa...jeeesh.
Ihmisaivojen kapasiteetti on se, mikä se tällä hetkellä on. Sen takiako, että joku lahkopösilö sitä vähättelee, pitäisi minunkin tuhlata Surkea Syntinen elämäni jonkun lahkon marionettina, niin kuin sinä teet?>Tällä kapasiteetilla ja ymmärryksellä, mikä meillä kullakin on, on jo mahdollista tajuta valtaisan paljon olevaisesta ja kaikesta ympärillä olevasta. JOS VAIN HALUAA JA USKALTAA. >Ateismi ei ole uskomista. Se on jumaluskon puuttumista. Koitahan sisäistää tuo, ettei sinua pidetä tästedes enää aivan päättömän hölmönä.>Jossain kohtaa ontuu ja tiedät sen itsekin. Voi olla, että olet nuori tai sitten vain valehtelet.
Tiedon saannin ja haun myötä uskosi vähenee itsestään ja tilalle saat rehellisen ajattelutavan sekä itseäsi, että muita kohtaan. >Sinä voit vielä kokea sen pelottavana vaihtoehtona, mutta ajanmittaan huomaat, että se itseasiassa parantaa elämänlatuasi rutkasti.>- Elämä ei ole niin yksinkertaisen tyhmä satu, mitä lahkodespoottisi koittaa antaa ymmärtää. >- Kaikki aikuiset miehet eivät puhu totta, vaikka oma isäsi niin tuntui tekevänkin. Kaikki aikuiset naisetkaan eivät puhu totta, vaikka oma äitisi tuntui sinulle niin aina tekevän.>- Kaikki aikuiset miehet eivät ole viisaita ja kaikkitietäviä, kunnioituksen arvoisia guruja.
- Kaikkia aikuisia ei ole pakko kunnioittaa.
- Myös aikuiset pelkäävät ja kehittävät turvallisuudentunnetta luovia satuja pelkojensa kadottamiseksi, kuten lapset tekevät. Se ei kuitenkaan tee niistä totta, ei vaikka se sadun kertoja olisi oma isäsi. >- Ihminen saa muodostaa omia mielipiteitään myös uskonnoista. Mikään henkiolento ei tule kostamaan sinulle, jos et usko sellaisen olemassaoloon. Se on vain henkiolento ja asuu mielikuvituksessasi.
>- Elämä on jopa kaunista, kun sen oivaltaa. Raadollista, mutta kaunista. On suurtakin suurempi kunnia saada elää tässä universumissa ja tällä planeetalla juuri nyt tällaista kehityksen vaihetta. Ja koska meille on evoluutio luonut myötätunnon ja välittämisen halun, tahdon minäkin avittaa kanssaihmisiäni mahdollisuuteen NAUTTIA rehellisesti tästä olemassaolon upeudesta, eikä vain itkeä piipittää huonoa surkeaa syntistä minäänsä ja tuhlata ainutta elämäänsä vain sen vuoksi, että joku pelokas häntäheikki keksi muinoin keinon hallita lukutaidotonta kansaa. >...vain itkeä piipittää huonoa surkeaa syntistä minäänsä ja tuhlata ainutta elämäänsä vain sen vuoksi, että joku pelokas häntäheikki keksi muinoin keinon hallita lukutaidotonta kansaa.>Tervetuloa nykyvuosituhannelle, _jasu_.
Miten ateisti selittää sen elektrokemiallisen reaktion mitä myös sieluksi kutsutaan? Eli mistä elämä tulee?
Miksi ihminen ei osaa keinotekoisesti luoda elävää ajattelevaa olentoa?
En tiedä missä, miten ja kenen toimesta, mutta vaikutat alusta loppuun hyvin huolellisesti aivopestyltä ihmiskappaleelta.
Mutta kuten sanoin, tietoa saadessasi ja ikäsi kertyessä tulet todennäköisimmin huomaamaan, että jumala-selitys ei vain toimi.
>>>Sinä uskot alkuräjähdysteoriaan ja sattumaan, minä taas korkeampaan voimaan. Molemmista löydät älyllä yhtä vähän faktaa. >Tästä nyt käy ilmi että sinä pidät itseäsi fiksumpana kuin Jumalaan uskovia. Eli SINÄ olet oivaltanut miten asiat ovat.>Olet oikeassa. Äly on ainoa keino ymmärtää olevaista, mutta se ei siltikään riitä kuin murto-osaan. >Väärin. Tämä on omien pohdiskelujeni tuotosta.> Ja koeta nyt uskoa etten minä ole sinua käännyttämässä vaan keskustelemassa ihan puhtaasta mielenkiinnosta.> Kunnioitan sinun vakaumustasi ja uskon että se on pitkän harkinnan lopputulosta.Tämä alkaa jo kuulostamaan asiattomalta ja henkilökohtaiselta.> Olen aikuinen nuoruuteni loppumetreillä jos sillä jotain merkitystä on.>Eiköhän tämä keskustelukin todista jotain tiedo haun ja halukkuuden aktiivisuudestani.>En tiedä mikä on käsityksesi mutta yritän kyllä olla avoin uudelle tiedolle.>Tämä satu on kyllä yhtä monimutkainen ja tyhmä kuin se, mihin sinä uskot.>Metsään meni. Kotoani en saanut minkäänlaisia vastauksia näihin kysymyksiin.> Isäni oli kylmänjärkevä virkamies ja äitini kaikesta sydämestään rakastava hoitoalan ammattilainen. Näistä asioista ei vaan puhuttu.>Totta joka sana, paitsi isääni koskeva. Jätä vanhempani ja muut läheiseni jatkossa ulos tästä keskustelusta.>Sinä uskot että se on mielikuvitusta, minä taas että se on totta.>- Elämä on jopa kaunista, kun sen oivaltaa. Raadollista, mutta kaunista. On suurtakin suurempi kunnia saada elää tässä universumissa ja tällä planeetalla juuri nyt tällaista kehityksen vaihetta. Ja koska meille on Jumala luonut myötätunnon ja välittämisen halun, tahdon minäkin avittaa kanssaihmisiäni mahdollisuuteen NAUTTIA rehellisesti tästä olemassaolon upeudesta.>En itke enkä piipitä. Olen pää pystyssä sitä mitä olen enkä koe tuhlaavani elämääni.
Sitä kutsutaan sieluksi kristinuskon piirissä, uskontojen muutenkin. Minä kutsun sitä mieleksi.
Mieli koostuu aivokemaillisista reaktioista siinä kuin muukin aivotoiminta. Miksi sitä pitäisi jotenkin mystisemmin pyrkiä selittämäänkään?
>>>Miksi ihminen ei osaa keinotekoisesti luoda elävää ajattelevaa olentoa?
mun kihlattu, jos hän menehtyy niin sitten en tiedä onko enää mitään...
Eipä kovin paljoa ajatuksia herättänyt tuo avaukseni näköjään.
Ei tosiaan ollut tarkoitettu mitenkään vittuiluksi eikä kehoitukseksi lopettaa elämistä. Ihan uteliaisuuttani vain kyselen ja yritän herättää järkevää keskustelua ynnä ajatuksia.
Sitten vielä yksi mieltä askarruttava kysymys:
Mitenpä ateisti ymmärtää/selittää sen mitä myös sieluksi ja "hengeksi" kutsutaan. Mistä elämä tulee?
Juu ei tosiaan ollut tarkoitus millään lailla moittia tai paheksua valintaanne eikä myöskään kehoittaa ketään päättämään elämäänsä. Uteliaisuuttani utelen.
Sitten jatkokysymys:
Miten ateisti selittää sen mitä myös sieluksi kutsutaan? Eli mistä elämä tulee?
se voisi saada paremmin keskustelun alkuun ja käyntiin.
Aina eivät kaikki jaksa näihin vanhoihin uutta keskustelua aloittaa tai eivät edes huomaa.
Ehkä tällä tavalla karsiutuu osa asiattomista viesteistä kun yksinkertaisimmat eivät osaa etsiä.